Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-11-2012

Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin (załącznik znajdujący się poniżej).
 • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 - Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 do 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).

 

 • Pytanie

Dzień dobry,
zwracam się do Pana z pytaniem czy Lubań zamierza w przyszłości nawiązać współpracę z kolejnymi miejscowościami w ramach programu miast partnerskich? Interesuje mnie kwestia czeskiego Bilego Potoku pod Smrkem (Biały Potok, kraj libereski) i jego niezwykłej okolicy. Fascynującej pod względem geograficzno-turystycznym. Mnogiej w szlaki turystyczne (możliwość zdobycia lubańskiej odznaki PTTK Przyjaciela Łużyc), schroniska turystyczne (między innymi Chata Hubertka) czy walory krajoznawcze.

Pozdrawiam
Paweł A.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Pawle,
Na internetowej stronie miasta Lubań, w zakładce Turystyka - podzakładka miasta partnerskie (pod linkiem http://luban.pl/1424) znajdzie Pan listę miast, z którymi Lubań współpracuje w kwestii partnerstwa. Zaznaczam, że przypadku współpracy zagranicznej miasta Lubań z innymi miastami, to owa współpraca powinna zostać podjęta uchwałą Rady Miasta Lubań. Na dzień dzisiejszy Rada Miasta Lubań nie wyraża takiej woli. Będąc w temacie, pragnę nadmienić, iż 18 grudnia na Sesji Rady Miasta Lubań została podjęta Uchwała Nr III/24/2018 w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie Gminy Miejskiej Lubań przy organizacji i realizacji XXX Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”, który składać się będzie z 6 części realizowanych w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i na Węgrzech.
Pozdrawiam,
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Witam Pana,
Chciałam zadać Panu pytanie odnośnie segregacji śmieci. Mianowicie, gdy w budynku mieszkają lokatorzy, którzy płacą abonament bez segregacji, czyli nie segregują śmieci. Przecież oni nie mają wyjścia i wrzucają swoje odpady mieszane do głównego pojemnika, chyba to logiczne to i stąd w tych pojemnikach znajdują się odpady mieszane . Najlepiej by było gdyby była ustawa, że każdy powinien segregować śmieci i ten apel mógłby wtedy mieć sens. A tak to jest normalne, że ci którzy płacą bez segregacji nie mają obowiązku rozdzielać odpadów na poszczególne pojemniki. Jeszcze jedno ,żeby było jasno ja akurat nie należę do tych lokatorów i jestem za segregacją tylko jest jeden problem - nie mamy na naszej ulicy odpowiednich pojemników.
Pozdrawiam Jola

 • Odpowiedź

Szanowna Pani Jolanto,
Wyjaśniam, iż zgodnie ze złożoną  deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez Zarządcę budynku wielorodzinnego, w  którym Pani mieszka, boks na odpady komunalne, z którego Pani korzysta wyposażony został w odpowiednią ilość i pojemność pojemników, tj. 1 pojemnik 1100 l na odpady posortownicze/zmieszane oraz 1 pojemnik 240 l  na bioodpady. Natomiast tzw. ludmery, czyli pojemniki na surowce wtórne: papier  (pojemnik niebieski), metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty) oraz szkło (pojemnik zielony) usytuowane są  na początku Pani ulicy przed wiaduktem. Taka  lokalizacja ludmerów wynika ze względów technicznych, gdyż pojazd do odbioru surowców tzw. Hakowiec, nie jest w stanie przejechać przez tunel.
Przypominam, iż wszelkie informacje dotyczące prawidłowej segregacji odpadów zostały zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta Lubań www.miastoluban.pl  w zakładce Gospodarka odpadami -  Ekologiczny Lubań – SEGREGUJESZ - ZYSKUJESZ.

Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Panie burmistrzu, raz w roku z okazji ,,Dni Lubania’’ odbywają się w amfiteatrze koncerty.Samo podejście do amfiteatru(od miejsca ,gdzie wjeżdżają wykonawcy ,skręt w lewo) ,tj. chodnik o długości 50, może 70 metrów jest w tragicznym stanie , stare kawałki asfaltu , nierówności  i dziury. Rozumiem ,że impreza jest raz w roku przez dwa dni , ale przydałoby się poprawić stan chodnika bo naprawdę źle się chodzi i można nogi powykręcać.

Dziękuję

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Dziękuję za sygnał. Na wiosnę postulowany odcinek powinien być zrobiony.
Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Dzien dobry.
Panie Burmistrzu co z naszym powietrzem ? Mamy lekki mróz i PM10 jest 305% nie mówiąc już o PM2,5. którego pomiaru się nie dokonuje.Może maseczka przeciw smogową dla każdego mieszkańca? Piękna pogoda a jest strach z dziećmi na dwór wychodzić.
Czy podjęto kroki aby choć trochę zniwelować ten trujący problem ?

Z poważaniem, mieszkanka miasta Lubań

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,

jak Pani wiadomo problem ze smogiem nie jest tylko lubańskim problemem, boryka się z nim cały nasz kraj, ale przecież i świat,
najważniejszy z problemów bierze się stąd, że mieszkańcy chcąc tanio ogrzewać swoje mieszkania czy domy palą w swoich piecach po prostu śmieciami .
Co w takim razie może zrobić miasto?
Na pewno edukować, pomagać w wymianie pieców, przyłączać do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz kontrolować.
Wszystko to staramy się wypełniać.

Już w przedszkolach czy szkołach podstawowych na lekcjach występują elementy ochrony środowiska, gdzie mówi się o przyczynach powstawania smogu i sposobach ich zapobiegania,
- tworzymy i rozdajemy bezpłatne materiały informacyjne dotyczące skutków spalania śmieci w domowych piecach http://www.rceeluban.pl/2017/02/13/nie-truj/
- organizujemy konkursy dla dzieci i młodzieży propagujące " czyste powietrze" http://www.rceeluban.pl/2018/06/05/protokol-konkursu-plastycznego-pt-nie-dla-smogu-w-mojej-miejscowosci/.

Jeśli chodzi o wymianę pieców to na naszym terenie można skorzystać z dwóch programów pomocowych:
- realizowany przez Wojewódzki fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu https://wfosigw.wroclaw.pl/
- realizowany przez Gminę Miejską Lubań, który uchwaliła Rada Miasta Lubań uchwałą  NR LI/374/2018 RADY MIASTA  LUBAŃ http://luban.pl/media/get/13706206 - więcej o dopłatach miejskich: http://luban.pl/artykul/112797/ekoluban.

Również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lubaniu przyłącza nowych użytkowników do sieci, co wpływa na obniżenie niskiej emisji. Każdego roku w Lubaniu zostaje przyłączonych ok. 60 lokali mieszkalnych i użytkowych.

