Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-08-2014

Samorząd Lubania stara się o środki przygotowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta. W ten sposób Lubań przygotowuje się do zabiegania o dofinansowania na modernizację obiektów i rozwój infrastruktury.

Termomodernizacje, remonty i rozwijanie sieci grzewczej, wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, oszczędzających energię – wszystko to bardzo potrzebne rzeczy i już wkrótce samorządy będą mogły pozyskiwać na nie środki. Jest jeden haczyk - aby móc ubiegać się o dofinansowania takich zadań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorząd musi posiadać plan gospodarki niskoemisyjnej napisany przez eksperta. Taki dokument opiera się na dogłębnej analizie danych a jego sporządzenie wymaga wiedzy fachowej i zagłębienia się w lokalne uwarunkowania, dlatego jego napisanie może kosztować kilkadziesiąt tysięcy. To spory wydatek, ale można było postarać się o dofinansowanie. W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs dla gmin na wykonanie programów gospodarki niskoemisyjnej, współfinansowanego przez Unię Europejską. Rada Miasta Lubań w październiku 2013 r. uchwałą wyraziła wolę przystąpienia do opracowania i wdrażania „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lubań. W związku z powyższym Burmistrz Miasta Arkadiusz Słowiński w październiku 2013 r. wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem do Konkursu nr 2 /PO IiŚ/ 9.3/ 2013 o dofinansowanie wykonania dokumentacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lubań” ze środków z Funduszu Spójności z Priorytetu IX - Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna w ramach Działania 9.3 - Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej (PGN). Plan gospodarki niskoemisyjnej jest dokumentem dotyczącym zagadnień z zakresu podniesienia efektywności energetycznej, zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Potrzeba sporządzenia i realizacji Planu gospodarki niskoemisyjnej wynika ze zobowiązań, określonych w ratyfikowanym przez Polskę Protokole z Kioto oraz w pakiecie klimatyczno-energetycznym, przyjętym przez Komisję Europejską w grudniu 2008 roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...