Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-11-2021

Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy 8a, Weronika Różańska zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt. „Nieznane miejsca pamięci w okolicy”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych regionalną historią zapomnianych lub zaniedbanych miejsc pamięci narodowej.

Uczennica zrobiła zdjęcie lubańskiego Kurhanu ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żony Aleksandry Szczerbińskiej. Aleksandra Szczerbińska była internowana w Lubaniu podczas I wojny światowej (1915-1916). Pomnik został wykonany w 1988 r. (w 70 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości). Kamień pochodził z lubańskich kamieniołomów "Księginki". Projekt Kurhanu został wykonany przez lokalnego artystę. Pieniądze na wykonanie Pomnika były zbierane przez działaczy Solidarności poprzez  rozprowadzane cegiełki wśród mieszkańców Lubania pod koniec lat 80 – tych.

Wyróżnienie Weroniki bardzo cieszy,  zwłaszcza, że był to Konkurs skierowany także do uczniów szkół polonijnych. Konkurencja była więc liczna. Także fakt „rozreklamowania” naszej historii lokalnej, napawa wszystkich dumą.

Fotografie zostały oczywiście wykonane przez Laureatkę i stanowią wyróżnioną pracę konkursową,

Wielkie gratulacje!

Red. Natalia Krupicka

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...