Jeśli chodzi o kontrole, to też takie mają miejsce. Lubańska Straż Miejska posiada uprawnienia do kontroli domowych palenisk i nakładania kar za wykroczenia przeciwko ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o odpadach: co można zobaczyć np. tu

Oprócz tych wszystkich działań remontujemy i docieplamy budynki miejskie (szkoły, przedszkola) mając na uwadze  zmniejszenie zużycia energii w tych obiektach.
Bardzo dziękuję za Pani troskę i mam nadzieję, że działania nas wszystkich doprowadzą do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu
Chciałem zapytać czy jest w planach rozbiórka budynku nr.23 na ul. Łużyckiej jeśli tak to kiedy?. Chce dodać, że budynek jest opuszczony w opłakanym stanie szyby są powybijane wszystko co mogło zostać zostało splądrowane przez złodziei mało brakuje aby szczury tam się zalęgły o ile już ich tam nie ma. Obok tego rozpadającego się budynku są jakieś ogrodzenia gdy przy pierwszych mrozach opadły liście widać niesamowity śmietnik jakieś lodówki, wersalki i innych pełno śmieci, które tam leża. Prosiłbym jako mieszkaniec Łużyckiej aby zrobiono tam porządek i zlikwidowano te ogrodzenia i sprzątnięto teren po tych zwierzętach.
Pozdrawiam.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
budynek (wraz z działką przyległą) jest własnością prywatną. Właściciel stara się o jego rozbiórkę i postawienie w tym miejscu nowego obiektu, jednak na rozbiórkę zgody nie wyraża Wojewódzki Konserwator Zabytków. Informuję, również że straż miejska już wcześniej zainteresowała się przedmiotową sprawą, ustaliła osobę odpowiedzialną za nieutrzymanie czystości i porządku na terenie tej nieruchomości i postępowanie w tej sprawie jest obecnie w toku. Wiadomo już, że osoba odpowiedzialna za utrzymanie tego terenu zobowiązała się do jego niezwłocznego uporządkowania oraz została poinformowana o skutkach prawnych w przypadku niewykonania tego obowiązku.
Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

 • Pytanie

Dzień dobry,
czy jest szansa, że miasto wprowadzi program refundacji całości lub chociaż części kosztów szczepionek przeciwko HPV dla dziewczynek?
Wiele samorządów z powodzeniem realizuje podobne programy z ogromną korzyścią dla swoich mieszkańców.

 • Odpowiedź

Dzień dobry,
na dzień dzisiejszy nie planowaliśmy takich działań, być może w przyszłości wrócimy do tego tematu. Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Panie burmistrzu. Jestem rodzicem ucznia szkoły podstawowej nr 3 w Lubaniu, której siedziba została przeniesiona z ulicy Górnej na Skalniczą. Przyczyna przeniesienia oczywiście nie jest znana. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Albo nam się to podoba,albo nie. Wyboru dokonał ktoś inny. Jeszcze w roku szkolnym 2017/2018 zostaliśmy poinformowani,że w związku zezmianą siedziby, zostanie dzieciom zapewniony transport do nowej siedziby. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego wieści zero. I tak do teraz. Ku mojemu zdziwieniu,dostaliśmy ze szkoły karteczki informujące o transporcie. Oczywiście do podpisu. Transport będzie,ale skąd. Autobusma wyjeżdżać spod restauracji Słoneczna i tam też przewozić dzieci. Proszę mi wytłumaczyć sens tego transportu. Co mają zrobić dzieci z ulic Górnej,Zamkowej czy np. Kościuszki? Rozumiem,że trzeba dzieci zaprowadzić na wyznaczone miejsce i później po nie wrócić. Jaki jest tego sens? Co za absurd! Nadmienię,że zapewnienie było inne. Autokar miał zabierać dzieci po drodze do szkoły. Jaki sens jest tego,że ja jako mieszkaniec ulicy Górnej będę prowadzić dziecko do centrum,żeby wsiadło do autobusu? Rozumiem,że nie było możliwe zorganizowanie tego w inny sposób? Mamy teraz wybór,ale jak sprytnie wymyślony. Transport został zapewniony,ale w taki sposób,żeby tylko nieliczni mogli z niego skorzystać. Reszta niech sobie radzi. Jeszcze raz nadmienię,że informowano nas,że taki autobus będzie się zatrzymywał na ulicy Górnej lub Kościuszki,żeby zabrać dzieci z tej okolicy. A teraz co?

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
dziękuję za informację, obecnie trwają rozmowy z firmą przewozową w sprawie wyznaczenia dodatkowego miejsca odbioru dzieci do szkoły. Prawdopodobnie bedzie to ul. Górna. Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

 • Pytanie

dziś, we wtorek, 23 października, dwukrotnie ocenzurował pan moją wypowiedź na pańskiej OFICJALNEJ jako burmistrza stronie FB, po czym zablokował mnie pan, uniemożliwiając mi komentowanie pańskich postów. Działanie to jest jest wyrazem lekceważenia mnie jako mieszkanki Lubania oraz obywatelki RP.  Nie jestem z panem prywatnie zaprzyjaźniona, natomiast mam prawo komentować pańskie poczynania jako burmistrza, zwłaszcza gdy otwiera pan w miediach społecznościowych taką możliwość dla siebie jako urzędnika państwowego. Jest pan płacony także z moich podatków, które w Polsce płacę, a blokowanie mnie uważam za wyraz cenzury niedopuszczalnej w demokratycznym państwie. Sprawę tę przekażę dziennikarzom prasy ogólnopolskiej.  Izabela Barry

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
rozmawiam ze wszystkimi mieszkańcami naszego miasta, pod warunkiem, że druga strona chce wysłuchać tego co mam do powiedzenia.  Niestety kilka razy dała Pani wyraz braku chęci do dialogu, a jedynie chęć prowadzenia monologu. Na moim prywatnym profilu na FB, bo na takim profilu została Pani zablokowana,  mam jak każdy użytkownik możliwość prowadzenia ustawień prywatności, co też zrobiłem. 
Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
W ostatnim LIS przeczytałem program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Bardzo dobrze, że w Lubaniu będą różne wydarzenia z tej okazji. Może dobrym pomysłem byłoby aby został jakiś ślad materialny z tej okazji, np. tablica pamiątkowa lub posadzenie drzewa, dębu 100-lecia niepodległości w parku przy Wieży Brackiej.
Pozdrawiam, Tadeusz

