Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-11-2012

Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin (załącznik znajdujący się poniżej).
 • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 - Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 do 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).

 • Pytanie

Czy w Lubaniu myślał ktoś nad postawieniem ładowarki do samochodów elektrycznych?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
ekologiczne plany Gminy Miejskiej Lubań zostały przedstawione w materiale filmowym, który został wyemitowany za pośrednictwem miejskich portali (strony internetowej luban.pl, FB Lubię Lubań oraz YouTube Lubię Lubań) 28 kwietnia br. Ówczesny wideoinformator poruszał ewentualność budowy w Lubaniu dwóch stacji ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Zapowiadaliśmy wtedy, że ze strony samorządu potrzebne jest wskazanie miejsca oraz potencjalnie jego oznakowanie. Płatność za energię elektryczną pobieraną podczas procesu ładowania, tak jak w przypadku stacji benzynowej, ponosi kierowca. Wstępnie wskazano dwie lokalizacje: Plac Strażacki oraz parking przy ul. Kazimierza Wielkiego na osiedlu Piastów. Plany te są nadal aktualne i znajdują się w fazie realizacji. Tak jak wtedy zapowiadano, powstaną dwa punkty ładowania samochodów. Firma, która to zrobi uzgadnia kwestie przyłączy z energetyką. Ciężko wskazać mi datę końcową tych uzgodnień, ponieważ ich tempo jest od samorządu niezależne. Zachęcam do śledzenia strony internetowej luban.pl, gdzie na bieżąco staramy się umieszczać informacje z życia naszego miasta.
Pozdrawiam, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
choć temat koszenia traw był już wielokrotnie poruszany, jestem zmuszony do niego powrócić. Jednak moje pytanie nie dotyczy częstotliwości koszenia, którą ze względów ekologicznych popieram, lecz czasów w których ta czynność jest realizowana. Mianowicie bardzo głośne kosiarki spalinowe ZGiUK-u regularnie przerywają mój sen, działając przed godziną 8:00. Choć cisza nocna obowiązuje tylko do godziny 6:00 nie widzę konieczności budzenia mieszkańców o tak wczesnej porze. W jednej z poprzednich odpowiedzi Pan już szczegółowo analizował harmonogram koszenia. Czy nie można opracować go tak, aby o godzinach porannych koszone były areały z większą odległością od budynków mieszkalnych jak na przykład parki lub pasy zieleni, a jeśli to ze względu na rosę jest utrudnione podjąć czynności o mniejszych emisjach hałasu? Cieszyłbym się, gdyby okazano mi i innym mieszkańcom nie tylko ulicy Zgorzeleckiej ten szacunek dostosowując czasy koszenia.
Pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
mając na względzie dobro mieszkańców staram się reagować na wszystkie wiadomości, jakie dostaję za pośrednictwem platformy „Zapytaj Burmistrza”. Nie inaczej było w przypadku Pańskiego zapytania dotyczącego godzin koszenia obszarów miejskich. Tym razem zasięgnąłem informacji w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań oraz Zakładzie Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Lubaniu. Niestety z uwagi na ilość obszarów zielonych w naszymi mieście, pracownicy ZGiUK muszą rozpoczynać swoją dniówkę od godz. 6.00. Na ten moment nie ma możliwości przesunięcia prac na godzinę 8.00. Jednocześnie dziękuję za sygnał i zachęcam do komunikacji w przyszłości.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Dzień dobry,
nowe kosze na psie odchody to świetna inicjatywa. Czy byłaby możliwość instalacji takiego kosza czy dwóch (wzdłuż terenu SPS i OSSG)? Na ogrodzeniu straszą napisy "Posprzątaj po swoim psie", ale w drodze na ROD nawet nie ma gdzie wyrzucić woreczka.

Pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
podzielam Pana zdanie odnośnie tego, że montaż koszy na psie odchody był potrzebny. Już w chwili instalacji poprzednich pojemników wiedzieliśmy, że wybrane wcześniej lokalizacje nie wyczerpują miejsc, w których powinny stanąć takie kosze. Myślę, że ucieszy Pana fakt, że do końca sierpnia (w przeciągu kilku dni) kolejne dwa pojemniki pracownicy Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych zamontują przy tzw. drodze awaryjnej, czyli wzdłuż wspomnianej przez Pana alejki między ul. Esperantystów i Jagiellońską. Dziękuję za sygnał i zapraszam do kontaktu w przyszłości.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam. Szanowny Panie Burmistrzu. Na internetowej stronie miasta Lubania przeczytałem, że niedawno gościła w naszym mieście grupa pątników idąca drogą św. Jakuba. Jak wiadomo w Lubaniu łączą się, aż trzy takie drogi. Wiele osób przemierza ten pątniczy szlak indywidualnie. Myślę że dobrym pomysłem byłoby aby pątnicy mogli nabrać sobie wody do picia i opłukać twarz przy tzw. wodopoju. Przecież mamy w mieście bardzo dobrą wodę. Takie "miejskie źródełka" są instalowane w wielu miastach w Polsce. Dlaczego nie w Lubaniu, przy drodze św. Jakuba?. Można go ozdobić jakubową muszlą i herbem miasta. Pozdrawiam.
Tadeusz.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Tadeuszu,
Pomysł instalacji punktów ujęcia wody w przestrzeni miejskiej był rozpatrywany przez Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. Z uwagi na pandemię zamiar ten został jednak odroczony w czasie. Obecnie spółka nadal jest zainteresowana tematem. Niestety, w tym roku nie uda się zrealizować zadania, ale istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ono ujęte w przyszłorocznym planie inwestycyjnym Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Tak jak Pan zauważył, mamy w mieście bardzo dobrą wodę, stąd taki punkt zasilany byłby przez naszą sieciową wodę. Jest ona zdatna do spożycia, co potwierdzają regularne badania prowadzone m. in. przez sanepid. Na ten moment trudno wskazać ewentualną lokalizację punktu, ale sądzę, że Pana sugestie są bardzo wartościowe, dlatego przekazałem je dalej.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie,
Chciałabym się zapytać, z jakiego powodu od kilku lat w pierwszym dniu wakacji basen kryty w Lubaniu zostaje zamknięty? Rozumiem, że jest potrzebna przerwa techniczna. Czy ona jednak musi trwać 2 miesiące? Lubań niestety ma bardzo ubogą ofertę rekreacji dla dzieci i dorosłych. Basen byłby świetnym miejscem do spędzania czasu. Niektórzy argumentują, iż podczas lata na basenie jest niska frekwencja. Oczywiście, że tak jest, gdyż podczas wakacji uczniowie nie mają tam lekcji wychowania fizycznego a szkółki pływackie także mają wolne.
Ale czy tylko takim działaniom miał służyć basen? Zwłaszcza po 18 miesiącach lockdownu? Kiedy ludzie spragnieni są aktywności fizycznej? Wiadomo z lokalnych mediów, że basen będzie gruntownie remontowany, więc kolejne lata - basen zamknięty. Szkoda, że ludzie muszą jeździć do Zgorzelca, Osiecznicy, Bolesławca i innych miejscowości, by skorzystać z tej formy wypoczynku i aktywności. A właściwie, dlaczego w tych miejscowościach te baseny są otwarte? Nikt ich nie zamknął na czas lata?
Z poważaniem,
Ewa, mieszkanka Lubania

