12-08-2013

Wakacje to okres kojarzący się przede wszystkim z radością i wypoczynkiem. Dla rodziców nierzadko są jednak źródłem niepokoju – dużo czasu wolnego, przebywanie poza kontrolą dorosłych, letnie wyjazdy, wszystko to sprzyja ryzykownym zachowaniom dzieci i młodzieży. Co zrobić, gdy podejrzewamy, że dziecko ma problemy, z którymi sobie nie radzi, lub gdy widzimy, że dzieje się z nim coś złego? Są sytuacje, w których sama szczera rozmowa z dzieckiem może nie wystarczyć, warto zwrócić się wtedy do osób pomagających w takich problemach.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubaniu zaprasza do osobistego lub telefonicznego umawiania się z psychologami, pedagogami i logopedami. PPP w Lubaniu jest placówka nieferyjną, co oznacza, że nie ma w niej wakacji. Codziennie w godzinach od 9.00 do 14.00, można telefonicznie umawiać się na konsultacje. Nr telefonu: (75) 646 51 10.
W trudnych i kryzysowych sytuacjach można także liczyć na pomoc pracowników Działu Poradnictwa Specjalistycznego Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie.

W godzinach pracy PCPR, czyli od godz. 7.30 do 15.30 można umówić się na indywidualną konsultację z psychologiem – tel.: 75 64 61 170, wew. 24. Konsultacje są bezpłatne, ustalane terminy zależą od aktualnych możliwości pracowników.

W przypadku problemów z uzależnieniami, do dyspozycji jest poradnia uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu przy Łużyckim Centrum Medycznym (telefon: 75 721 39 13, kontakt bezpośrednio do specjalisty). Wszelkich informacji zasięgnąć można także w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholów 75-6464-426 (w godzinach pracy Urzędu Miasta w Lubaniu).

O bezpieczeństwo na wakacjach dbają również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Do dzielnicowych można zgłaszać się nie tylko po interwencję w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia, ale również z prośbą o poradę i informację o możliwych środkach i miejscach pomocy.

ŁCR