 • Odpowiedz

Szanowny Panie,
Cieszy mnie Pana zainteresowanie programem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i serdecznie zapraszam do uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach. W odniesieniu do Pana sugestii chciałbym nadmienić, że w piątek 19 października br. w ramach obchodów Dolnośląskiego Dnia Krajobrazu w lubańskim parku na Kamiennej Górze będzie posadzonych 5 drzew - 5 Ojców Niepodległości. Tu jest więcej informacji.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry
Panie Burmistrzu pytanie - być może nie do Pana. Jeśli do kogoś innego proszę o przekierowanie go dalej. Latem przeprowadzone były prace na ulicy Kolejowej - rozkopane zostały chodniki na drodze wiodącej do zakładu dr Schumacher. Na kiedy została zaplanowana naprawa rozkopanych chodników? Wszędzie są kamienie, dobrą część chodnika zajmują parkujące auta - dla pieszych zostaje ulica lub ta rozkopana część. Ponieważ jest bardzo nierówno dzieci a często i starsze osoby potykają się tam i dochodzi do lekkich (na szczęście) obrażeń. Gorzej z kołami w dziecięcym wózku, które niedługo będą przez to wymagały naprawy lub wymiany. Bardzo proszę o informację kiedy możemy spodziewać się zakończenia tych prac.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia W.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękuję za zasygnalizowanie problemu. Prace, o których Pani wspomina wykonywało Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Wykonawca ma obowiązek przywrócenia dobrego stanu chodnika. Zrobi to niebawem – uprzejmie proszę o chwilę cierpliwości.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 •  Pytanie

Dzien dobry.
Proszę o interwencję w sprawie ciągłego przepełniania śmietnika w tzw. "podkowie" przy ul. Wojska Polskiego. Czy jest możliwość zorganizowania w najbliższym czasie kontenera chociaż na dobę  aby mieszkańcy zamieszkujący ul. Wojska Polskiego i Słowackiego mogli pozbyć się zbędnych rzeczy, które wystawiają teraz do zwykłego śmietnika. Przesyłam zdjęcia aby potwierdzić zaistniałą sytuacje, która powtarza się kilka razy w miesiącu.
Proszę również o interwencje w sprawie ciągłego zakłócania ciszy nocnej w godzinach po 1:00. Policja nie interweniuje a dzielnicowego nigdy nie widziałam a mieszkam tu przeszło 10 lat.
Z poważaniem, mieszkanka"podkowy".

 • Odpowiedź

Pani obserwacja ujawnia problem, który znam i który staje się dla coraz większym wyzwaniem dla samorządu, nie tylko w Lubaniu. Mieszkańcy w wielu miejscach pozbywają się odpadów niezgodnie z zasadami i swoimi deklaracjami. Deklarują mianowicie, że będą segregować odpady, czego potem nie robią. Z tego powodu masa odpadów zmieszanych, na które przeznaczone są pojemniki jest znacznie (nawet kilkakrotnie) wyższa. Tymczasem, my obliczamy wielkość pojemników i częstotliwość ich opróżniania zgodnie z deklaracjami. Nie jest to wcale rachunek na styk, w miejscach, gdzie się segreguje odpady, widać, że pojemniki i boksy nie są przeładowane.

Jeśli ktoś przewiduje, że będzie miał sporo odpadów wielkogabarytowych, z powodu przeprowadzki, remontu czy większych porządków, to powinien zamówić odpłatnie odpowiedni, dodatkowy kontener lub wywieźć wszystko do punktu zbiórki na CUO (tzw. PSZOK), gdzie zostanie przyjęte bezpłatnie.

Niewłaściwego podejścia do porządku nie wyleczymy, dostawiając kolejne pojemniki osobom nie realizujących deklaracji i łamiących przepisy. Za śmiecenie są kary, do ich egzekwowania uprawniona jest na przykład Straż Miejska, jeśli tylko da się jednoznacznie wskazać osobę, która śmieci. Komendant zachęca do zgłaszania takich przypadków.
W mojej, i nie tylko mojej, opinii czas też na jakieś rozwiązania systemowe ze strony rządu.

Jeśli chodzi o drugi problem poruszany przez Panią to właściwym wyjściem jest informowanie policji o tym problemie w momencie zakłócania ciszy nocnej.  Istnieje również możliwość zaznaczenia tego miejsca na krajowej mapie zagrożeń.

 Arkadiusz Słowiński
Burmistrz miasta Lubań

 

 • Pytanie

Piszę do Pana w sprawie likwidacji gniazda szerszeni położonego  naprzeciw posesji Starolubańska 19 A . Gniazdo znajduje się na terytorium miasta w półuschniętej  nadal rosnącej lipie przylegającej do drogi której urząd miejski jest administratorem. Zgłaszałem To na straży pożarnej ale oni mi powiedzieli żebym to zgłosił  do Zarządzania Kryzysowego Urzędu  Miasta  Lubań .
Ponadto  Należy zwrócić uwagę jeszcze na jedną sprawę może z pozoru błahą a mianowicie chodzi o system ostrzegania alarmowego tzw syreny. Niestety ten system w naszym mieście jest niewydolny na niektórych dzielnicach wcale go nie słychać np. w okolicach szpitala : UL Zawidowska , Starolubańska, Osiedle Past i  wiele innych miejsc. Świadczy to o braku urządzeń alarmowych a te co są z czasów kiedy miasto było mniej rozległe są niewydolne! Nie wspominałbym o tej sprawie ale w kraju bezpośrednio sąsiadującym z Polską na Ukrainie toczy się wojna a na jesień te działania tak jak podejrzewają wojskowi radykalnie się nasilą .

 Pozdrawiam Pana Burmistrza życząc mu  reelekcji !
Z uszanowaniem działacz SOLIDARNEJ POLSKI ZBIGNIEWA ZIOBRY
Filip Kriger

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Filipie

Informacja o gnieździe szerszeni została przekazana pracownikom Urzędu Miasta bezpośrednio zajmującymi się takimi sprawami - Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej i - z tego co wiemy - sprawa jest już załatwiona.

Druga sprawa, którą Pan porusza nie jest wcale błaha. Właściwie to wciąż prowadzimy uzgodnienia, by w ramach środków, którymi dysponujemy, rozszerzyć system ostrzegania o nowe punkty, wymaga to jednak zgody właścicieli dogodnie usytuowanych budynków. Chciałbym też zwrócić uwagę, że jedna z syren ulokowana jest na obiekcie szkolnym przy ul. Łokietka i z naszego rozeznania wynika, że jest dobrze słyszalna na Osiedlu Piastów aż po szpital.

Z poważaniem
Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie burmistrzu,
Proszę nie wycinać zdrowych, drzew w parku na kamiennej górze jak będzie modernizacja parku to wiadomo trzeba ścieżki wymienić itd. ale park na kamiennej górze jest taki las-park w jednym (profesjonalnie to się nazywa park w stylu angielskim ). I jeszcze mam pytanie czy nie można by było wyburzyc "wiejski dom towarowy" przy ulicy Tkackiej bo po prostu speci. I mógł by być tam park. I przy ul. Tkackiej jest jeszcze działka pusta to też nie wygląda dobrze po deszczach tam jest zawsze wielka kałuża czy nie można by było ją sprzedać żeby tam stała jakaś kamienica ? Czy ten placyk przy ratuszu tam gdzie jest fontanna czy nie można by było go jakoś nazwać bo chyba jeszcze nazwy nie ma. I ostatnia rzecz która chciał był powiedz, że fajnie by było jak by była taka akcja zielony Lubań i dzieci i młodzież może i też dorośli by zadzili drzewa oczywiście tam gdzie można (chodzi o parki, przy ulicach itd.) a miasto by płaciło za te drzewa.Ucieszył bym sie jak by pan odpowiedział na wszystkie te punkty. 
Pozdrawiam T.Zw