 • Odpowiedź

Szanowna Pani Ewo,
tak długa przerwa technologiczna na pływalni wymuszana jest koniecznością przeprowadzania niezbędnych prac konserwacyjnych, które wynikają ze stanu technicznego obiektu. Aktualny stan techniczny basenu jest zarazem podstawą podjęcia decyzji o konieczności jego remontu, co jak Pani słusznie zauważyła, ma nastąpić. Okres wakacji jest dobrym czasem na tego typu działania z uwagi na jego małe obłożenie. Nadmieniam, że basen nie był zamknięty podczas ostatnich miesięcy lockdownu. Świadczył usługi dla mieszkańców zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami. Trudno jest mi odnieść się do pracy innych okolicznych basenów, gdyż każdy z nich ma swoją specyfikę i boryka się z innymi problemami. Niemniej jednak rozumiem Pani rozczarowanie i zapewniam, że dołożymy wszelkich starań aby po remoncie wszystkie obiekty sportowo-rekreacyjne działały w okresie wakacji wychodząc tym samym na przeciw oczekiwaniom mieszkańców.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam chciałbym się spytać odnośnie koszenia trawy przez naszą firmę ZGiUK. W tym roku kosili dokładnie dwa razy trawę, gdzie naprawdę jest to bardzo mało, bo trawa nie muszę mówić jak wygląda, bo wygląda to okropnie nasze zarośnięte miasto. Powiem teraz o sytuacji jaka ma miejsce przy ulicy Kazimierza Wielkiego 5, 9 i pewnie niżej i wyżej tak samo to wygląda. Dlaczego przy koszeniu trawy wykoszony jest tylko przód bloków, a tyłem się nikt nie zajmie? Czy to jest tak zrobione, aby urzędnicy widzieli, że coś się dzieje, a Pan Prezes Zgiuku szuka takich oszczędności? Wiadomo przecież, że tyłem bloków chodzą rodziny z dziećmi, starsi ludzie, no jest bezpieczniej niż od drogi, więc proszę odpowiedzieć dlaczego tam nie jest wykoszone?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
w nawiązaniu do Pana pytania chciałbym zaznaczyć, że działki położone przy Kazimierza Wielkiego 5 oraz Kazimierza Wielkiego 9 są własnością miasta - jednak mam tu na myśli teren bezpośrednio przylegający do bloków. Jeśli chodzi o działki o numerach 3/12 oraz 12/1 ((widoczne na załączonej mapce) to informuję, że zarządza nimi Spółdzielnia Mieszkaniowa (3/12) oraz Miejski Zespół Ekonomiczna – Administracyjny Szkół (12/1). Z informacji uzyskanych w Wydziale Oczyszczania i Zieleni Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych wynika, że koszenie działek miejskich odbywa się według ustalonego harmonogramu, gdzie pierwszeństwo mają ciągi główne, a następnie place zabaw i parki. Dopiero wówczas pracownicy ZGiUK przystępują do koszenia pozostałych terenów, po czym wracają na ciągi główne. Taki harmonogram jest realizowany od wielu lat. W tej sytuacji, jeśli Pana zapytanie dotyczy terenu bezpośrednio przylegającego do bloków, proszę (mając na względzie wieloletni harmonogram) o wyrozumiałość i zaczekanie, aż wspomniany teren zostanie wykoszony. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry.
Proszę o informację jak długo zamknięty będzie plac zabaw na Kamiennej Górze? Rozumiem, że odkrywanie tajemnic jest ważne, jednak przez co najmniej kolejnych 5 tygodni dzieci zamieszkujące okolice Kamiennej Góry i nie tylko są pozbawione ogrodzonego miejsca do zabawy. Przypominam, że mamy wakacje. Czy planowane jest chociaż tymczasowe przeniesienie placu zabaw na np. byłe boisko na piłki siatkowej (obok obecnego placu zabaw), które obecnie jest niewykorzystane. Odległość do innego placu zabaw (koło ZGiUK) jest dla niektórych mieszkańców Kamiennej Góry zbyt duża, przez co zostają (przez całe wakacje!) bez placu zabaw.
Z poważaniem, Monika

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
podzielam Pani zdanie co do tego, że plac zabaw to obiekt potrzebny zwłaszcza w okresie wakacyjnym. To właśnie miejsce, gdzie najmłodsi mogą spędzić czas bawiąc się na świeżym powietrzu w bezpiecznych warunkach. Miejski plac zabaw to obiekt wyposażony w certyfikowane urządzenia, które są przytwierdzone na stałe do gruntu. Nie możemy przenieść wybranych urządzeń do nowej lokalizacji, bo wówczas nie będziemy mieć pewności co do bezpieczeństwa przeniesionego sprzętu. A właśnie bezpieczeństwo najmłodszych nam wszystkim leży na sercu. Stąd na czas prac prowadzonych w ramach projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu zamknięcie placu było konieczne. Działania nie mogły mieć miejsca w innym czasie. Proszę pamiętać, że wszelkie inwestycje i zadania typu przebudowa dróg to również duże utrudnienie w funkcjonowaniu społeczeństwa. Niekiedy musimy podejmować trudne decyzje i taką właśnie była ta o zamknięciu placu. Bardzo proszę o cierpliwość. Prace powinny zakończyć się w przeciągu czterech do sześciu tygodni. Na ten czas mogę jedynie polecić Pani pozostałe place miejskie i przeprosić za utrudnienia.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam,
Chciałabym się dowiedzieć czy byłaby możliwość w jakimś miejscu na Kamiennej Górze postawić taki jak na zdjęciach kontener gastronomiczny, który rozwijał by ofertę kulturalną mojego miasta Lubań, bo wydaje mi się, że nie ma takiego miejsca w naszym mieście. Było by to miejsce, gdzie można by napić się dobrej kawy czy wypić lampkę prosseco, otwarte tylko na sezon letni, leżaki, girlandy, do 22:00 - 23:00. Mam nadzieję, że razem uda nam się to zrobić !:) Czekam na informacje zwrotną!
Pozdrawiam Natalia

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta tego typu obiekt może stanąć w kilku miejscach w otoczeniu parku na Kamiennej Górze, a więc poza strefą wpisaną do rejestru zabytków np. w rejonie dawnego basenu odkrytego, w rejonie kortu tenisowego, w rejonie ogródków powyżej ulicy Dąbrowskiego. Zainteresowana osoba może w Wydziale Gospodarki Gruntami, Nieruchomości i Rolnictwa Urzędu Miasta Lubań uzyskać informacje na temat zasad dzierżawy gruntu i opłat z tym związanych.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Dzień dobry Panie Burmistrzu,
nie tyle pytanie co prośba o interwencję w sprawie Punktu Szczepień przy ul. Różanej 2. Punkt ten jest antyreklamą szczepień, wielokrotnie przekładany termin i brak kontaktu telefonicznego. Gdy w końcu wybrałem się do Punktu osobiście, zostałem potraktowany niczym intruz. Zarejestrowałem się więc w innym miejscu, natomiast uważam, że jest to sprawa, która wymaga poprawy. Wszystkim nam zależy na zdrowiu i jak najszybszym zaszczepieniu społeczeństwa i zażegnaniu pandemii CoViD-19. A w/w placówka nie tylko utrudnia to zadanie, ale jest też bardzo kiepską wizytówką Lubania.
Z poważaniem, Andrzej Kmieciak, Uniegoszcz

