30-10-2013

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi postępowania z bioodpadami powstającymi w czasie pielęgnacji ogródków, ogródków przydomowych i parków, a w szczególności czy odpady te mogą być spalane przez ich posiadaczy na terenie nieruchomości gruntowych będących w ich władaniu. Straż Miejska w Lubaniu informuje:

Obowiązująca aktualnie ustawa o odpadach zabrania odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami spełniającymi określone wymagania. Oznacza to, że zarówno kompostowanie, jak i spalanie odpadów może się odbywać tylko w specjalnych instalacjach lub urządzeniach.
            Ustawa przewiduje jeden wyjątek. Przepisy ustawy o odpadach dopuszczają spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, ale tylko wówczas, gdy na terenie gminy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
            Wyjątek ten nie znajduje jednak zastosowania w Lubaniu. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta (Uchwała Nr XXIX/212/2012 Rady Miasta Lubań z dnia 30 października 2012 r.) nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek prowadzenia selektywnego zbierania poszczególnych grup odpadów, w tym odpadów biodegradowalnych.
            Z obowiązku tego wynika zakaz spalania odpadów roślinnych. Bez żadnych wyjątków. Takich odpadów nie wolno palić.
            Oznacza to, że sprzątając swój ogród, nie można pozbyć się pozostałości – liści, czy trawy i innych odpadów ulegających biodegradacji, poprzez ich spalenie w formie ogniska. Takie odpady nie powinny również trafiać do zwykłych pojemników na śmieci.
            Pozbyć się ich można na trzy sposoby:
• poprzez kompostowanie w przydomowych kompostownikach na zasadach określonych w przywołanej Uchwale ( § 4 pkt.3 lit. d-f),
• gromadzenie  w pojemnikach o pojemności 120 l koloru brązowego na posesjach jednorodzinnych celem przekazania przedsiębiorcy zajmującym się wywozem odpadów,
•  bądź zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, zlokalizowanego na terenie Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich przy ul. Bazaltowej w Lubaniu.
            Zgodnie z Ustawą o odpadach termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią odpadów (spalanie w formie ogniska) podlega karze aresztu albo grzywny.