Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-11-2015

- Dziś świętujemy podniosły moment naszej polskiej historii.  Upamiętniamy zdarzenie, na które czekały cztery pokolenia Polaków i dopiero piąte pokolenie go doczekało. Świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Nigdy nie będzie dość podkreślania ważności daty 11 listopada 1918 r. Jest ona dla naszego kraju, kraju o trudnej i pełnej niekorzystnych dla Polaków zwrotów akcji historii, symbolem zwycięstwa. Do dziś mówimy „i o to będę walczyć jak o niepodległość”, gdy na czymś szczególnie, wyjątkowo nam zależy, bo też pamiętamy gorące serca patriotów, idealistów, którzy wtedy i później walczyli o suwerenność naszego kraju orężem. Chwała ich pamięci, podobnie jak chwała pamięci tych wszystkich patriotów i idealistów, którzy walczyli nie za pomocą broni lecz swoją pracą organiczną, pracą u podstaw, tym sposobem wykuwając fundament, zręby polskiej gospodarki i administracji państwowej...

...11 listopada roku 1918 był niezwykle ważnym momentem dla całej Europy  mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania podczas uroczystej akademii w Miejskim Domu Kultury.  Zakończenie pierwszej wojny światowej – Wielkiej Wojny, jak wtedy mawiano – dokonało rewolucji, prawdziwie „kopernikańskiego przewrotu” w polityce międzynarodowej. Miejsce sztucznie i przemocą sklejonych mocarstw zajęły suwerenne państwa, odróżniające się własną tożsamością, kulturą, językiem i historią.

Burmistrz Lubania podkreślił również wagę zobowiązania, jakie podejmujemy wobec przyszłych pokoleń, by oddać im silną i bogatą Polskę. Póki co, cały Lubań na szóstkę zdał egzamin ze znajomości tradycji narodowych i radosnego świętowania. Szczegóły można podejrzeć w galerii poniżej, a wkrótce także w dwutygodniku "Ziemia Lubańska"  i specjalnym, biało-czerwonym wideoinformatorze.

Piłsudski i uczniowie

Józef Piłsudski, hrabina Lubomirska, rzesze małych ułanów i dam - to mogli zobaczyć lubanianie w przeddzień Święta Niepodległości pod ratuszem. Wszyscy zgromadzeni przeżyli wzruszające momenty, wyznając "Katechizm polskiego dziecka" i szukając Polski we własnym sercu.

Akademia i odznaczenia

10 października w Miejskim Domu Kultury miała miejsce niepodległościowa akademia z udziałem włodarzy miasta, radnych Rady Miejskiej Lubań, dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych oraz pracowników i funkcjonariuszy Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu laureatów II Lubańskiego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego. Tam 7 listopada zmagały się zarówno przeurocze przedszkolaki tańczące mazura, jak i gimnazjaliści czarujący swoim głosem. Na deskach sceny MDK stanęli zaś laureaci konkursu.  Po występach dzieci i młodzieży rozpoczęła się druga, oficjalna część spotkania, na której zostały wręczone odznaczenia, wyróżnienia oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe dla funkcjonariuszy OSS SG w Lubaniu. Komendant OSS SG płk SG Marek Woszczatyński podarował pamiątkowe ryngrafy za wieloletnią współpracę i promocję OSS SG w Lubaniu Staroście Lubańskiemu Waleremu Czarneckiemu oraz za długoletnie współdziałanie, a szczególnie za serdeczne przyjęcie rodziny z Donbasu Burmistrzowi Miasta Lubań Arkadiuszowi Słowińskiemu. W czasie uroczystości zostały również wręczone wyróżnienia przedsiębiorcom najdłużej prowadzącym działalność na terenie miasta. Spotkanie zakończyło uroczyste ślubowanie uczniów I klasy o profilu proobronnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.

Przeżyj to z nami
Lubańskie Święto Niepodległości nie mogło obyć się bez ulicznego widowiska w wykonaniu społeczności    Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysy w Lubaniu.  Na oczach widzów odradzała się Polska. 

DAR
Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada otworzyło uroczyste posadzenie pamiątkowego drzewa pod Wieżą Bracką przez miejskie organizacje i lubański samorząd jako DAR organizacji pozarządowych i grup nieformalnych dla Lubania. Pod młodym bukiem, zasadzonym w miejscu dawnej wierzby, stanęła tabliczka z wykutym napisem DAR 2015, nawiązującym do festynu Dzień Aktywnej Rodziny - imprezy organizowanej w ramach Dni Lubania przez lubańskie środowisko pozarządowe, przy wsparciu lubańskiego samorządu. 

11.11 o 11
O tej godzinie spotkała się także jedna z najoryginalniejszych grup aktywistów, do której nie każdy ma odwagę dołączyć - Lubańskie Morsy. Miłośnicy zimna wraz z morsami przybyłymi z innych miejscowości ku chwale ojczyzny wykąpali się w Kwisie. Oczywiście w odpowiednim biało-czerwonym wystroju.

Odrobina artyzmu

Miejskie uroczystości zakończyły się już bardzo typowo - złożeniem kwiatów i wiązanek pod kurhanem J. Piłsudskiego. Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny z udziałem orkiestry dętej, obecnych zaczarował piękny program artystyczny w wykonaniu znanej z talentów wokalnych i recytatorskich młodzieży z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Lubaniu.

(ŁCR)
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...