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
już od pierwszych informacji związanych z możliwością utworzenia w Lubaniu Punktu Szczepień Powszechnych samorząd dokładał starań, aby sprawa miała pomyślny finał. Pod koniec kwietnia nasz punkt pozytywnie przeszedł kontrolę Narodowego Funduszu Zdrowia. Byliśmy gotowi, aby PSP zlokalizowany w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji zaczął działać już 4 maja. Niestety, z powodu braku szczepionek musieliśmy przesunąć termin otwarcia na 18 maja. W trakcie funkcjonowania punktu okazało się, że deficyt preparatów nie był jednorazowym przypadkiem. Mimo kompletnej kadry medycznej i administracyjnej z braku szczepionek działaliśmy w ograniczonym zakresie. Niestety, nie mamy wpływu na to ile szczepionek do nas przyjedzie, a przychodzi tyle szczepionek, ile Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych do nas wyśle. Próbujemy interweniować w tej sprawie w Narodowym Funduszu Zdrowia i u wojewody (pod koniec czerwca, dzięki wsparciu samorządowców z Dolnego Śląska, udało się pozyskać 1000 szczepionek firmy Johnson&Johnson). Nie zmienia to jednak faktu, że brak preparatów przekłada się na trudności z terminowym wykonaniem szczepienia. Wiem, że pracownicy PSP MOSiR pracują z zaangażowaniem. Przykro mi, że znalazł się Pan w tak trudnej sytuacji. Podzielam Pana zdanie odnośnie wagi poruszanego zagadnienia. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się pokonać pandemię.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry,
czy jest w planach budowa w Lubaniu placu do kalisteniki (street workaut'u). Bardzo dużo osób w Lubaniu uprawia ten sport i jeździ do Zgorzelca, gdzie taki plac jest już od wielu lat.

 • Odpowiedź

Drogi mieszkańcu,
mamy w planach budowę takiego obiektu. W jednym z etapów modernizacji boiska przy ul. Ludowej został zaplanowany wspomniany plac. Niestety budowa uzależniona jest od możliwości finansowych gminy oraz dotacji zewnętrznych. Liczymy, że pomysł uda się zrealizować.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry,
chciałbym się dowiedzieć z jakich przyczyn nie jest nadawany obraz z kamery skierowanej na tret i czy będzie on przywrócony.
Pozdrawiam, mieszkaniec Lubania Eryk Stepokura 

 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
kamery, o których Pan pisze zostały wyłączone przez firmę LubaNet już jakiś czas temu. Według posiadanych przez nas informacji firma zrezygnowała z działania wspomnianych przez Pana kamer, jednak przymierza się do uruchomienia kamery z widokiem na ulicę Spółdzielczą. Wszelkie działania w tej materii są związane z dobrą wolą i planami wspomnianej firmy LubaNet.
Z pozdrowieniami, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński
 • Pytanie

Dzień dobry,
ja bym chciał się zapytać, kiedy rozpoczną się prace związane ze skateparkiem w Lubaniu (Kartingami)?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :D

 • Odpowiedź

Szanowny Mieszkańcu,
w odpowiedzi na zapytanie informuję, że obecnie trwają prace projektowe. Projekt ma być gotowy do końca sierpnia. Po tym terminie ogłoszony zostanie przetarg i rozpoczną się właściwe prace na Kartingach. Według wstępnych planów potrwają one do września 2022 roku.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie Burmistrzu dlaczego pan tak bardzo nie lubi Lubania i zezwalając na niszczenie zieleni w Lubaniu i do okoła niego chce Pan następnym pokoleniom zostawić nasze piękne miasto bez "zielonych płuc"? Nazwa "Wielki Las Lubański" powoli się dezaktualizuje. Czy nie ma Pan na to kompletnie wpływu? Czy ma Pan jakieś mechanizmy które mogły by spowodować choć trochę zminimalizować proceder masowej wycinki lasu. Jeżeli jednak chodzi o Kamienną Górę, to tu już ma Pan pole do popisu. Strasznym jest wycinanie pomników przyrody zamiast pomaganie im przetrwać. Karygodne jednak jest również wycinanie pozostałej zieleni. Nie wiem czy dla Pana ten park był tak jak dla większości z nas placem zabaw i odpoczynku? Wszystkie drzewa i krzewy miały tam uzasadnione istnienie. Można trochę uporządkować, a nie kosić jak popadnie. W krzakach gniazdują Słowiki i inne ptaki nie można ich i nas pozbawiać podstaw egzystencji. Boli, dosłownie boli nas widok pni i wywózka drewna na podwórko jednej z mieszkanek grupy PIS'u. Co się dzieje Panie Burmistrzu? Pana tłumaczenie na ten temat w naszej wcześniejszej korespondencji mnie nie satysfakcjonuje. Pan poprostu nie czuje tego miejsca sercem tak jak czujemy to my. Proszę sprawić aby ta masakra przyrody na Kamiennej i w pozostałych częściach Lubania się skończyła.
Bożena Mikołajczak 
Mój rodzinny dom ul Komuny Paryskiej, czyli Parkowa 11.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
temat wycinek w Parku na Kamiennej Górze był już wielokrotnie poruszany i opisywany w mediach lokalnych. Wyjaśnialiśmy, że tzw. cięcia sanitarno-konserwatorskie są prowadzone na podstawie szczegółowej inwentaryzacji i gospodarki drzewostanem. Na terenie miasta nikt nie prowadzi samowolnych wycinek, a wszelkie decyzje w tym zakresie, czy to dotyczące parku czy też prywatnych posesji, są uzasadnione i poprzedzone odpowiednimi działaniami. Już kilka lat temu dendrolog wyjaśniał, że jeśli nic nie zrobimy z drzewostanem w parku, to paradoksalnie stracimy wspomniane przez Panią pomniki przyrody. Zachęcam Panią do zajrzenia do artykułu „Co z tymi wycinkami?” (https://luban.pl/artykul/113841/co-z-tymi-wycinkami), gdzie szczegółowo wyjaśnialiśmy sprawę. Jako burmistrzowi, ale przede wszystkim jako mieszkańcowi Lubania, leży mi na sercu przyszłość naszego miasta. Stąd dążę do proekologicznych inwestycji, jak organizacja parków kieszonkowych czy zakładanie łąk kwietnych.
Jeśli chodzi o Wielki Las Lubański, to najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio w Nadleśnictwie Świeradów. Sprawa była poruszona w ostatnim czasie na łamach portalu eluban. Widnieje tam oficjalna odpowiedź Nadleśnictwa Świeradów, która przy omawianiu wycinek zwraca uwagę na zmiany klimatyczne skutkujące tym, że dla zachowania swojej trwałości las potrzebuje przebudowy gatunkowej. Poruszona została również kwestia klęsk oraz korników. Zachęcam zerknąć na całość artykułu „Wielki Lubański Las. Grabieżcza gospodarka czy walka o jego przetrwanie?” (https://www.eluban.pl/wiadomosci/27321,wielki-lubanski-las-grabiezcza-gospodarka-czy-walka-o-jego-przetrwanie). Mam nadzieję, że lektura wskazanych tekstów w pewnym stopniu pozwoli Pani spojrzeć na wycinki z nieco innej strony.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam.
Pytanie w związku z powszechnym punktem szczepień w Lubaniu. Czy są prowadzone poszukiwania personelu do wykonywania szczepień, posiadam niezbędne uprawnienia i rozglądam się za miejscem gdzie bym mógł je wykorzystać.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
pozyskaniem personelu medycznego zajmuje się CHROMEX. Więcej informacji na temat firmy i dane kontaktowe znajdzie Pan na stronie: chromex.com.pl
Jeśli zaś chodzi o personel "biurowy" to został on skompletowany z pracowników Urzędu Miasta Lubań i jednostek samorządowych.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Dzień dobry,
Chciałabym zapytać czy rynek wokół Tretu nadal jest wyłączony z ruchu kołowego? Jeśli tak to proszę o interwencję w sprawie jeżdżących codziennie wokół rynku aut, które skracają sobie drogę i stwarzają zagrożenie dla pieszych. Donice z kwiatami, które mają ograniczać ruch samochodów są ustawione w taki sposób, że można przejechać między nimi. Ani razu nie widziałam patrolu straży miejskiej, która dyscyplinuje kierowców.
Z poważaniem, Magda

