04-01-2016

Rada Miasta Lubań 22 grudnia 2015 r. uchwałą Nr XV/117/2015 przyjęła do realizacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Lubań”.

Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny, którego kluczowym elementem jest wyznaczenie celów strategicznych i szczegółowych, realizujących określoną wizję gminy.
Z kolei pojęcie „gospodarka niskoemisyjna” oznacza gospodarkę charakteryzującą się przede wszystkim oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego. Gospodarka niskoemisyjna opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję.

Wszystkie działania ujęte w PGN dotyczą szczebla lokalnego obejmującego cały obszar Gminy Miejskiej Lubań. Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej pozwala różnym podmiotom zlokalizowanym na terenie gminy, których inwestycje zostały wpisane w plan, ubiegać się o pozyskanie środków z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.
Ze względu na możliwość weryfikacji danych liczbowych, przyjęto 2013 r. jako rok bazowy do przeprowadzenia wszelkich analiz. Bazowa inwentaryzacja obejmuje dane o zużyciu energii w budynkach, urządzeniach, przemyśle i transporcie ze szczególnym uwzględnieniem sektorów, w których samorząd zamierza podjąć działania zmierzające do ograniczenia emisji. W PGN ujęte zostały m.in. działania związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych oraz działania nieinwestycyjne związane z wdrażaniem nowych technologii czy edukacją. W opracowanym dokumencie opisano strukturę organizacyjną, która ma zostać wprowadzona w Urzędzie Miasta Lubań, niezbędną do nadzorowania realizacji wskazanych działań i prowadzenia monitoringu osiągniętych celów, jak również aktualizowania dokumentu np. o inwestycje nowych interesariuszy.
Z dokumentem można zapoznać się pod linkiem:
Wszystkim, którzy przyczynili się do współtworzenia ww. dokumentu serdecznie dziękujemy.
(UM)