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Tadeuszu,
Dobro Parku na Kamiennej Górze bardzo leży mi na sercu. W artykułach, do których prowadzą linki poniżej, wyjaśnialiśmy szeroko, wraz ze specjalistami, w jaki sposób i dlaczego o niego dbamy. Efekty pracy autorki koncepcji rewitalizacji możemy podziwiać w wielu miejscach, także w Lubaniu, między innymi w Parku Niepodległości (przy Wieży Brackiej), który dzięki jej pomysłom całkowicie zmienił swój wizerunek i stał się piękną, przyjazną a przede wszystkim chętnie odwiedzaną przez ludzi przestrzenią. Park na Kamiennej Górze ma inny charakter niż małe skwery w centrum, ale proszę mi wierzyć, że metody są dostosowane do jego specyfiki, tak by zachować jego piękno.

http://luban.pl/artykul/111817/wywiad-z-autorka-koncepcji-rewitalizacji-parku-na-kamiennej-gorze
http://luban.pl/artykul/112099/ratowanie-pomnika-przyrody

Jako samorząd staramy się w miarę możliwości (bo miasto nie jest właścicielem wszystkich gruntów) zazieleniać i upiększać Lubań. Nie wszystkie budynki w mieście są piękne, ale spełniają one swoje funkcje, a przede wszystkim nie są własnością Gminy Miejskiej, więc nie będziemy snuć planów ich burzenia.

Plac przy Ratuszu zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lubań podjętą 26 czerwca (dzień po tym, jak otrzymaliśmy Pana wiadomość) nosi nazwę skweru im. Feliksa Netza.

Kluczową sprawą przy nasadzaniu drzew jest wybranie gatunków i miejsc przez fachowców, tak, byśmy nie musieli po kilku latach borykać się z efektami przypadkowych akcji przeprowadzonych bez świadomości ich konsekwencji. W ostatnich latach koncentrowaliśmy się przede wszystkim na uporządkowaniu i rewitalizacji terenów zielonych, jeden skwer po drugim. Myślę, że po zakończeniu prac w tym zakresie przyjdzie czas na myślenie o kolejnych akcjach.

Z poważaniem
Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań


 • Pytanie

Witam Panie Burmistrzu
Jest to już praktykowane w wielu miastach, mowa tu o darmowych parkomatach dla aut hybrydowych i elektrycznych. Myślę, że taki krok, jakże rozwojowy skłonił by mieszkańców do zakupu takich samochodów. Co za tym idzie, zmniejszył emisję spalin w naszym cudownym mieście, przy okazji dając mały bonifikat w postaci darmowego postoju w mieście.
Pozdrawiam Gorąco

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Marku
Dziękujemy za pomysł. Sprawdzimy zainteresowanie tematem wśród mieszkańców.
Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Szanowny panie Burmistrzu
Chcę zwrócić uwagę na najbrzydszy budynek centrum Lubania. Budynek gdzie mieszczą się gabinety lekarskie przy ul. 7-Dywizji koło Kina Wawel a w zasadzie bardzo blisko Urzędu Miasta. Może uda się przekonać właściciela do zmiany jego wyglądu na jeden z najładniejszych budynków Lubania. Na pewno warto o to zadbać ze względu na jego dobrze wyeksponowane położenie.
Pozdrawiam, Henryk

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Henryku
Stan budynku faktycznie jest zasmucający. Wielokrotnie już mieszkańcy i radni zgłaszali nam tę sprawę. Przekazaliśmy wnioski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Istnieją przepisy, umożliwiające konserwatorowi wydanie nakazu, co zresztą już się stało w przypadku tego budynku, ale chyba gorzej bywa z sankcjami za niestosowanie się do takich nakazów.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie burmistrzu chciałem poinformować, że sygnalizator świateł koło urzędu miasta (jak się jedzie od strony sądu i chce zjechać na urząd miasta) zielone światło jest ustawione bardzo krótko zaledwie jedno lub dwa auta są wstanie przejechać i robi się korek.
Chciałem też dodać, że przydałoby się aby w całym mieście były liczniki pokazujące czas na sygnalizatorach to jednak ułatwia poruszanie się i wiadomo kiedy nastąpi zmiana świateł.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
dziękuję za Pana spostrzeżenie. Pana wniosek przekażemy do zarządcy drogi, czyli DSDiK. Po otrzymaniu odpowiedzi opublikujemy ją w tej zakładce,

Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Dzień dobry,
Czy byłaby możliwość poprowadzenia darmowych zajęć jogi na otwartej przestrzeni np. na stadionie? Myślę o którymś weekendzie w miesiącu sierpniu, wiem że istnieją takie programy w innych miastach, oczywiście może to być inne miejsce w Lubaniu lub inny termin.

Obecnie prowadzę zajęcia jogi w Lubaniu od 3 lat i chciałabym tą aktywność promować, dotrzeć do jak największej grupy.

Bardzo proszę o kontakt, Anna A.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Pytanie zostało przekazane administratorowi obiektu, czyli Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Lubaniu. MOSiR wstępnie wyraził zainteresowanie i bardzo chętnie się z Panią skontaktuje w celu ustalenia szczegółów.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny panie Burmistrzu..   Wczoraj wybuchła wśród moich kolegów dyskusja na temat: Czy można wziąć ze 2 gitary jakis tamburyn, usiąść na ławce np. przy lubańskiej fontannie czy pod nowym parasolem na plantach i troche pomyzykować na otwartej przestrzeni.. nie narażając się na interwencję SM ??  Oczywiście bez darcia się, spożywania tego co niedozwolone, czy wystawienia kapelusza na datki.. Po prostu tak usiąśc i pograć w ramach krzewienia kultury..  Czy jest jakiś akt prawny wydany przez Radę Miasta, Byrmistrza czy inne ciało zakazujące w Lubaniu takiego zachowania??
Z poważaniem   darek k

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
zapraszam serdecznie do takiej formy aktywności. Zapewniam, że w takim przypadku Straż Miejska do godz. 22.00 nie będzie interweniowała.

Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu
Czy będą odkopywane bunkry w parku na kamiennej górze ? Bo jak by się tam zrobiło wystawę, to to by była wielka szansa dla miasta na skalę europejską. Nie dość że jest piękny zabytkowy park to jeszcze basen chociaż nie opłaca się go odbudowywać w takim stanie jakim był przed wojną to moża będzie zrobić jakieś atrakcje wodne. Do tego dochodzi amfiteatr i szkoła muzyczna. Kilka ciekawych atrakcji w jednym miejscu. Jak miasto nie wykorzysta tej szansy to będzie wielka strata i miasto się nie rozwien. Trzeba inwestować żeby mieć pieniądze. A bunkier na kamiennej górze to by była ciekawą atrakcją lubania. Można też wysłać wniosek do unii europejskiej o dotację. Ja wiem że to nie jest tania inwestycja ale wpłynie na korzyść miasta.
Pozdrawiam Tadeusz Zw.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Sztolnie w parku na Kamiennej Górze nie są dla miasta nowym tematem. Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które do tej pory na ten temat powstały. Zdajemy sobie sprawę ze skali zjawiska i na tyle na ile pozwolą nam dostępne środki będziemy wspierać dalsze działania.
Przykładowe linki:
http://luban.pl/artykul/112129/drugi-etap-badan-sztolni-zakonczony
http://luban.pl/artykul/111797/niebawem-odwierty
http://luban.pl/artykul/111904/lubanski-wideoinformator-15032018
Wiele artykułów można znaleźć również w lokalnych serwisach tj. eluban czy lubanski.eu i w innych mediach.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Dzień dobry.
Chciałbym zapytać jak nazywa się miasto, w którym jest Pan burmistrzem?
Będąc na majówce w górach zapragnąłem również zobaczyć miasto na L. Niestety nie udało mi się kupić biletu przez serwis PKP, bo taka miejscowość jak podaje mapa, a także strona internetowa nie istnieje choć na 100% wiem, że dojeżdża tam kolej. Ostatecznie, nie mogąc zrozumieć takiej sytuacji biletu nie kupiłem, pojechałem do Lwówka Śląskiego.
Czy również Pan ma wrażenie, że coś to się nie zgadza i że nie powinno tak być?
pozdrawiam, MG

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Na Dolnym Śląsku znajduje się miasto Lubań. Zaś termin Lubań Śląski jest nazwą stacji kolejowej (podobnie jak Wrocław Główny czy Warszawa Wschodnia itd.). Miasto wielokrotnie występowało do PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. z prośbą o ujednolicenie nazwy, niestety do dzisiaj nie spotkało się to z aprobatą władz kolei.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu
Ostatnio oddane skrzyżowanie ze światłami ( ul. Zgorzelecka - Podwale) do użytkowania koło Urzędu skarbowego nie spełnia, zasad bezpieczeństwa. Każda osoba skręcająca na zielonym świetle z ul. Zgorzeleckiej  w prawo, w ul. Podwale nie widzi jakie światło jest dla pieszego. Już kilka razy widziałem jak kierowcy nie wiedzieli czy się zatrzymać czy jechać. Ci, którzy się zatrzymywali po przepuszczeniu pieszych ruszali i nagle przed pojazdem  przebiegał pieszy, któremu migało już zielone światło. Kierowca widzi to dopiero po wjechaniu na pasy. Bardzo często piesi  wbiegają tam na przejście od strony ul. Zgorzeleckiej na ostatnią chwilę zielonego światła, aż dziw, że nie doszło tam jeszcze do żadnej tragedii, której winą jest brak odpowiedniej sygnalizacji świetlnej, jak np. na ulicy 3 maja dla kierowców oraz zastanowienie się nad długością światła dla pieszych, który widząc przed  mostem nad  rzeką Siekierka, że przechodzą piesi wbiega w ostatnich chwili za auta na przejście. Długość w tym miejscu zielonego światła pozwala przejść na drugą stronę i ponownie wrócić.

Z poważaniem

Ola

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
dziękuję za sygnał, Pana sugestię przekażemy do DSDiK- zarządcy drogi,
pozdrawiam Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie 

Panie burmistrzu nazywam się Marcin mam 9 lat i mieszkam na ulicy Rubinowa/Agatowa czy istnieje możliwość zrobienia placu zabaw dla dzieci w naszym wieku na naszej nowej dzielnicy.

 • Odpowiedź

Dzień dobry ,
niestety w tym roku nie planowaliśmy budowy placu zabaw w tym miejscu. Pieniądze były potrzebne na przebudowę dróg i skweru w centrum miasta. Póki co zapraszam Cię do korzystania z placu zabaw przy ul. Fabrycznej,
pozdrawiam Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Czy w Lubaniu śl może być lepiej..... Pisze do Szanownego Pana gdyz lezy mi na sercu los miasta w którym życie me spedzić przyszło. A mianowicie w Lubaniu brakuje chodzby jednej studzieńki z wodą pitną a najblisza taka znajduje się w Georlitz w centrum gdzie  spragniony mieszcznin ma możliwość napić się wody. Jest to bardzo popularne w Niemczech i w Szwajcari albowiem w ważniejszych punktach miasta jest takowa studzienka opcjonalnie kran  z  napisem Trinkwasser. Urzadzenia wodne funkcjonują od 15 kwietnia do 15 października. Mam nadzieje że kiedyś zafunkcjonują i w Lubaniu.

     Druga sprawa to kwestia umieszczenia  choćby jednej budki telefonicznej w centrum miasta. Rozchodzi mi sie aby mieszkancy mieli możliwość anonimowego poinformowania Policji i innych służb o niepokojących problemach, naruszeniach  prawa ,mieli możliwość skorzystania z telefonów zaufania itp. Ponieważ zgodnie z ustawa telefony są rejestrowane dlatego nie jednokrotnie ludzie się krępują bądz się boją zawiadomić władze gdy widza jakąś krzywdę. Obiście pamiętam jak pare lat temu zgłosiłem na Policje bedącego  kompletnie pijanego kierowce samochdu który jechał slalonem po naszym mieście i nie doś że Policja go nie ukarała bowiem był ich konfidentem to jeszcze podała miejsce mojej pracy gdzie po paru dniach wygrazał mi się że wyżądzi mi krzywdę. Ponato chciałem w dniu dzisiejszy  zawiadomić anonimowo Policje i szukałem po całym mieście budki telefonicznej  a krzywda działa się nie mała....... Grupa wyrostków nietrzeźwych naśmiewała i szydziła sie z niepełnosprawnej  6 letniej dziewczynki chorej na zespół Dawna w Galerii Inbag oprócz tego mnie również zaczepiali (utykam po wypadku i z racji leczenia jestem krępy). Oczywiście zareagowałem a oni na to że  Policji się nie boją " My sie tych głupich H.......ów nie boimy". Jestem świadom ze Pan nie moze za ten stan rzeczy odpowiadać bowiem jest to kwestia  osobistego wychowania ale dlaczego te zjawiska maja nader czesto swoje miejsce w Lubaniu? Niestety mieszka tu oprócz normalnych obywateli spory margines motłochu bodaj że największy w całym reginie .... Czy coś da się w tej mierze zmienić? Nie ukrywam ze gdybym miał taka możliwość to przeprowadziłbym się do bardziej kosmopolitycznego miasta gdzie tolerancja i kultura oraz inne sprawy stoją na wysokim poziomie. Na koniec pragnę przeprosić  Szanownego Pan że wylałem swoja flustracje ale innaczej być nie mogło . 