 • Odpowiedź

Szanowna Pani Magdaleno,
Oznakowany znakiem zakazu ruchu odcinek ulicy Rynek wokół Galerii Łużyckiej jest oczywiście wyłączony dla ruchu samochodów. Ustawowo - wyjątki stanowią tylko osoby/kierujący z orzeczoną niepełnosprawnością. Otrzymałem informację od Komendanta Straży Miejskiej w Lubaniu, że wskazane przez Panią miejsce jest na bieżąco monitorowane przez operatora kamer miejskich. Fakt, że fizycznie patrol straży bywa w tym miejscu rzadziej w związku z nieprawidłowym parkowaniem wcale nie oznacza, że reakcji tej służby nie ma. Ujawnieni sprawcy są bowiem wzywani korespondencyjnie w ramach wszczętych postępowań karnych. Niezależnie od tego poproszę Komendanta Straży Miejskiej jak również Komendanta Policji do częstszego dysponowania patroli w ten rejon w ramach szeroko rozumianej prewencji wśród zmotoryzowanych. Zapewniam Panią, że będę ten temat z uwagą monitorował.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam!
Czy można prosić, żeby policja czy straż miejska zrobiła porządek z parkowaniem aut na Zawidowskiej 7 przy sklepie z częściami? Tam codziennie parkują auta na jezdni zajmując cały pas i utrudniają ruch, szczególnie po południu jak ruch jest duży. To jest na łuku drogi więc niebezpieczeństwo jest duże.
Dziękuję, pozdrawiam Łukasz R.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Łukaszu,
Otrzymałem informację od Straży Miejskiej w Lubaniu, że wskazane przez Pana miejsce będzie przez strażników kontrolowane pod kątem wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Nie wyklucza się również włączenia do sprawy zarządcy ulicy Zawidowskiej, tj. Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu celem weryfikacji, czy istnieje potrzeba instalacji dodatkowego oznakowania drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Straż Miejska w Lubaniu poinformowała mnie również, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń zgłoszona przez Pana sprawa jest rozpatrywana również przez lubańską Policję. Zapewniam Pana, że będę ten temat z uwagą monitorował.
Pozdrawiam Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym zapytać co z naprawą Strumykowej, bo rok się kończy, a dziury jak były tak są.
Dawid Janikowski.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Dawidzie,
Pana pytanie zostało przekazane do Referatu do spraw Inwestycji i Modernizacji Urzędu Miasta Lubań. Z posiadanych przeze mnie informacji wiem, że w chwili obecnej koresponduje Pan z pracownikami wspomnianego Referatu. Powtórzę tylko, że w październiku br. zakończony został remont punktowy nawierzchni szutrowych na odcinku drogi wewnętrznej ul. Strumykowej. Dodatkowo informuję, że w miarę posiadanych środków finansowych prace będą kontynuowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Zachęcam do dalszego kontaktu z Referatem, a w razie wątpliwości jestem do Pana dyspozycji.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam,
Jestem osobą młoda, mój tata jest długo najemcą w sumie mieszkanie komunalne wynajmujemy od miasta już od kilku pokoleń. Niestety przegapiliśmy możliwość kupna mieszkania za 1%.  Moje pytanie brzmi następująco czy będzie w najbliższym czasie możliwość wykupienia mieszkania komunalnego za 1%?

 • Odpowiedź

Witam!
Możliwość wykupienia mieszkania za 1% zależy przede wszystkim od ilości mieszkań komunalnych w danej wspólnocie. Obecnie jest jeszcze możliwość sprzedaży lokali za 1% pod warunkiem złożenia wniosku przed zmianą Uchwały, która jest w trakcie procedowania przez Radę Miasta Lubań. Uchwała ta zmniejsza bonifikatę z 99% na 70%. Szczegółowe informacje zostaną udzielone pod numerem telefonu: 75 64 64 421 u Zastępcy Naczelnika Wydziału Gospodarki Gruntami i Nieruchomościami Anny Siwarskiej. Zapraszam do kontaktu.
Z poważaniem Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Witam mam problem odnośnie przycinki drzew. Mieszkamy na Kazimierza Wielkiego 9 chodzi nam o drzewa od drugiej storny bloku czyli dokładniej mówiąc od storny placu zabaw. Pisałem raz do urzędu kazali mi się zwrócić do spółdzielni mieszkaniowej więc napisałem do spółdzielni oni kazali się zwrócić do urzędu miasta już sam nie wiem co robić. Dodam że mogę zebrać podpisy osób, które tak samo chcą aby drzewa zostały podcięte. Kilka słów dlaczego jest to dla nas ważny temat podczas wiatru duże gałęzie spadają na chodnik jest to bardzo nie bezpieczne ponieważ najwcześniej chodzą tam dzieci lub seniorzy na pobliską siłownie,plac zabaw. Odnośnie nas mieszkanie chodzi nam głównie o cień w normalny dzień musimy o godzinie 14, 15 zapalac światło ponieważ w mieszkaniu jest ciemno. Czekam na odpowiedź i podpowiedź jakie dalsze kroki mogę zrobić z tą sprawą.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Rozumiem Pana problem, ale niestety samorząd lokalny niewiele może w tej sprawie zrobić. Działka nr 3/29 AM obr. 2 , na której rosną wspomniane przez Pana drzewa, należy do Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu. To do zarządcy terenu należy dbanie o bezpieczeństwo związane z zagospodarowaniem obszarów zielonych. Wiem, że Spółdzielnia Mieszkaniowa zleca sezonową wycinkę suchych konarów. Jeżeli w Państwa ocenie jest to zbyt mało, sugeruję porozumieć się ze Spółdzielnią Mieszkaniową podając konkretny nr działki, której sprawa dotyczy. Wiem również, że Państwa wspólnota kilka lat temu interweniowała w Spółdzielni Mieszkaniowej w dokładnie tej samej sprawie. Wtedy otrzymaliście Państwo odpowiedź, że częściowe przycinki są robione. Liczę, że Państwo dojdziecie do porozumienia i sprawa zostanie załatwiona.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Dzień dobry,
Chciałbym zwrócić uwagę na trwający od roku problem fatalnego fragmentu drogi Fabryczna Osiedle. Podczas suszy tworzą się ciężkie po pokonania koleiny. Problem nasila się w trakcie opadów deszczu, kiedy tworzą się kałuże na całą szerokość drogi. Szczególnie jest to uciążliwe dla pieszych, którzy udają się na zakupy z ul. Słowackiego do nowopowstałego marketu Dino. Samochody tam przejeżdżające grzęzną w błocie. Nawierzchnia nie jest utwardzona, brak kanalizacji deszczowej, żeby odprowadzić wodę. Proszę o informację czy planowana jest budowa kanalizacji deszczowej oraz nawierzchni asfaltowej na tej ulicy? Jeżeli tak, to kiedy? Proszę o pilne rozwiązanie sprawy. Na załączonych zdjęciach widać stan drogi po opadach deszczu.

