20-09-2021

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że odszedł nasz kolega i współpracownik, Michał Turkiewicz, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, radny powiatu lubańskiego, wiceburmistrz Lubania, poseł na sejm IV kadencji, ceniony nauczyciel.

Żegnamy człowieka wielkiego formatu. Michał Turkiewicz zapisał się na kartach lokalnej i ogólnopolskiej historii jako wspaniały człowiek, prezes prężnie rozwijającej się firmy, pracodawca dbający o swoich pracowników, aktywny samorządowiec oraz rzetelny poseł. Człowiek zaangażowany w sprawy miasta i powiatu. Kierował prężnie rozwijającą się spółką miejską, jedną z najnowocześniejszych zakładów komunalnych w Polsce. Prowadził owocną współpracę z sąsiednimi gminami. Postęp technologiczny i poziom inwestycyjny spółki doceniany był na szczeblu ministerialnym oraz krajowym. Michał Turkiewicz stał na czele firmy stanowiącej biznesową wizytówkę regionu, która kilkakrotnie otrzymywała prestiżowe wyróżnienia: Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy, regionalny certyfikat wiarygodności i jakości gospodarczej, wyróżnienie w rankingu miesięcznika Forbes, certyfikaty wiarygodności, złotą odznakę Krajowej Izby Gospodarki, przynależność do elitarnego klubu Gazel Biznesu, Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich uznano „Modernizacją Roku 2014” w kategorii Obiekty Przemysłowo – Inżynieryjne.

Michał Turkiewicz urodził się 25 listopada 1956 w Sulikowie. Ukończył studia na Wydziale Społeczno-Politycznym Akademii Nauk Społecznych w Warszawie (1983-1988), historię na wydziale filologiczno-historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (1992-1994). Pełnił funkcję radnego rady miejskiej Lubań, piastował stanowisko zastępcy burmistrza Lubania. Sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji z okręgu legnickiego, wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pracował w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Gospodarki. Był współzałożycielem Oddziału Łużyckiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu.

• od 2006-2021 roku prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych sp. z o.o. Lubań
  • Radny Rady Powiatu Lubańskiego IV, V i VI kadencji. W 2010 r. został radnym powiatu lubańskiego, którym był również w latach 2014-2018 i 2018-2021. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Aktywizacji Zawodowej i Przeciwdziałania Bezrobociu Rady Powiatu Lubańskiego
  • do 2007 r. pełnił funkcję prezydenta Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa
  • 2001 r. zrzekł się funkcji zastępcy burmistrza i objął mandat posła Rzeczpospolitej Polskiej do 2005 r.
  • w latach 1998-2006 pełnił funkcję wiceprezesa PTSM
  • w latach 1998-2002 zdobył mandat radnego Rady Miejskiej Lubań (III kadencja RM). Zrzekł się mandatu radnego z powodu objęcia funkcji zastępcy burmistrza Miasta Lubań
  • w latach 1994-1998 radny Rady Miejskiej w Lubaniu (II kadencja RM), przewodniczący Komisji Budżetowej
  • w latach 1990–1998 nauczyciel w lubańskich szkołach podstawowych i średnich
  • w latach 1988-1990 wiceprzewodniczący miejskiej rady narodowej w Lubaniu

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

Honorowa Odznaka Za Zasługi dla Turystyki 2004
Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony P.Poż. 2004
Honorowa Odznaka Rzemiosła 2003
Medal Za Zasługi dla Ochrony Przyrody 2003
Złoty Krzyż Zasługi 2001
Srebrny Krzyż Zasługi 1988

Samorząd lubański składa Rodzinie i Bliskim zmarłego wyrazy współczucia i najszczersze kondolencje.

Msza Św. żałobna i ceremonia pogrzebowa odbędą się 29 września 2021 r. o godz. 13.00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej 21 w Lubaniu.