14-08-2014

Niebawem rozpocznie się remont budynku Gimnazjum nr 1 im. S.Wyspiańskiego przy ul. Skalniczej 3 w Lubaniu. Szkoła ma swoją siedzibę w budynku z lat 60-tych i ze względu na zły stan techniczny wymaga kompleksowych prac termomodernizacyjnych. Ich koszt jest spory, dlatego lubański magistrat poszukał dofinansowania. Z powodzeniem.

- Nasze starania o kolejne środki unijne zakończyły się sukcesem. Na początku roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie termomodernizacji Gimnazjum nr 1 na Księginkach. Otrzymaliśmy wnioskowane dofinansowanie, jest to niemal 750 tys. złotych, czyli 85% całkowitego kosztu tego remontu. Będziemy musieli tę inwestycję częściowo sfinansować z budżetu miasta, ale te środki są już oczywiście zaplanowane. Cieszę się, że w ten sposób poprawimy stan obiektu, który od lat domagał się remontu – mówi Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Ściany zewnętrzne budynku nie spełniają wymagań ochrony cieplnej, natomiast stolarka okienna i drzwiowa drewniana jest w stanie bardzo złym. To tylko niektóre z uszkodzeń prowadzące do niemożności poprawnego i bezpiecznego użytkowania budynku.

Główne działania w ramach projektu to:

• docieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi;
  • docieplenie stropodachu z jednoczesną wymianą pokrycia dachu i wymianą obróbek blacharskich i instalacji odgromowej;
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej; docieplenie ścian piwnic; wymiana źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej;
  • wymiana i uzupełnienie głowic i zaworów termostatycznych do regulacji instalacji c.o.

Całkowita wartość projektu to 875 747 zł, natomiast kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego (w zł) to 744 280,40 zł tj. 85 %. Wkład z budżetu miasta Lubań wyniesie 131 343, 60 zł.
W Gimnazjum nr 1 uczy się 114 dzieci, w 6 klasach (w tym: 2 integracyjne, 2 terapeutyczne), szkoła pełni również ważną rolę w swojej dzielnicy – Księginkach. Placówka ma swoja siedzibę w budynku z lat 60-tych i jest w złym stanie technicznym. Budynek ma wymieniony w latach 90-tych system c.o. zasilany z własnej kotłowni gazowej, lecz z uwagi na bardzo nieszczelna stolarkę okienną i niedocieplone ściany zewnętrzne oraz stropodach okazał się on nieefektywny. Niektóre pomieszczenia były przegrzane przy niedogrzaniu innych. Skutkiem tego były nie tylko duże straty ciepła, ale także narażanie zdrowia dzieci z powodu różnic temperatur w poszczególnych pomieszczeniach szkoły.
Remont poprawi sytuację, pozwoli również zmniejszyć koszt utrzymanie budynku i spożytkować zaoszczędzone środki na inne cele. Analiza finansowa i ekonomiczna przedsięwzięcia wskazuje, że o 66,77% zmniejszą się koszty eksploatacyjne. Dzięki temu korzyści społeczne, zdrowotne i wzrost jakości świadczonych usług będą na pewno zauważalne. Obecnie wyłoniono już realizatora prac, które mają być rozpoczęte na dniach i zakończone jeszcze w tym roku.

(ŁCR)