Pozdrawiam, Paweł Drapała

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Pawle,

Zdaję sobie sprawę z tego, że stan wspomnianej przez Pana drogi jest fatalny. Z uwagi na to, już w tym roku odbyło się spotkanie z „branżystami”, na którym prowadzone były rozmowy ze spółkami odnośnie sieci, których montaż powinien być uwzględniony przy planowanych pracach budowlanych. Piszę tu miedzy innymi o wspomnianej przez Pana kanalizacji deszczowej. Niestety z uwagi na sytuację ekonomiczną i epidemiologiczną zlecenie projektu na wykonanie dokumentacji technicznej dla całości osiedla, planowane na ten rok, zostało odłożone w czasie. Nie mniej jednak problem pozostał i bez wątpienia należy go jak najszybciej rozwiązać. Stąd uważam, że wykonanie dokumentacji technicznej to zadanie, które powinno zostać uwzględnione w przyszłorocznym budżecie. Jej wykonanie pozwoli nam rozpoznać zakres oraz koszt zadania, tak aby w latach kolejnych zaplanować środki na roboty budowlane. Do tego czasu Gmina będzie starała się minimalizować uciążliwości wynikające z opisanych przez Pana zjawisk atmosferycznych.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry,
Czy jest możliwość zakupienia do przedszkoli i żłobków oczyszczaczy powietrza? Stan powietrza w Lubaniu jest katastrofalny a dzieciaki spędzają znaczna część dnia w przedszkolu. Zmniejszyłoby to również ilość patogenów w pomieszczeniach.
Pozdrawiam, Monika

 • Odpowiedź 

Szanowna Pani Moniko,
Możliwość zakupu oczyszczaczy powietrza uzależniona jest od sytuacji budżetowej każdej jednostki oraz zaplanowanych wydatków. Taki zakup nie został zaplanowany w tegorocznym budżecie. Jednak przekażemy Pani sugestie do dyrektorów miejskich przedszkoli i żłobka.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu
Wzdłuż ulicy Piramowicza dokładnie między parkingiem, a budynkami mieszkalnymi jest zapadlisko i rośnie trawa. Nie wiem czy ta ziemia należy do miasta czy do prywatnego inwestora, ale jeśli do miasta, to czy istnieje możliwość wykonania dodatkowych miejsc, z 20, a może nawet 25. Jeśli nie ma możliwości budowy parkingu to chociaż proszę o zasypanie tego zapadliska i położenie kostki brukowej oraz postawienie ławek, aby można było spokojnie usiąść, a zapadlisko, które tam jest odeszłoby w zapomnienie.
pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Teren, o którym Pan pisze jest własnością prywatną. W związku z tym miasto nie może wskazanego terenu zagospodarować.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym zwrócić Pana uwagę na problem mieszkańców os. Piastów, a dokładniej mówiąc ulic Łokietka i Królowej Jadwigi. Praktycznie co wieczór na wymienionych ulicach mamy do czynienia ze znacznym przekraczaniem prędkości przez kierujących samochodami, czasami wręcz wyścigami czy wchodzeniem w zakręty z piskiem opon. Problem jest tym bardziej istotny, że w okolicy jest kilka przejść dla pieszych. Chciałbym zatem zapytać, czy istnieje możliwość stworzenia progów zwalniających w obrębie skrzyżowania pomiędzy ZSP im. Mickiewicza a Oddziałem ZUS-u oraz przy przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Łokietka i Królowej Jadwigi?
Z poważaniem, Michał Kowalczyk

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
W najbliższym czasie we wskazanych przez Pana lokalizacjach nie planujemy montażu progów zwalniających. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w tym mając na względzie dobro pieszych, powiadomię o sprawie Komendę Powiatową Policji w Lubaniu. Mam nadzieję, że poskutkuje to zwiększeniem patroli policyjnych w tym rejonie miasta.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam serdecznie, chciałabym prosić o interwencję notorycznych palenisk na terenie obszaru działek, jest to problem coroczny, zgłaszanie na straż miejska nic nie daje, prosiłabym choćby o jakieś informacje dla działkowiczów, że to jest nielegalne, że są za to kary pieniężne. Cokolwiek, żeby w końcu pomyśleli, że zatruwają nas siebie i środowisko. Świat idzie z postępem a Ci ludzie zachowują się jakby żyli w PRL-u.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękuję za czujność. Pani uwagi zostały przekazane do Straży Miejskiej. W odpowiedzi na sprawę Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu postanowił zwiększyć ilość patroli funkcjonariuszy na terenie działek w okresie jesiennym.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam i serdecznie pozdrawiam Pana Burmistrza Miasta Lubania.
Byłem w bardzo wielu miastach w Polsce i zauważyłem, że pojemniki na odpady plastykowe posiadają kolor podobny jak w Lubaniu, ale otwór do wrzucania odpadów plastikowych jest bardzo duży, podobnie jak w pojemnikach na odpady zmieszane.  Natomiast w Lubaniu otwory te są tak małe, że jedynie zmieści się przez nie butelka po wodzie mineralnej. I tutaj jest cały problem.
Otóż mam element plastikowy znacznych rozmiarów, np. turystyczne krzesełko z plastiku. I co ja mam z nim zrobić? Do pojemnika się nie zmieści, a nie mam możliwości pokruszyć go na drobne kawałki. Czy mam zanieść go na wysypisko, czy wynająć bagażówkę i zapłaci minimum 30 PLN za jedno krzesełko? A może mam zaśmiecać otoczenie i pozostawić go koło pojemników? Jakie rozwiązanie Pan proponuje? Tak jak jest w wielu miastach, czy zaśmiecać miasto, a może należałoby wymienić pojemniki? - Tadeusz,-

 •  Odpowiedź

Szanowny Panie,

szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku w gminie w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnym i pobieranych na tej podstawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi reguluje obecnie  UCHWAŁA NR XXII/139/2020 RADY MIASTA LUBAŃ z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Lubań.
Powyższa uchwała określa surowce wtórne m.in.: gazety, czasopisma, katalogi, zeszyty, puste opakowania po szamponach, żelach pod prysznic, odżywkach, balsamach do ciała, tonikach, maseczkach, puste opakowania po tzw. chemii gospodarczej domowej tj. po płynach do mycia naczyń, podłóg, workach foliowych typu zrywka, butelkach po napojach, kartonach po napojach, mleku, sokach, puszki po piwie, napojach, konserwach, szklanych butelek po napojach, słoików bez nakrętek - które mogą być zbierane w ramach selektywnej zbiórki przez mieszkańców w dostarczane worki do nieruchomości jednorodzinnych oraz do pojemników zbiorczych ( ludmerów) ustawianych przy tzw. zabudowie wielorodzinnej.

