29-06-2022

Występy na scenie, stoiska, śmieciarka, karetka, dmuchańce - to atrakcje, które w sobotnie popołudnie można było znaleźć w centrum miasta.

cztery organizatorki festynu stoją, miedzy nimi maskotka wieży brackiej

25 czerwca mieszkańcy Lubania spotkali się na festynie, aby porozmawiać o ekologii, bezpieczeństwie i zdrowiu.

Z pomysłem ekologicznego festynu urzędniczki z lubańskiego urzędu miasta nosiły się już od jakiegoś czasu.

- Przede wszystkim chciałyśmy pokazać mieszkańcom, jak prawidłowo segregować odpady podkreślała Renata Klecha-Waszczyk, kierownik referatu ds. opłat za zagospodarowanie odpadów w Urzędzie Miasta Lubań. Na co dzień widzimy, że mieszkańcy mają z tym problem. Odpady nas zasypują, bo niestety nie chce się nam segregować i dużo wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane. Poprzez zabawę chciałyśmy dotrzeć do ludzi, by w naszym mieście mogło być czyściejdodaje urzędniczka.

W organizację imprezy włączyło się kilka instytucji i firm, których nie trzeba było długo namawiać do wzięcia udziału w wydarzeniu. Lubański ZGiUK zorganizował stoisko propagujące segregację odpadów, ale też udostępnił śmieciarkę, z której pracą można było się zapoznać na terenie imprezy.

- Nasza firma chętnie włączyła się w organizację tego wydarzenia, tym bardziej, że jednym z głównych profili naszej działalności jest gospodarka odpadami. Poprzez obecność śmieciarki chcemy pokazać trud służb oczyszczania miastamówiła Małgorzata Mazur, Kierowniczka Wydziału Transportu, Logistyki i Zaopatrzenia Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu.

Na placu im. Feliksa Netza spotkało się wielu mieszkańców, dla których organizatorzy przygotowali m.in. dmuchane zamki, przejażdżki ciuchcią, bańki mydlane, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, konkursy dla dzieci i młodzieży, pokaz pracy śmieciarki, pokaz pierwszej pomocy, występy taneczne i muzyczne grup z Miejskiego Domu Kultury (The Bazalt, Heaven, Mar-Ko).

Oprócz celu edukacyjnego, festyn miał pomóc małej Wiktorii z Lubania w zakupie robota do kroczenia. Rodzice dziewczynki wiedzą, że na mieszkańcach naszego miasta można polegać.

- Wiem, że ludzie w Lubaniu i nie tylko mają bardzo dobre serce, że zawsze można na nich liczyć w trudnych chwilachdziękowała Agata Jaczewska, mama Wiktorii.

Pani Agata nie myliła się. Zbiórka na festynie przyniosła ponad 3500 zł i również dzięki tej kwocie zgromadzona została już cała suma niezbędna do zakupu urządzenia rehabilitacyjnego.

Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom oraz firmom, które brały udział w Eko-Festynie.

Organizatorzy: Urząd Miasta Lubań.

Współorganizatorzy: Centrum Ratownictwa Medycznego Grupa N1, Drużyna Wiktorii, Stella Szostak, Miejski Dom Kultury w Lubaniu, Stowarzyszenie Młodzi dla Lubania, Strefa Ruchu, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu.

(ŁCR)