Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-10-2020

Od 15 października do 16 listopada 2020 r. będzie prowadzony nabór uzupełniający na wymianę źródeł ciepła. Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele i najemcy budynków mieszkalnych zlokalizowanych na terenie miasta Lubań.

piec

Gmina Miejska Lubań realizuje projekt pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Miasta Lubań”, na który pozyskała wsparcie finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Dofinansowanie obejmuje podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem, podłączenie gospodarstw domowych do sieci gazowej wraz z wymianą kotła na gaz i modernizacją instalacji CO i CWU, instalację kotłów na biomasę (pellet) oraz montaż pomp ciepła. Całkowita wartość projektu wynosi 2 920 217,65 zł.

W ramach realizacji projektu dotychczas zostały podpisane 64 umowy z wnioskodawcami, a 8 mieszkańców całkowicie zakończyło inwestycję i otrzymało zwrot 85% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

W związku z rezygnacją części wnioskodawców z uczestnictwa w projekcie, pojawiła się szansa na udział w naborze uzupełniającym. Wnioski mogą składać osoby, które do tej pory nie skorzystały z tego rodzaju wsparcia finansowego. Liczba miejsc jest ograniczona i według stanu na dzień 13 października godz. 13.00 wynosi 28. Wnioski można składać na:

  • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem – 19 miejsc,
  • podłączenie gospodarstw domowych do sieci gazowej wraz z wymianą kotła na gaz i modernizacją instalacji CO i CWU – 6 miejsc,
  • montaż kotłów na biomasę – 3 miejsca.

Warto się pospieszyć, bo liczy się kolejność zgłoszeń. Planowane jest uruchomienie listy rezerwowej, co jednak nie gwarantuje udziału w projekcie.

Kto może sięgnąć po dofinansowanie? Osoba fizyczna będąca właścicielem domu jednorodzinnego czy mieszkania lub najemca mieszkania z tytułem do lokalu oraz prawem do dysponowania tym lokalem na cele projektu w okresie realizacji i jego trwałości. Grantobiorcą może być także wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa czy TBS. Głównym celem projektu jest ograniczenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń.

Nie będzie możliwa wymiana dotychczas użytkowanych kotłów gazowych i olejowych na inne źródła ciepła. Grantu nie przeznaczymy również na zakup kotłów węglowych, niezależnie od ich klasy.

Wstępnym warunkiem realizacji inwestycji będzie przeprowadzenie oceny w oparciu o aktualny audyt energetyczny lub audyt uproszczony. Granty przekazywane będą wyłącznie w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowanych.

Wnioski o udzielenie grantu można pobrać w Urzędzie Miasta Lubań, ul. 7 Dywizji 14, Biuro Obsługi Interesanta, pok. nr 9 lub ze strony miasta. Szczegółowe informacje na stronie: http://luban.pl/artykul/116218/nabor-uzupelniajacy-na-wymiane-zrodel-ciepla

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...