Do pojemników bez trudu można wrzucać ww. przedmioty i otwory są dokładnie dostosowane do wymiarów surowców, dla których są przeznaczone. Nie ma problemu z umieszczeniem w ludmerze puszki po napoju czy też opakowania po szamponie .  Pozostałe odpady selektywnie zbierane zostają w ramach pobieranej opłaty dostarczane przez mieszkańców  bezpośrednio do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ( PSZOK) zlokalizowanego przy ul. Bazaltowej 1 w Lubaniu.
Tak więc dla odpadów selektywnie zbieranych, w tym Pana krzesełka, miasto zagwarantowało mieszkańcom swobodny dostęp do funkcjonującego PSZOK .

Dodatkowo można także wspomnieć, iż przy drobnych ilościach ( typu np. meble, opony samochodów osobowych, AGD i tv ) istnieje  możliwość przekazania ich w ramach corocznie organizowanej tzw. wystawki. Podczas niej w kilkunastu lokalizacjach na terenie miasta ustawiane są kontenery, w których można pozostawić niepotrzebne rzeczy.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,

Razem z żoną jesteśmy od 15 lat użytkownikami działki w Ogrodach Działkowych Łużyce przy ulicy Łukasiewicza. Po „poprzednikach dostaliśmy świerk - aktualne zdjęcie w załączeniu”, który został posadzony za blisko zewnętrznego ogrodzenia działek i obecnie po raz pierwszy zagraża przechodniom (spadające szyszki na chodnik przy ulicy Łukasiewicza). Po konsultacjach z ekspertem postanowiliśmy złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa. Myślałem, że uda się to zrobić zdalnie, ale jak na stronie U.M. zobaczyłem odpowiedni plik z 2017 roku (nie byłem pewny, czy jest aktualny). Postanowiłem 02.07.2020 udać się do pokoju nr 9 U.M. na ulicy Mickiewicza 6. Pani Urzędniczce przedstawiłem sprawę (jak wyżej). Zostałem poinformowany o procedurze rozpatrzenia sprawy, a następnie otrzymałem 1 egzemplarz aktualnie obowiązującego wniosku. Myślałem (senior 70+), że otrzymam pomoc przy wypełnieniu wniosku na miejscu (posiadałem wszystkie potrzebne dane). Zostałem jednak poinformowany, że wypełniony wniosek mam złożyć w BOI UM. W dniu 02.07.2020 na parterze UM mój wniosek został przyjęty. 10.07.2020 otrzymałem telefon, że wniosek nie jest kompletny, brakuje mapki określającej położenie drzewa. W rozmowie zirytowany zapytałem, czy informacje (nr działki, Ogrody Działkowe Łużyce ul. Łukasiewicza i nr mojego telefonu), które podałem we wniosku nie wystarczą. Na co usłyszałem odpowiedź, że taki jest wymóg ustawowy i Rozmówczyni zaproponowała, abym sporządził mapkę odręcznie. W dniu 13.07.2020 na adres boi.um@miastoluban.pl przesłałem e-mail (w załączeniu) zawierający (wycinki z Map Google: zdjęcie drzewa z 2013 i mapkę położenia drzewa). W dniu 29.07.2020 widziałem Panią prowadzącą moją sprawę jak robiła „zewnętrzy ogląd drzewa”. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem informacji o decyzji  w sprawie mojego wniosku.

Pytania:

 1. Dlaczego nie wszystkie wzory druków do pobrania ze strony internetowej U.M. są aktualne?
 2. Czy uważa Pan, że jako interesant(70+) zostałem potraktowany z empatią?
 3. Czy procedury dotyczące przyjmowania interesantów obowiązujące w okresie pandemii są właściwe?

Nie oczekuję bezpośredniej odpowiedzi, ale liczę na to, że podejmie Pan takie działania, które usprawnią przyjmowanie interesantów(zwłaszcza seniorów) i podniosą na wyższy poziom tę część działalności Pańskiego Urzędu, którą opisałem wyżej.

Z poważaniem

Jan Szmit

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,

Staramy się, aby w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań znajdowały się potrzebne druki i formularze. Załączniki są więc na bieżąco aktualizowane. Gdyby prośba o wycinkę została napisana na zwykłym papierze i zawierałaby informacje o Pańskiej sprawie, taki wniosek również by został rozpatrzony.

Jeśli chodzi o poruszaną przez Pana sprawę wycinki drzewa, to z informacji uzyskanych od Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej wynika, że wszystko odbyło się zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. W przypadku niekompletnej dokumentacji każdy interesant jest wzywany do uzupełnienia braków. Pragnę również nadmienić, że Pana sprawa była rozpatrywana za tzw. „milczącą zgodą”. Oznacza to tyle, że jeśli w ciągu 14 dni od oględzin nie otrzyma Pan odmownej decyzji w sprawie wycinki, to Pański wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Z tego co wiem, informację taką przekazała Panu urzędniczka, oraz jest ona podana w punkcie 5, w uwagach we wspomnianym formularzu ( załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 161/2017 Burmistrza Miasta Lubań z dn. 15.09.2017 r. ).
Po oględzinach, których był Pan świadkiem uznano, że wycinka jest zasadna. Dlatego nie dostał Pan negatywnej odpowiedzi z urzędu. Zatem może Pan wspomniane drzewo wyciąć w ciągu 6 miesięcy licząc od daty oględzin ( czyli od 23.lipca ).

Jednocześnie informuję, że Urząd Miasta Lubań przyjmuje interesantów zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę do nas dzwonić https://miastoluban.pl/urzad-miasta lub pisać, e-mail: boi.um@miastoluban.pl.

