Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-09-2017

Kolejne atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu powstanie we Frýdlancie w okolicach tak zwanego Podzámčí, czyli terenów znajdujących się u podnóża zamku.

Chodzi o ścieżkę edukacyjną ciągnącą się na terenie rezerwatu przyrody o nazwieWzgórze Krzyżowe. W ramach ścieżki powstaną tablice informacyjne oraz dwa nowe obszary rekreacyjne z widokiem na zamek i pałac. Budowa ścieżki będzie możliwa dzięki czesko-polskiemu projektowi o nazwie „Wspólnie odkrywamy przyrodę i historię na ścieżkach edukacyjnych Frýdlantu i Lubania“.
- Chcemy pokazać ludziom, że Podzámčí ma swój urok i swoją historię. Podczas wizyty we Frýdlancie warto obejrzeć nie tylko sam zamek, ale też tereny znajdujące się poniżej. Uważam, że ścieżka edukacyjna mająca osiem przystanków i oferująca widok na dominantę miasta, przyciągnie turystów i mieszkańców. Poza tym ścieżka uprzystępni te tereny, które są obecnie zapomniane, mimo ich niewątpliwego uroku - powiedział Burmistrz Frýdlantu Dan Ramzer.
Ścieżka edukacyjna będzie liczyć mniej niż 1 kilometr - Będzie to droga utwardzona mająca trzy czwarte metra szerokości zbudowana częściowo z oryginalnych kamieni i dopełniona żwirem. Częścią ścieżki będzie mostek zbudowany nad mokradłami, powstaną dwa miejsca służące do odpoczynku z widokiem na zamek Frýdlant i dwoma przejściami kamiennymi. Jeszcze sprecyzuję trasę: ścieżka będzie prowadzić od kortów tenisowych i łączyć się będzie z Drogą Krzyżową, która będzie odnowiona w ramach kolejnego projektu w przyszłym roku - wyjaśnia Milan Kysela z wydziału inwestycji Urzędu Miasta Frýdlant.

Na całej długości trasy znajdować się będą tablice informacyjne, które przybliżą lokalną florę, faunę, geologię, omówiona na nich również będzie katastrofa kolejowa, mająca tam miejsce przed paroma laty.
W projekcie partnerem miasta Frýdlant jest polskie miasto Lubań, które będzie rewitalizować ścieżkę edukacyjną, łączącą miasto z parkiem przyrodniczym na Kamiennej Górze. Po polskiej stronie powstanie też nowa ścieżka w dolinie Gozdnicy.
Po zakończeniu budowy i renowacji ścieżek edukacyjnych zostaną stworzone o nich materiały promocyjne , aby informacje o nowych miejscach turystycznych szerzyły się wśród odbiorców. Planowany jest również konkurs fotograficzny i wydanie publikacji.

Przewidywane koszty projektu to 60.000 euro, projekt został złożony do Funduszu mikroprojektów w Euroregionie Nysa, w ramach Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020.
Rejestracyjny numer projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0000394
Zakończenie projektu jest planowane do 30.09.2017 r.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...