Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-09-2017

Kolejne spotkanie przedstawicieli czeskiego miasta Frýdlant i polskiego miasta Lubań odbyło się w piątek, 1 kwietnia 2016 roku w Ratuszu we Frýdlancie.

W programie było ponownie przygotowywanie wspólnych projektów, na które miasto chce uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej w okresie projektowym 2014 – 2020 – w szczególności z funduszy czesko-polskich.
- Obecnie pracujemy intensywnie nad dwoma wnioskami. Owocem pierwszego projektu powinna być interaktywna ekspozycja w obiekcie „Špitálek“ we Frýdlancie. W tym projekcie będzie też uczestniczyć Muzeum w Lubaniu. Dzięki wystawie frýdlantskie muzeum stanie się bardziej atrakcyjne i będzie popularnym celem turystycznym zarówno dla czeskich jak i polskich gości - wyjaśnia kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Frýdlant Iva Beranová, która bierze udział w przygotowaniu projektów. Częścią tego projektu będzie cykl wykładów, warsztatów, wizyt i prezentacji historycznego dziedzictwa zarówno po czeskiej, jaki polskiej stronie.
Drugi z projektów dotyczy powstania ścieżek edukacyjnych po obu stronach granicy.
-U nas przygotowywana ścieżka edukacyjna połączyłaby obszar zwany „Podzámčí“ z drogą krzyżową, koło której również przygotowujemy przebudowę. Będzie prowadziła od odrestaurowanego browaru zamkowego na Wzgórze Krzyżowe. Ścieżki edukacyjne we Frýdlancie i Lubaniu mają prezentować bogactwo przyrodnicze regionu - mówi Burmistrz Frýdlantu Dan Ramzer.
Frýdlant chce współpracować z Lubaniem we wspólnych projektach również w przyszłości. - Już na jesień będziemy się zajmować kolejnym wspólnym projektem, dzięki któremu na terenie domu handlowego Sever po przeprowadzonych pracach mogłoby powstać miejsce dla biblioteki miejskiej - dodaje burmistrz miasta.
W najbliższych miesiącach oba miasta rozpoczną także wspólną promocję działań kulturalnych i społecznych.
Kolejne spotkanie zespołu przygotowawczego jest zaplanowane pod koniec kwietnia 2016 roku, miałby być wówczas podpisany oficjalny dokument o współpracy obu miast.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...