Pozdrawiam MGR .FILIP KRIGER  

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
dziękuję Panu za sugestię związaną ze studzienką z wodą pitną. Pomysł przekażę do LPWiK. Jeśli chodzi o budkę telefoniczną to sytuacja jest niezależna od miasta. Właścicielem budek są operatorzy telekomunikacyjni, którzy z powodów ekonomicznych zrezygnowali z usytuowania budek na ulicach polskich miast. Budki telefoniczne, które jeszcze funkcjonują znajdują się w zakładach karnych, szpitalach i specjalnych ośrodkach wychowawczych.
Ze służbami w chwilach zagrożenia należy kontaktować się jak najszybciej, więc telefon komórkowy wydaje się najlepszym do tego narzędziem.
Anonimowo można zgłosić zdarzenie przez stronę mapa zagrożeń.
Przykro mi, że myśli Pan o opuszczeniu naszego miasta. Mam nadzieję, że nie będzie to konieczne, dziękuję Panu za kontakt.
Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Dzień Dobry
Będąc ostatnio na spacerze przyjrzałem się inwestycji na skwerze przy Wieży Brackiej pomiędzy ul. Bracką, Lwówecką i Żymierskiego. I  niestety tam prawdopodobnie nie ma żadnego nadzoru nad jakością wykonywanej nawierzchni z kostki granitowej. Na pierwszy ,,rzut oka" widać bardzo dużą różnicę pomiędzy jakością wykonania nawierzchni na wskazanym skwerze a nawierzchnią jaka została wykonana w Rynku i przyległych ulicach. Niestety ale nawierzchnia wykonana na skwerze przy Wieży Brackiej posiada bardzo duże wady takie jak bardzo duże szczeliny1,5 cm  pomiędzy drobnymi kostkami a z tego co pytałem brukarzy to takie szczeliny są dopuszczalne przy dużej kostce na drogach. Jak poinformowali (mail) mnie brukarze między innymi wykonawcy nawierzchni w Rynku tak duże szczeliny będą powodować wypłukiwanie materiału wypełniającego szczeliny i w konsekwencji wypadanie kostki. Bardzo nieestetycznie wygląda kostka przy krzyżu na chodniku od ul. Żymierskiego w stronę Schronu. Bardzo dużą różnicę widać pomiędzy  nawierzchnią w Rynku a chodnikiem od  skrzyżowania ul. Lwóweckiej i Żymierskiego. Oczywiście mogę się mylić jednak nie trzeba być specjalistą aby zobaczyć tak znaczną różnicę pomiędzy wykonanymi nawierzchniami.  Szkoda naszych pieniędzy podatników aby za kilka miesięcy na nowo wykonywać nawierzchnię czy kolejne rozgrzebane chodniki bo wykonawca dokonuje poprawek. Proszę się przyjrzeć, oczywiście jak nie będzie śniegu i zobaczyć tak znaczną różnicę w wykonaniu nawierzchni.
pozdrawiam mieszkaniec Lubania

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
nad jakością prac czuwał kierownik robót i inspektor nadzoru, którzy nie wnosili zastrzeżeń do procesu budowy. Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam,
Przy ulicy Łącznej powstał piękny plac zabaw dla dzieci. Korzysta z niego naprawdę wielu naszych milusińskich. Niestety miła zabawa kończy się z chwilą, gdy dziecko potrzebuje załatwić potrzebę fizjologiczną. Jak się okazuje w pobliżu nie ma niestety toalety. Może można tam postawić "toi toi"?
I.Z.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękuję za sygnał. Rozważymy taką możliwość, choć przyznaję, że nie będzie to łatwe.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry, czy będzie kiedyś odnawiane boisko na Osiedlu Piastów mieszczące się przy Sklepie EKO?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Teren, na którym mieści się boisko, o którym Pan pisze należy do Spółdzielni Mieszkaniowej. Tym samy w gestii Spółdzielni Mieszkaniowej znajduje się los wspomnianego terenu.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie burmistrzu, chciałabym wiedzieć czy jest strefa Lubań z bezpłatnym Wi-Fi w mieście? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam, XY

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
W tej chwili nie ma bezpłatnego Wi-Fi w mieście. Taka strefa powstanie w parku przy Wieży Brackiej.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

 Jestem mieszkanką  dzielnicy Kamienna Góra na ulicy Parkowej znajduje się bardzo ładny pac zabaw dla dzieci jest także boisko do  siatkówki ,miejsce to jest często odwiedzanie przez dzieci i ich opiekunów rodzice i dziadkowie często siedzą bezczynnie na ławce gdy ich pociechy się bawią bardzo  przydała by się mini siłownia która pozwoliła by na mile i zdrowe spędzenie wolnego czasu przez osoby trochę starsze  z tego co wiem są na to środki i miejsce na takie urządzenia tez jest,
Z poważaniem T.Kliber

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
dziękuję za Pani sugestie, rozważymy taką możliwość po przeprowadzeniu wizji lokalnej,

z poważaniem
Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu!
Zwracam się z pytaniem, a raczej propozycją! Mianowicie chodzi skrzyżowanie koło Hotelu Łużyckiego Jana Pawła i Kopernika. W godzinach szczytu ciężko wjechać na główną lub przeciąć ją. Z resztą było już tam wiele stłuczek. Rozwiązanie byłoby proste. Wystarczyłoby odpowiednio wyregulować sygnalizację świetlną zaraz przy Lidlu oraz drugą przy stacji benzynowej. Do tej pory czerwone światło włącza się tylko na żądanie pieszego, a gdyby było stale wyświetlane (proporcjonalnie do przepływu samochodów), to ruch byłby płynny.
Pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
od dawna zabiegamy u zarządcy drogi czyli GDDKiA o inną organizację ruchu na drodze krajowej DK30. Szczegółowo odnotowujemy wszystkie wydarzenia świadczące o braku bezpieczeństwa w tym rejonie. Niestety nie jesteśmy jako miasto zarządcą tej drogi, decyzje o organizacji ruchu należą do zarządcy drogi. Osobiście liczę na to, że podejmowane przez nas starania przyniosą pozytywny skutek.
Pani sugestie również prześlemy na adres rdk.luban@gddkia.gov.pl

z poważaniem
Arkadiusz Słówiński

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu Plan miasta Lubania na stronie luban.pl jest z 2004 roku     Przydałoby się zrobić aktualizację tego planu ponieważ trochę wstyd aby tyle lat nie był aktualizowany. Tym bardziej, że przez te lata doszło sporo nowych obiektów zmieniły się nazwy ulic jak i powstały nowe.

