Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-09-2017

Połączyć ze sobą już przygotowane projekty i uzyskać pieniądze na ich realizację z Unii Europejskiej – to właśnie jest celem ponownej współpracy Frýdlantu z Lubaniem.

Oba miasta nawiązały do niej po krótkiej przerwie pod koniec października 2015 r. Z realizacją powiązanych ze sobą projektów partnerzy celują na lata 2014-2020, będą wykorzystywać środki z czesko-polskich funduszy.

Pierwsze wspólne spotkanie odbyło się pod koniec października 2015 roku w Lubaniu, kolejne miało miejsce w środę 25 listopada 2015 roku w mieście Frýdlant. Polskiej delegacji przewodniczył zastępca burmistrza Lubania, który jest odpowiedzialny za przygotowanie funduszy europejskich, poza nim również dyrektor muzeum i dyrektorka biblioteki miejskiej.
- Kontynuowaliśmy wspólną koordynację trzech projektów. W mieście Frýdlant chodzić będzie o przebudowę domu handlowego Sever, gdzie mogłaby powstać nowoczesna, dobrze wyposażona biblioteka. Mówiliśmy też o powstaniu leśnej ścieżki edukacyjnej i nowej ekspozycji, która znajdzie się w obiekcie Špitálek - powiedział Burmistrz Frýdlantu Dan Ramzer.
Leśna ścieżka edukacyjna ma także połączyć obszar „Podzámčí” z drogą krzyżową, gdzie również szykuje się przebudowa. Jeśli chodzi o współpracę obu muzeów, to dzięki niej promowana będzie turystyka. „Mogłyby powstać na przykład identyczne tablice informacyjne lub wystawy objazdowe, dotyczące, na przykład, wygnańców w Górnej Łużycy, wojny trzydziestoletniej lub wspólnej historii obróbki surowców mineralnych i rozwoju rzemiosła“, dodaje burmistrz miasta Frýdlant.

Podczas spotkania we Frýdlancie, które odbyło się najpierw przy wspólnym stole, a następnie w terenie, został powołany zespół projektowy obu miast, w którego skład weszli eksperci, zostali również ustanowieni administratorzy projektu. - Kolejne spotkanie jest planowane na początek stycznia 2016. Wszyscy członkowie zespołu w międzyczasie będą intensywnie pracować nad projektami. Na grudniowych spotkaniach rady zostanie najprawdopodobniej podpisana ramowa umowa dotycząca współpracy - mówi Dan Ramzer.
W programie było ponownie przygotowywanie wspólnych projektów, na które miasto chce uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej w okresie projektowym 2014 – 2020 – w szczególności z funduszy czesko-polskich.
-Obecnie pracujemy intensywnie nad dwoma wnioskmi. Owocem pierwszego projektu powinna być interaktywna ekspozycja w obiekcie „Špitálek“ we Frýdlancie. W tym projekcie będzie też uczestniczyć Muzeum w Lubaniu. Dzięki wystawie frýdlantskie muzeum stanie się bardziej atrakcyjne i będzie popularnym celem turystycznym zarówno dla czeskich jak i polskich gości - wyjaśnia kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Frýdlant Iva Beranová, która bierze udział w przygotowaniu projektów.
Częścią tego projektu będzie cykl wykładów, warsztatów, wizyt i prezentacji historycznego dziedzictwa zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie.
Drugi z projektów dotyczy powstania ścieżek edukacyjnych po obu stronach granicy. - U nas przygotowywana ścieżka edukacyjna połączyłaby obszar zwany „Podzámčí“ z drogą krzyżową, koło której również przygotowujemy przebudowę. Będzie prowadziła od odrestaurowanego browaru zamkowego na Wzgórze Krzyżowe. Ścieżki edukacyjne we Frýdlancie i Lubaniu mają prezentować bogactwo przyrodnicze regionu - mówi Burmistrz Frýdlantu Dan Ramzer.
Frýdlant chce współpracować z Lubaniem we wspólnych projektach również później.
- Już na jesień będziemy się zajmować kolejnym wspólnym projektem, dzięki któremu na terenie domu handlowego Sever po przeprowadzonych pracach mogłoby powstać miejsce dla biblioteki miejskie - dodaje burmistrz miasta.
W najbliższych miesiącach oba miasta rozpoczną także wspólną promocję działań kulturalnych i społecznych.
Kolejne spotkanie zespołu przygotowawczego jest zaplanowane pod koniec kwietnia 2016 roku, miałby być wówczas podpisany oficjalny dokument o współpracy obu miast.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...