Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-07-2013

W niedzielę lubanianie świętowali w Rynku Dzień Rodziny, wspólna zabawa połączyła pokolenia. Scena należała do wszystkich – małych i dużych artystów, tancerzy, wokalistów, aktorów i poetów oraz publiczności, chętnie włączającej się do gier, zabaw i konkursów. Mieszkańcy Lubania pokazali jak wspaniale i rodzinnie potrafią razem bawić się na święcie swojego miasta.

Imprezę otworzył występ uczennic Szkoły Artystycznej w Zaclerzu. Nasi południowi sąsiedzi celują w repertuarze pop, dali koncert pełen ognia i hitów.


Następnie sceną zawładnęli najmłodsi. Pszczółki, Biedroneczki i Motylki – trzy grupy dzieci z prywatnego przedszkola Akademia Malucha grały, śpiewały i tańczyły.

Pirat Hak i Piratka Kratka zabrali najmłodszych w rejs przez kraje i kontynenty. Rozbawieni mali lubanianie świetnie bawili się z nimi przy muzyce charakterystycznej dla różnych zakątków świata i pomagali w poszukiwaniu zaginionej papugi Pleciugi.

Poza sceną na dzieci czekało miasteczko zabaw przygotowane przez niezawodne Stowarzyszenie O.G.A.R.N.I.J., gdzie nieodpłatnie dostępne były takie festynowe atrakcje jak malowanie twarzy, czy zabawy na dmuchanych zameczkach, ale także program animacyjny twórczych gier i zabaw oraz konkurs plastyczny. Stoiska było oblegane przez maluchy i ich rodziców.

Tradycją Dni Lubania jest możliwość zaprezentowania na scenie mieszkańcom miasta naszych lokalnych talentów – młodszych i starszych.
I tak serce publiczności zawojował Kwintet Retro w składzie: Jadwiga Grobel, Krystyna Kuraś, Agnieszka Biernacka, Jerzy Grobel i Michał Tomaszewski. Przygotowany przez Leona Iwińskiego zespół zabrał nas w sentymentalną podróż, z estrady rozbrzmiewały polskie szlagiery, starszym uczestnikom święta kręciła się łezka w oku.

Mali lubanianie – grupy tańca nowoczesnego „Crazy Kids” i „Marko”, działające przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu pod kierownictwem Mariusza Kozaka, zaprezentowały się w dynamicznych i pełnych pozytywnej energii układach tanecznych.

Bardzo udanym i wartym kontynuacji punktem programu była akcja „Cały Lubań czyta dzieciom”. Aby jak najszerzej rozpropagować chwalebny zwyczaj czytania, do akcji włączyli się znani i ważni lubanianie, interpretując na scenie utwory klasyków literatury dla dzieci. Wiersze Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej pięknie czytali Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, Radny Miasta Lubań Witold Chojnacki, Prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Michał Turkiewicz, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Marcin Bykowski, Pani Dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa Aleksandra Białek i Zastępca Burmistrza Mariusz Tomiczek.

 

Starszej publiczności zaś swoje utwory o rodzinie i Lubaniu zaprezentowali przedstawiciele Literackiej Grupy „Nurt” – Krystyna Sławińska, Halina Herudzińska, Hubert Horbowski i Henryk Gil. Lubańscy literaci podczas Dnia Rodziny i sobotniego Dnia Historii prowadził także swoje stoisko, na którym zwiedzający mogli szerzej zapoznać się z ich twórczością a także nabyć wydane przez „Nurt” tomiki.

W Muzeum Regionalnym w uroczystej atmosferze odsłonięto unikalny wielkoformatowy obraz Leszka Wiertela przedstawiający wjazd Napoleona do Lubania. Obraz od dziś można podziwiać na ekspozycji muzeum.

 

Imprezę zakończyło po raz pierwszy zorganizowane w naszym mieście karaoke – wspólne śpiewanie, do którego rozgrzewały swoimi występami zespoły Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Taka rozrywka okazała się strzałem w dziesiątkę, zgłosiło się dużo chętnych a atmosfera skrzyła się zarówno talentem jak i humorem.

W finale, dziękując wszystkim za udział w imprezie, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Marcin Bykowski sam brawurowo wykonał przebój roku „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend.

Dziękujemy lubanianom za tak liczne przybycie, wspaniałą wspólną zabawę i pozytywną energię wypełniającą centrum miasta. Zapraszamy na kolejne imprezy!

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...