Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-06-2015

Co miesiąc relacjonujemy państwu, o czym mówiło się na Sali Rajców w lubańskim ratuszu, jakie tematy poruszyli i jakie decyzje podjęli przedstawiciele mieszkańców Lubania. Podczas majowej sesji najwięcej mówiło się o cieple systemowym, programie Dni Lubania oraz stanie lubańskich zabytków. Wśród wielu decyzji, które zapadły tego dnia, znalazło się przyznanie trzech kolejnych medali „Zasłużony dla Miasta Lubania” i zmiana planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiająca w przyszłości budowę ronda na skrzyżowaniu obwodnicy, ul. Cmentarnej i ul. Kopernika.

Jak zwykle sesja rady miasta podzielona była na dwie części. W części sprawozdawczej lubańscy rajcy gościli prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Marka Kamińskiego oraz dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju Małgorzatę Wąs wraz z dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Bartoszem Kuświkiem. W swoim wystąpieniu Marek Kamiński szczegółowo omówił ubiegłoroczne wyniki finansowe spółki oraz perspektywy rozwoju, dyskutował również z radnymi o bardziej dalekosiężnych planach PEC-u, w tym między innymi o potencjalnej opłacalności zmiany paliwa i ścisłej współpracy PEC-u z Zakładem Gospodarki i Usług Komunalnych i LPWiK. 

majowe obrady Rady Miasta Lubańmajowe obrady Rady Miasta Lubań

majowe obrady Rady Miasta Lubań

Następnie radni zapoznali się z programem Dni Lubania, w tym programem muzycznej LAWY w amfiteatrze w piątek i sobotę 26 i 27 czerwca oraz Dnia Historii (sobota) i Dnia Aktywnej Rodziny (niedziela), a także Sportowej Nocy i Gali Boksu. Jeśli chodzi o stan przygotowań do święta Lubania, dyrektor ŁCR Małgorzata Wąs podsumowała je słowami organizatorów – „jesteśmy gotowi”.

majowe obrady Rady Miasta Lubańmajowe obrady Rady Miasta Lubań

majowe obrady Rady Miasta Lubańmajowe obrady Rady Miasta Lubań

Decyzją rady medale „Zasłużony dla Miasta Lubania” trafią do Klubu Sportowego „Łużyce”, Związku Harcerstwa Polskiego i firmy Imka Sp. z o. o. Zgodnie z procedurą wnioski o uhonorowanie takim medalem osoby lub podmiotu przyjmowano do 30 kwietnia. Wystąpić z wnioskiem mogło minimum sześciu radnych, Burmistrz Miasta Lubań lub grupa 50 mieszkańców miasta. Ostateczna decyzja należy jednak do radnych Rady Miasta Lubań, podejmujących stosowną uchwałę. Radni podjęli również kilka innych uchwał, usprawniających procedury działania jednostek i struktur samorządowych. Usprawnienia objęły również samą Radę Miasta. Po incydencie, do którego doszło na początku tego roku podczas spotkania prezydium rady, doraźna komisja, we współpracy z radcą prawnym zajmie się doprecyzowaniem trybu i sposobu działania komisji prezydialnej. Komisja statutowa, w której skład weszli Henryk Rogacki z KWW KR (przewodniczący) oraz Mieczysław Iwanow i Mateusz Zajdel z KWW OKW Razem, ma również za zadanie najpóźniej do końca sierpnia opracować kodeks etyki, obowiązujący wszystkich radnych. Jak zwykle Burmistrz Miasta Lubań udzielił wyczerpujących odpowiedzi radnym, podnoszącym ważne dla życia mieszkańców Lubania kwestie. Między innymi rozmawiano o stanie Domu Solnego oraz znajdującego się obok niego dystrybutora paliwa.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...