Z poważaniem, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy placu zabaw na ulicy Kolejowej - placu zabaw, który stworzyło miasto. Jakiś czas temu zostały zdemontowane huśtawki i przyrządy do ćwiczenia i taki stan trwa już ponad 5 miesięcy. Z placu zabaw obecnie nie można korzystać, ponieważ jest wywieszona kartka o zakazie korzystania z placu zabaw. Jaki jest tego powód i kiedy ten stan ulegnie zmianie? Dzieci nie mogą korzystać z placu zabaw jednego na tej ulicy i w okolicy. Nie wiem czy to pytanie odpowiednio skierowane do Pana, ale nie wiem już kogo zapytać, ponieważ radni z naszego okręgu jakoś nie bardzo przejmują się sprawą.
Z uszanowaniem Damian Wawrzyniak.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Plac zabaw zlokalizowany w rejonie ulicy Kolejowej znajduje się na terenie wspólnoty mieszkaniowej, ale na mocy porozumienia placem zabaw zarządza Gmina Miejska Lubań. Obecnie jest on zamknięty ze względu na obowiązujące wymagania Głównego Inspektoratu Sanitarnego związane z pandemią COVID-19. W momencie, kiedy zostaną zmienione wytyczne dotyczące funkcjonowania placów zabaw obiekt zostanie otwarty, a sprzęty zostaną ponownie zamontowane. Sprawą zajmował się radny Rady Miasta Michał Kraska.
Z poważaniem, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Dzień dobry,
Panie Burmistrzu, czy jest w tym roku planowany remont lub wyrównanie drogi Fabryczna Osiedle. Po każdym nawet niewielkim opadzie deszczu droga staje się nie przejezdna. Tworzy się wielkie rozlewisko na skrzyżowaniu ulic Osiedle fabryczne z ul Warneńczyka i poruszanie się pieszo jest niemożliwe. Przejazd samochodem również sprawia wiele problemów, ponieważ zalane dziury i koleiny przez opady deszczy staję się niewidoczne dla kierowców i o uszkodzenie pojazdu jest niezwykle łatwo. Aby zobrazować stan po opadach deszczu przesyłam fotografie jak wygląda droga.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
w tym miejscu i na terenie całego osiedla miał być zlecony do opracowania projekt przebudowy nawierzchni wraz z kanalizacją deszczową, niestety z powodu ograniczenia wydatków związanych z COVID-19 zadanie zostało wykreślone z budżetu na ten rok. Mam nadzieję, że sytuacja pozwoli nam wprowadzić do budżetu i zlecić to zadanie jeszcze w tym roku. W miejscu zobrazowanym na załączonych  fotografiach należy w pierwszej kolejności zlecić zaprojektowanie i wykonanie odwodnienia, ponieważ problem pojawia się corocznie, więc dosypywanie kamienia i podnoszenie terenu jest bezcelowym zabiegiem.
Z samorządowym pozdrowieniem, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Witam,
Chciałabym zapytać, czy jest jakakolwiek szansa, aby do Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu zaprosić jakiś znany kabaret, na przykład "Neonówka" lub "Kabaret Skeczów Męczących" ? Myślę, że byłoby to ciekawe wydarzenie w naszym mieście i znalazłoby się wielu chętnych. Pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Po konsultacji z dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu przekazuję Pani, że w związku z epidemią koronawirusa i aktualnymi obostrzeniami dotyczącymi organizacji imprez w salach widowiskowych na widowni może być zajętych jedynie 50% miejsc. Przy spełnieniu tych warunków bilety na wydarzenie zorganizowane w naszym obiekcie musiałyby kosztować więcej niż zazwyczaj (minimum 150 zł). Mamy nadzieję, że ograniczenia te zostaną za kilka miesięcy złagodzone i wówczas Miejski Dom Kultury planuje zaprosić publiczność na dwie propozycje: w grudniu na spektakl komediowy pt. "Lista męskich życzeń” w reżyserii Artura Barcisia oraz w lutym przyszłego roku na występ kabaretu Smile. O tym czy planowane wydarzenia odbędą się przesądzi dalszy rozwój sytuacji.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Dzień dobry,
Chciałam zapytać, dlaczego zostały skrócone godziny otwarcia Żłobka Miejskiego? Czynność w godzinach 7-15 często nie pozwala rodzicom pracującym na etat w pełnym wymiarze godzin.
Z poważaniem, mieszkanka Lubania

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Czas pracy Żłobka Miejskiego w Lubaniu został skrócony w uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju.  W związku z potrzebą dezynfekcji opiekunek i ograniczoną ilością personelu placówka nie jest w stanie zapewnić opieki dzieciom dłużej niż do godz. 15:00. W momencie zniesienia obostrzeń sanitarnych przywrócone zostaną poprzednie godziny pracy żłobka. Liczymy na zrozumienie rodziców.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 •  Pytanie

1. Dlaczego Gmina Siekierczyn na ten sam kod pocztowy co miasto Lubań, a najgorsze, czy najśmieszniejsze te same ulice. Proszę o podjęcie starań aby doprowadzić do normalności. Opisze swój przypadek, kiedy moje przesyłki trafiają do Zaręby, gdzie jest taka sama ulica, nr domu i kod pocztowy, przesyłka oczywiście jest niepodejmowana i odsyłana do nadawcy, a ja nie mogę się jej doczekać. Najgorsze, że na mój adres trafiają przesyłki z ponagleniem z KRUKA, które tak naprawdę dostarczone powinno zostać do Zaręby. Tylko czekam jak o 6.00 ramo będzie wejście do mieszkania. Kto doprowadził do takiego stanu.

2. Dlaczego nie otrzymujemy informacji o zmianie daty odbioru śmieci segregowanych. Obecnie te odpady nie zostały podjęte przez prawie 2 miesiące. Został zmieniony termin i jak się okazało w wykazie widniejącym w Internecie, ulica nie została ujęta. Osoby, które trzymały na zewnątrz, śmieci zostały odebrane, zaś osoby które nie wystawiły śmieci są z nimi do teraz. Inni postawili śmieci przy pojemnikach mieszanych gdy nie zostały im zabrane po 2 tygodniach i zmieszane z wszystkimi odpadami. Pomimo interwencji telefonicznej nikt tych śmieci nie odebrał. BRAWO. Pytanie czy w obecnym czasie, gdy kontakty międzyludzkie są znacząco ograniczone było właściwe dokonanie zmiany terminu odbioru. Trochę rozsądku. Inne Gminy jakoś informują swoich mieszkańców, a tu nic.
Zbyszek

