Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-12-2021

1 grudnia br. podpisany został list intencyjny w sprawie turystycznego zagospodarowania rzeki Kwisy. Szlak kajakowy będzie wyznaczony w granicach Miasta Lubań, Gminy Lubań oraz Miasta i Gminy Leśna.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie turystycznego zagospodarowania rzeki Kwisy, na zdjęciu Burmistrz Miasta Lubań, Wójt Gminy Lubań i Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Leśna

Arkadiusz Słowiński – Burmistrz Miasta Lubań, Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka – Wójt Gminy Lubań oraz Marcin Mirecki – Zastępca Burmistrza Leśnej, doceniając niewykorzystany dotychczas potencjał turystyczny szlaków wodnych, zadeklarowali ścisłą współpracę i zapowiedzieli, że już w 2022 r. Kwisa będzie gotowa na przyjęcie pierwszych amatorów spływów kajakowych i pontonowych.

W ramach tego porozumienia każda z gmin zleca przygotowanie stosownej dokumentacji, oznakowań szlaku, wskazuje miejsca, gdzie będą przenoski, miejsca obsługi turystów i inna infrastruktura. Mają to być miejsca wystandaryzowane, a później ma być wspólna promocja – opowiadał Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. To nie są duże wydatki inwestycyjne, a jeden z takich punktów, gdzie potencjalnie turysta mógłby się zatrzymać, chcemy zlokalizować przy jazie na Kwisie, przy ul. Różanej, tuż obok obiektu sportowo-rekreacyjnego – dodał A. Słowiński.

Samorządowcy nie poprzestają na deklaracjach. Dziś odebrany zostanie pierwszy element infrastruktury nowo powstającego szlaku.

Mamy już pierwszą wiatę i pierwszą przenoskę w Uniegoszczy, wykonaną z funduszy sołeckich. Mieszkańcy się zmobilizowali, a my jako gmina dołożyliśmy wszelkich starań, żeby to wyglądało należycie i żeby wspomóc ich w procedurach – nie kryła dumy Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, Wójt Gminy Lubań.

Nasz region ma ogromny potencjał turystyczny. Powstają trasy rowerowe i szlaki piesze. Teraz czas na odkrywanie go z całkiem innej perspektywy.

Mnóstwo ludzi tu urodzonych nigdy nie widziało naszej gminy od strony rzeki. A ten świat wygląda zupełnie inaczej: ciekawiej, spokojniej, bo rzeka to chyba ostatni taki szlak, gdzie można znaleźć odrobinę spokoju i zrelaksować się. Zresztą nie widzimy innej możliwości dla naszej gminy, jak rozwijać się pod kątem turystycznym opowiadał Marcin Mirecki – Zastępca Burmistrza Leśnej, a prywatnie kajakarz z trzydziestoletnim stażem.

Szlak będzie prowadził od Zapory Leśniańskiej do granicy Gminy Lubań, łącząc się z istniejącą już infrastrukturą należącą do Gminy i Miasta Nowogrodziec.

Każdy z sygnatariuszy porozumienia będzie finansował wykonanie swojego odcinka w określonych ramach czasowych, tak aby zgrać całość i oddać do użytku gotowy produkt turystyczny.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...