28-10-2021

26 października br. odbyła się XLV Sesja Rady Miasta Lubań.

Po przyjęciu porządku obrad oraz przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji RML, Radni zajęli się sprawozdaniem z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym.

Kolejnym punktem obrad była informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Miejskiej Lubań za rok szkolny 2020/2021, którą przedstawił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Następnie zajęto się sprawozdaniem z analizy oświadczeń majątkowych radnych i pracowników samorządowych. Wszystkie oświadczenia zostały złożone z zachowaniem terminu ustawowego. Nie stwierdzono również większych nieprawidłowości.

W dalszej części obrad przystąpiono do podjęcia zaplanowanych uchwał.
Dwie skargi, tj.  na działalność Burmistrza Miasta Lubań oraz Dyrektora Administracji Mieszkań Komunalnych w Lubaniu zostały jednogłośnie uznane za bezzasadne.

Wydłużono do 30 listopada br. termin rozliczenia rozpoczętego projektu wymiany źródeł ogrzewania, ograniczającego niską emisję na terenie miasta Lubań w roku 2021.

Dużo emocji wzbudziły dwa kolejne projekty uchwał: przystąpienia do zmiany w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Parku Kamienna Góra w Lubaniu – terenu przy ul. Sybiraków oraz wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień w podatku od nieruchomości, jednak po burzliwej dyskusji, oba projekty zostały przyjęte.

Przyjęty został także projekt zmian w budżecie miasta na 2021 r. Zmiany obejmują przesunięcia w ramach realizowanych zadań i inwestycji oraz korekty w planach finansowych jednostek podległych urzędowi. Plan dochodów budżetu miasta po zmianach wynosi 100.112.497,62 zł, zaś plan wydatków 107.613.305,37 zł.

Radni przegłosowali również zmianę wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2021 – 2036.

Na zakończenie Kamil Glazer - Przewodniczący Rady Miasta Lubań, poinformował o Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą zaplanowano na 10 listopada br.

Kolejna sesja odbędzie się 30 listopada br.

(ŁCR)