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Pana pierwsze pytanie zostało przesłane na adres e-mailowy Poczty Polskiej. Zespół Doradców Klienta z Działu Obsługi Klienta i Wsparcia Sprzedaży Contact Center Centrum Poczta Polska S.A. odpisał, że wiadomość została przekazana do odpowiedniej jednostki Poczty Polskiej w celu podjęcia dalszych czynności i udzielenia odpowiedzi.
Z kolei w nawiązaniu do drugiego zapytania informuję, iż odpady komunalne są odbierane przez spółkę ZGiUK Lubań zgodnie z harmonogramem. Nowy harmonogram został umieszczony na oficjalnej stronie internetowej miasta Lubań oraz na stronie spółki, z zapisem obowiązywania od 01.06.2020 r. Terminy wywozu są takie jak poprzednio obowiązywały sprzed dnia 01.06.2020 r. Zdarzają się przypadki, gdy dzień wywozu przypada na dzień świąteczny, wówczas wywóz odbywa się w dzień następny, co jest również zaznaczone w harmonogramie. W przypadku odpadów komunalnych segregowanych, odbieranych raz w miesiącu, podmiot odbierający w dniu odbioru worków pozostawia nowe worki do segregacji na przyszły miesiąc. W przypadku, gdy nie ma zawiązanych i wystawionych przed posesję worków, firma odbierająca nie ma możliwości odbioru ich, a tym samym nie zostawia kolejnego kompletu worków. W przypadku braku odbioru, czy innych nieprawidłowości należy niezwłocznie poinformować urząd o zaistniałej sytuacji, aby pomóc rozwiązać problem. Nadmieniam, że wszystkie zgłaszane osobiście i telefonicznie interwencje mieszkańców do Referatu ds. Opłat za Zagospodarowanie Odpadów Urzędu Miasta Lubań, są rozwiązywane w możliwie jak najszybszym terminie. Pana sprawa została przekazana do odpowiedniego referatu, którego pracownik w najbliższym czasie skontaktuje się z Panem, w celu dalszej weryfikacji sprawy.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam Panie Burmistrza,
Od kilkunastu lat mieszkam na ul. Armii Krajowej i ostatnio zastanawia mnie fakt kolejnego oddalenia od budynków nr 12 do 21 pojemników na nieczystości i boksów na odpady segregowane. Kiedyś były one umiejscowione pomiędzy budynkiem nr 11 a 12. Później zostały przeniesione w pobliżu byłego Lubametu tuż przy drodze ze względu na większą powierzchnię i dostępność służb ZGIUK. Obecnie wszystkie pojemniki zostały przeniesione kilkadziesiąt metrów w głąb drogi dojazdowej do firmy Architektura Miejska znajdującej się w byłych magazynach Lubametu na tyłach posesji. Sytuacja jest taka, że mieszkańcy z najbardziej oddalonych budynków muszą odbyć wycieczkę ok. 200 metrów aby wyrzucić swoje śmieci. Dodam tylko, że wiele osób zamieszkujących te budynki to osoby starsze.
Jak mi wiadomo sąsiedzi dowiadywali się o przyczynę takiej sytuacji w siedzibie ZGIUK i w zarządzie Wspólnot Mieszkaniowych, ale otrzymali informację, że decyzja o umiejscowieniu pojemników na odpady należy do Urzędu Miasta jako właściciela działek.
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii i przywrócenia poprzedniej lokalizacji dla w/w pojemników.
Pozdrawiam, Sławomir Z.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Pojemniki na odpady komunalne do dnia przestawienia były ustawione  na terenie, który nie należał do Gminy Miejskiej Lubań. W związku z tym, iż właściciel gruntu zwrócił się z prośbą o zabranie z jego terenu pojemników, należało dokonać przestawienia wspomnianych pojemników, na najbliższą utwardzoną działkę należącą do Gminy Miejskiej Lubań. Faktycznie, przestawione pojemniki tymczasowo umieszczone były w miejscu wskazanym przez Pana tj. za budynkiem byłego Lubametu, jednak biorąc pod uwagę trwające prace budowlane pojemniki zostały przeniesione na działkę należącą do Gminy Miejskiej Lubań położoną przy ul. Łużyckiej/Zawidowskiej (plac przy piekarni PPS Społem). O zaistniałej zmianie zostali poinformowani Zarządcy Wspólnot Mieszkaniowych.
Uprzejmie informuję, iż określenie lokalizacji i urządzenie miejsca do ustawienia pojemników leży po stronie właściciela nieruchomości. Rolą Gminy jest zorganizowanie odbioru odpadów komunalnych, a także dostarczenie odpowiedniej liczby, pojemności i rodzajów pojemników, zgodnie ze złożonymi deklaracjami o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku braku odpowiedniego terenu, właściciele nieruchomości mogą zlokalizować miejsce pod ustawienie pojemników na innych terenach w porozumieniu z ich właścicielami. W przypadku zainteresowania ustawieniem pojemników na gruncie należącym do Gminy Miejskiej Lubań, należy skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Gruntami, Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta Lubań, w celu uzyskania odpowiedniej zgody na lokalizację pojemników (uwarunkowana jest ona m.in. obowiązkiem utrzymania czystości wokół pojemników).
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Pan Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński
Jako działacz struktur. Partii Zieloni zwracam się z prośbą o podjęcie kroków na rzecz zaprzestania bądź znacznego ograniczenia koszenia traw oraz grabienia liści na terenach komunalnych.
Wszystko wskazuje na to, że w Polsce rozpoczęła się kolejna katastrofalna susza. Wszystko też wskazuje, że w związku ze zmianami klimatu susze staną się u nas zjawiskiem permanentnym. Uważamy, że tej sytuacji powinniśmy gruntownie przeformułować nasze podejście do zieleni i nasze wyobrażenie o estetyce zieleni.
Pamiętajmy, że idea gładkiego strzyżonego trawnika narodziła się niegdyś w chłodnej i wilgotnej Anglii. W obecnych warunkach pogodowych i klimatycznych estetyka pola golfowego przestała mieć rację bytu. Krótkie strzyżenie odsłania grunt, który tym szybciej wysycha i ulega erozji. Niejednokrotnie widywaliśmy ubiegłego lata, jak kosiarka, wzbijając tumany pyłu, strzygła zwiędłą, wyschniętą trawę. Powstrzymajmy te szkodliwe praktyki! Zachowanie wyższej trawy pomoże zachować resztki wilgoci i opóźnić proces erozji.
Kolejnym argumentem za ograniczeniem strzyżenia jest zanikająca bioróżnorodność. Ptaków jest coraz mniej, m.in. dlatego, że coraz mniej mają pożywienia. Większość ptaków żywi się nasionami traw i larwami owadów, które zimują w źdźbłach i łodygach traw. Gładko skoszony trawnik to niemal pustynia biologiczna! Należy pozwolić trawie, żeby się wykłosiła i dojrzała, a niektóre fragmenty pozostawić niekoszone również przez zimę. Będzie to spiżarnia dla ptaków na zimę i wiosnę, dzięki której będą w stanie przetrwać i wykarmić nowe pokolenie.
Podobne argumenty stoją za powstrzymaniem się od grabienia liści. Dzięki liściowej kołderce gleba zachowa więcej wilgoci, dzięki czemu wiosenna susza nie będzie tak dotkliwa. Zarazem liście będą stanowić siedlisko dla zimujących jeży oraz owadów i ich larw, które na wiosnę zasilą ptasią (i jeżą) spiżarnię. Uważamy, że grabienie liści można spokojnie przesunąć na wiosnę, np. początek kwietnia - czas po obudzeniu się jeży, a przed pojawieniem się pierwszej trawy. Liście należy usuwać z chodników, tak by nie groziły poślizgnięciem, ale nie z trawników!
Zdajemy sobie sprawę, że są miejsca, gdzie koszenie czy grabienie jest niezbędne - np. pobocza dróg. Apelujemy jednak, aby praktykę koszenia i grabienia na terenach komunalnych maksymalnie ograniczyć. Zwróćmy uwagę, że będzie to oznaczało także oszczędności finansowe, co w warunkach uszczuplonego w związku z pandemią budżetu nie jest bez znaczenia.
Niektóre samorządy już w ubiegłym roku zaczęły nieco ograniczać koszenie i grabienie na swoich terenach. Rzecz w tym, żeby stało się to nie wyjątkiem, lecz praktyką powszechną.
Szanowni Państwo/Szanowny Panie/Szanowna Pani! Żyjemy w warunkach kryzysu. Stan kryzysu wymaga od nas stosowania innych praktyk, niż te, do których przywykliśmy w warunkach normalności. Apelujemy o przejęcie się tą sprawą i podjęcie stosownych decyzji!
Partia Zieloni
Włodzimierz Bartkowiak
Asystent Posłanki na Sejm RP
Małgorzaty Tracz

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Mam podobne spostrzeżenia w poruszonej przez Pana sprawie. Uważam, że warto podjąć kroki na rzecz zaprzestania bądź znacznego ograniczenia koszenia traw oraz grabienia liści na terenach komunalnych. Faktycznie wprowadzenie takich praktyk w życie może pozytywnie wpłynąć na wilgotność gleby i sprzyjać bioróżnorodności. Tak jak trafnie Pan zauważył, w pewnych miejscach typu chodniki czy pobocza dróg grabienie lub koszenie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jednak w miejscach, gdzie nie jest to konieczne (np. na terenach zielonych) postaramy się ograniczać dotychczasowe działania. Przy okazji chciałbym nadmienić, że jednym z docelowych rozwiązań, które planowaliśmy wprowadzić w Lubaniu są łąki kwietne. W tym roku odeszliśmy od tych planów m. in. z racji finansowych, jednak w przyszłym roku chcielibyśmy zrealizować te zamierzenia.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiń

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...