 • Odpowiedź

 Szanowny Panie,  bardzo dziękuję za pana spostrzegawczość,  link, na który Pan zwrócił uwagę, był już nieaktualny, niestety aktywny,  obecnie wymieniliśmy plan na taki jaki posiadamy czyli z 2016 r. Poniższy plan miasta cały czas był dostępny na głównej stronie  miasta luban.pl

Z poważaniem 

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań   

 • Pytanie 

Szanowny Panie Burmistrzu! Zapytuję, czy w czasie trwania Festiwalu Minerałów - lipiec 2018 - MOSiR zorganizuje pole namiotowe? Zapytanie jest zasadne - z takiego pola namiotowego korzystaliśmy kilkukrotnie we Lwówku Śl. (przy basenie, kamiennym moście na Bobrze - ul. Betleja). Tamten camping i basen zostały ... zamknięte, a my przenosimy się "na minerały" ....... do LUBANIA !!! Prosimy o informację.Z poważaniem Ryszard Tysarczyk Gdańsk

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,

W sprawie organizacji pola namiotowego w Lubaniu w czasie trwania Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2018 informuję, że owszem istnieje taka możliwość. Pole namiotowe powstałoby na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który znajduje się przy ulicy Ludowej 2 w Lubaniu. Na ten cel dla wystawców, a także być może i uczestników festiwalu, MOSiR może udostępnić miejsca na rozbicie namiotów na bocznym boisku. Wówczas na stadionie na poczet osób korzystających z pola namiotowego zostałyby otwarte szatnie z zapleczem higieniczno-sanitarnym. Użytkownicy pola mieliby też zapewniony dostęp do prądu. Ponadto na stadionie MOSiR zapewni TOI TOI, a także całodobową obsługę obiektu na czas trwania SFM.

Jednak, aby podjąć się organizacji pola namiotowego samorząd musi znać minimalną liczbę osób chętnych. Nie mogą być to np. tylko 2 osoby. Wówczas nakłady byłby zbyt duże, a samo pole nie spełniłoby do końca swojej funkcji.

Reasumując samorząd odnosi się pozytywnie do Pana sugestii, jednak zaznacza, że pole zostanie zorganizowane tylko wówczas, gdy większa liczba osób wyrazi chęć korzystania z obiektu.

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie 

czy nie mozna zmotywowac policji zeby staneła z radarem na Esperantystów i ukróciła jazdy z predkoscia bliska 100 km/h , wszak jest tam 40!!!!!, pozdrawiam Jarek

 • Odpowiedź
  Sprawę przekażemy do Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie 

Czy nowego łacznika z osiedla przy samolocie nie mozna otworzyc jako jednokierunkowej dla rozładowania porannych korków

 •  Odpowiedź
  Łącznik, o którym Pan pisze został wybudowany jako trakt pieszy z możliwością włączenia go do ruchu drogowego w sytuacjach awaryjnych. Tym samym, w wyjątkowych okolicznościach czy też w przypadku niekorzystnych zdarzeń droga ta będzie udostępniana, aby zachować swobodny wjazd i wyjazd na teren osiedla. Na co dzień służy mieszkańcom jako deptak.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie 

Dlaczego parking w samym centrum Lubania w rynku jest bez opłaty parkingowej? nigdy tam nie zaparkowałem pomimo szukania miejsc. Należy postawic tam parkometr jak na Spółdzielczej czy Ratuszowej.

 •  Odpowiedź
  Parking w centrum miasta faktycznie w przeciwieństwie do parkingów z ulic: Spółdzielczej i Ratuszowej jest parkingiem bezpłatnym. Robiliśmy przymiarki co do zmiany tego stanu rzeczy i wstępnie rozmawialiśmy już z radnymi. Jednak na dzień dzisiejszy brak jest jednoznacznej zgody na płatny parking ze strony Rady Miasta Lubań. Sprawa zostanie poruszona ponownie.To jest prawda, już dwukrotnie się do tego przykładaliśmy. Nie mniej jednak na to, żeby powstało płatne miejsce parkingowe potrzebna jest zgoda Rady Miasta Lubań, a na razie taka zgoda nie została wydana. Sprawa zostanie poruszona ponownie.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie 

Mam pytanie w sprawie regulacji studzienek np na ul Bankowej przy ZGIUK, mysle ze mozna wyregulowac jedna lub dwie studzienki w tygodniu a po roku juz kierowcy zapomną o problemach "prawie urwanych kół" . Moze ogłosić plan regulacji studzienek w Lubaniu, niech mieszkancy zgłaszaja gdzie sa problemy a miasto bedzie remontowac. Podobnie z dziurami w asfalcie. W Bielsku Białej zdaje się wdrożona aplikacje na telefon w której  mieszkaniec robi zdjecie , podaje pozycje w miescie i naglasnia w ten sposób np , dziere w jezdni, dziekie wysypisko smieci, itp. Moze warto wdrożyc taka aplikacje w Lubaniu

 • Odpowiedź
  Odnośnie regulacji studzienek ulokowanych na ulicy Bankowej podkreślam, że ulica Bankowa nie jest drogą miejską. Tym samym miasto nie może prowadzić na niej działań bez uzyskania zgody od zarządcy drogi. Z uwagi na fakt, że ulica Bankowa zalicza się dróg wojewódzkich o sprawach z nią związanych decyduje Dolnośląski Zarząd Dróg i Kolei we Wrocławiu. Pomiędzy DZDiK a Starostwem Powiatowym w Lubaniu zostało podpisane porozumienie w tej kwestii, stąd sprawę skierujemy do odpowiednich organów. Gdy dostaniemy odpowiedź udostępnimy ją Panu.

- Co do aplikacji w telefonie, która pozwalałaby mieszkańcom miasta na zgłaszanie uwag i sugestii to podaję, że Miasto Lubań jest już po formalnej ocenie wniosku, który składało kilka okolicznych starostw, jak również samo miasto. Eurząd, czy eusługi to doskonałe rozwiązanie i mam nadzieję, że w niedalekiej perspektywie czasu pozwoli ono lubanianom na zgłaszanie problemów, usterek czy zdarzeń bez konieczności wychodzenia z domu.

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Wraz ze wzrostem ilości samochodów na tych ulicach, należy pomyśleć o pieszych. Chodnik na ul. Klasztornej jest tylko na pierwszych 50 m od ul. Esperantystów. Potem piesi zmuszeni są iść ulicą, co jest bardzo niebezpieczne. Pieszych jest sporo (poza mieszkańcami chodzą też ludzie do ogródków działkowych) i  można dorobić brakujący chodnik na długości około 150 m. Jest miejsce, inwestycja mało kosztowna, a jakże potrzebna.

 • Odpowiedź
  W sprawie budowy chodnika przy ulicy Klasztornej podzielam Pana zdanie. Niestety w tym roku budżetowym nie ma zapewnionych środków na ten cel. Budżet ma swoje granice i trudno jest dopiąć do niego z pozoru nieduże inwestycje, tym bardziej, że w mieście potrzeb o charakterze remontowym nie brakuje. Bez wątpienia trakt dla pieszych zostanie wykonany w przyszłości.

