08-04-2014

Zwieńczeniem projektu: „Via Regia – poznać Europę: od historii do przyszłości.” była konferencja, która odbyła się w klasztorze St. Marienstern w Panschwitz-Kuckau koło Bautzen (Niemcy). W pięknych wnętrzach zabytkowego kompleksu klasztornego w Sali Czerwonej podsumowano projekt Via Regia, w którym Gimnazjum nr 1 im. St. Wyspiańskiego w Lubaniu uczestniczy od 3 lat.

Projekt miał na celu przybliżyć jego uczestnikom walory naturalne, kulturowe, historyczne i architektoniczne naszego regionu, który leży na historycznym szlaku królewskim. Po powitaniu przez pomysłodawców projektu – pp. Ute Grosse i Marka Karłowskiego uczestnicy konferencji (uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz i  inni zaproszeni goście) wysłuchali prelekcji na temat: rozwoju regionu (prof. dr Holm Grosse), najważniejszych obiektów Via Regia (dr n. filozof. Volker Dudeck) oraz Via Regia jako sieć łącznikowa Polska – Saksonia, wędrówek po Via Regia (Emil Mendyk i Magdalena Guła).

Bardzo ważnym i zarazem cennym elementem konferencji była bezpośrednia wymiana doświadczeń przez uczniów z Gimnazjum w Nowogrodźcu oraz Paulus-Schule Koenigswartha, którzy przez 3 lata spotykali się ze sobą kilkakrotnie w Polsce i po stronie niemieckiej. Naszą szkołę reprezentowali Helena Sandecka i Artur Frautschi – nauczyciele języka niemieckiego.

A.F.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony:  http://www.g1luban.win.pl/