Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-10-2021

Dziś w wideoinformatorze opowiemy o remoncie ulic Głównej i Kolejowej oraz o możliwości wymiany pieców w budynkach wielorodzinnych.

Stan nawierzchni ulic Głównej i Kolejowej od dawna spędza sen z powiek mieszkańcom Lubania i władz samorządowych. Cieszy fakt, że dzięki wsparciu rządowemu w wysokości ponad dziewięciu milionów złotych będziemy mogli przeprowadzić długo oczekiwaną inwestycję.

Z radnym Jastrzębskim wysłuchiwaliśmy od mieszkańców wielokrotnie uwag na temat stanu tych dróg i zabiegaliśmy o to, aby jak najszybciej tę inwestycję zrealizować – przypomniał Michał Kraska, radny Rady Miasta Lubań.

Mieszkańcy tych ulic nie kryją zadowolenia

Czytałam, że będzie remont i bardzo się cieszę, bo jest droga beznadziejna, nie ma w ogóle chodnika, jeżeli chodzimy na pieszo, to po prostu nie ma jak przejść, trzeba uciekać daleko pod płot – opowiadała pani Janina.

Ja tu mieszkam 48 lat, ona od 48 lat nie była remontowana, tylko taka łatana – wspominała pani Czesława.

Ta droga jest tylko dla sprawdzenia zawieszenia, ale ona jak sprawdza zawieszenie, tak i od razu psuje zawieszenie – dodał pan Yevhen.

A kiedy planowany remont się rozpocznie?

Do sześciu miesięcy powinniśmy ogłosić przetarg i go rozstrzygnąć, i później przez kolejne dwa lata będziemy to zadanie realizować – zapowiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.   

W ramach zaplanowanych prac modernizacyjnych zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, a także nowa nawierzchnia i krawężniki oraz chodniki – w miejscach, gdzie pozwala na to szerokość drogi.

 

Smog, zwłaszcza w miesiącach zimowych, mocno daje się we znaki mieszkańcom Lubania.

W celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza, lubański samorząd stawia przede wszystkim na wsparcie wymiany źródeł ciepła.

Lubanianie mogą obecnie skorzystać z programu finansowanego z funduszy unijnych, z programu finansowanego bezpośrednio z budżetu Gminy Miejskiej Lubań oraz z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Jeżeli chodzi o podsumowanie wszystkich programów, które prowadzone są przez Gminę Miejską Lubań, skorzystało z nich około 400 gospodarstw domowych, co oczywiście przekłada się na polepszenie jakości powietrza – informuje Burmistrz Miasta Lubań.

Nowością jest to, że od 11 października program „Czyste Powietrze” – jako pilotaż w województwie dolnośląskim - dostępny jest także dla budynków wielorodzinnych.

Program skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lokali mieszkalnych oraz wspólnot mieszkaniowych, które posiadają od trzech do 20 lokali mieszkalnych – poinformowała Joanna Czyż, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

Dofinansowanie obejmuje m.in. zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej, a także wykonanie dokumentacji i zakup materiałów instalacyjnych.

Wnioski będą przyjmowane do 31 sierpnia 2022 r. lub do wyczerpania budżetu Programu.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...