Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-05-2014

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jeżeli wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wzrosła wartość objętej nim działki, a właściciel zbywa tę nieruchomość, wówczas gmina pobiera tzw. opłatę planistyczną. Wysokość tej opłaty ustalana jest w planach miejscowych i może wynosić do 30% wzrostu wartości ceny nieruchomości.

W Lubaniu, na terenie miasta, tego typu sytuacje zdarzają się nieczęsto, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż w planach miejscowych niegdyś (jeszcze w latach 70-tych, następnie 80-90-tych) wprowadzono bardzo dużo terenów pod zabudowę, które jednakże do dnia dzisiejszego są nadal nie zabudowane. Więcej tego typu przypadków jest w okolicznych wsiach, gdzie grunty rolne ostatnio masowo zamieniane są na budowlane. Tymczasem opłatę planistyczną można pobrać wyłącznie w przypadku, gdy sprzedaż gruntu nastąpiła nie później niż 5 lat od zmiany planu (w domyśle funkcji terenu). Wielu więc właścicieli po prostu czeka ze sprzedażą gruntów owe 5 lat. W ostatnim czasie jednakże zmieniono kilka kompleksów gruntów rolnych na grunty pod zabudowę mieszkaniową w rejonie osiedla pod Harcerską Górą. W zeszłym roku miała tam miejsce sprzedaż 4 nieruchomości, które były objęte tzw. opłatą planistyczną (czasem błędnie zwaną rentą planistyczną). Na podstawie operatów rzeczoznawcy majątkowego wydano decyzje, w których dla owych 4 nieruchomości ustalono opłatę w wysokości 21.660 zł, która została w pełni uiszczona przez sprzedającego.
- W ten sposób zwiększamy dochody miasta – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań - Tym samym można podjąć decyzję o dawno odkładanych pracach, jak np. remonty przedszkoli miejskich.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...