  Z poważaniem

  Arkadiusz Słowiński
  Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Czy w zwiazku z otwarciem nowego wyjazdu z osiedla przez ulice Klasztorna, Zimowa, Jesienna do Jagiellonskiej, a tym samym zwiększenia nateżenia ruchu na tych ulicach, przewiduje się wymianę lub poważny remont (a nie czastkowy jak to miało miejsce dotychczas) ulicy Klasztornej?
Ulica pomimo remontu jesienią 2017 r oraz poprawek gwarancyjnych na przełomie roku, dalej jest w złym stanie. Pojawiły sie juz kolejne dziury, w wielu miejscach zrobiła się siatka na asfalcie to oznacza ze za kilka tygodni dojdą kolejne dziury.

 • Odpowiedź
  W tegorocznym budżecie miasta nie przewidujemy środków na generalny remont ulicy Klasztornej. Po okresie zimowym na pewno zostanie wykonany remont cząstkowy. Mam nadzieję, że po doraźnym załataniu pozimowych ubytków w jezdni jej stan się poprawi. Tym bardziej, ze po zakończeniu bieżących prac inwestycyjnych po ulicy Klasztornej nie będzie jeździł tzw. ciężki sprzęt. W przyszłości, jeśli pozwolą na to środki budżetowe, inwestycja zostanie zrealizowana (wówczas dobrze by było jednocześnie poszerzyć ulice Jesienną i Zimową).

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 

 • Pytanie

Witam panie Burmistrzu ,
po jakim czasie zameldowania u babci moge przejac umowe najmu mieszkania komunalnego ? Pozdrawiam, Michal Ślebioda

 

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
informuję, że nie ma możliwości zmiany najemcy lokalu komunalnego.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2017 poz. 459) w przypadku śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Z poważaniem

Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

  Szanowny  Panie  burmistrzu  Chciałbym wyjść  ze szczytną  inicjatywą dla naszego miasta  jaki też powiatu. A mianowicie rozchodzi mi się  o przeprowadzenie na szeroką skalę zbiórki  publicznej na rzecz powstania w  Łużyckim Centrum  Medycznym  w  Lubaniu pracowni diagnostycznej MR (Magnetic rezonans). To pracownia rezonansu magnetycznego  pozwalająca na bardzo dokładną diagnostykę wielu chorób w skrócie mówiąc . Najbliższa taka znajduje się w  powiatowym  szpitalu w Zgorzelcu do której są ogromne kolejki i do chodzi do nadużyć w postaci nepotyzmu. Chciałbym aby taka pracownia powstała z inicjatywy społecznej w Lubaniu by nasz szpital nie odbiegał od Standarów z sąsiedniego powiatu.  Myślę że wystarczy odrobinę woli  i chęci  żeby taką zbiórkę pieniędzy przeprowadzić na tak szczytny cel. Można również postarać się o fundusze z różnych organizacji takich  jak fundusze norweskie , fundusze z  Uni  Europejskiej jaki też środki rządowe i samorządowe. Nawet jakby te starania trwały parę lat to i tak będzie warto. Zdaję sobie sprawę że tu chodzi o nie małe pieniądze ale i tu można też zaradzić. Nie musi być to nowy aparat MR  z pod  igły  może być używany  lecz musi być  sprawny.  Ale są to niuanse będzie wola ku powstaniu  tej inicjatywy to znajda się sposoby jak najtańszej realizacji tego dzieła  . Myślę że ludzie by się ofiarowali dlatego też należało by powołać  komitet inicjujący ten  cel by sprawował kontrolę społeczną nad tym szczytny dziełem  po to  by te nie małe środki pieniężne które trzeba zebrać nie zostały zdefraudowane. A potem  by  nie dochodziło w takiej pracowni do patologii by z jej dobrodziejstwa mogli skorzystać  zwykli ludzie a nie  tylko majętni i wpływowi.  Dlatego chciałbym się  Pan burmistrza spytać czy byłby  Pan chętny pomóc tej  inicjatywie bo bez silnej gospodarskiej  reki ten cel pozostanie w Sewerze Marzeń    

Filip Kriger  z Solidarnej Polski                                                                                         

 

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Pochwalam inicjatywę. Z pewnością z pracowni diagnostycznej MR (rezonans magnetyczny) skorzystałoby wielu chętnych. Zachęcam, aby w sprawie pomocy przy organizacji zbiórki skontaktować się z organizacjami pozarządowymi, których w Lubaniu nie brakuje. Z ramienia miasta mogę obiecać wsparcie w promocji zbiórki. Informacja zostałaby opublikowana zarówno na stronie miasta luban.pl, jak również na fanpage’u Lubię Lubań.

Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry Panie Burmistrzu.
Od 1 stycznia weszła w życie ustawa dotycząca tzw. podatku od deszczu. Czy w Lubaniu taki podatek będzie naliczany, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i kto go będzie płacił (wspólnoty mieszkaniowe?, spółdzielnia mieszkaniowa?).
Z poważaniem, Tadeusz.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
W tej chwili jest zbyt wcześnie na szczegółowe ustalenia w gminach - mimo, że jest ustawa, nie ma kluczowej decyzji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich w sprawie nałożonych opłat. Dlatego, ze względu na zbyt dużo niewiadomych, nie można jeszcze opracować lokalnie obowiązujących procedur. Obserwujemy sytuację i przygotowujemy się na różne warianty.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu!
Czy istnieją jakieś plany zagospodarowania "łąki" na ulicy W. Łokietka? Można by to miejsce zagospodarować na wybieg dla psów. Na przeciw łąki powstał parking, za parkingiem nowoczesna siłownia na powietrzu, młodzież szaleje na kartingach, może teraz czas na coś dla czworonogów? :)
Pozdrawiam, XY

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Właścicielem terenu, o który Pan pyta, jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubaniu. Plan zagospodarowania przestrzennego określa, że w miejscu tym może powstać osiedle domków jednorodzinnych lub kamienice szeregowe. O szczegóły (w tym czy i kiedy ten teren ma być przeznaczony do sprzedaży oraz czy rozważane są jakieś alternatywy) warto pytać w spółdzielni.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym zgłosić inicjatywę umieszczenia monitoringu miejskiego na ulicy Zawidowskiej rozchodzi mi się przede wszystkim o rejon  szpitala  powiatowego a dokładnie te dwie bramy wjazdowe łączące się z główną ulicą jaki też odcinek drogi pomiędzy nimi. Ponieważ wielokrotnie byłem świadkiem jak samochody nadjeżdżające z miejscowości Zaręba poruszały się z bardzo szybką prędkością łamiąc przepisy drogowe. Chciałbym zaznaczyć, że parę razy  na moich oczach doszło by do wypadku w tamtych miejscach, ostatnio widziałem jak rozpędzone auto (chyba ze 120km/h) omal nie wjechałoby w wyjeżdżającą ze szpitala karetkę pogotowia na sygnale. I coś  we mnie pękło nie mogłem tego tak pozostawić bez czyni dlatego  do Szanownego Pan napisałem. I moje pytanie brzmi czy coś się zmieni na lepsze w tym rejonie?
Z wyrazami uznania dla gospodarza Lubania,XX

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Zdaję sobie spr

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...