Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-08-2020

6 sierpnia 2020 r. odbyło się podsumowanie projektu "Miastu na urodziny - 800-lecie Lubania - online", realizowanego przez Dolnośląską Grupę Literacką NURT we współpracy z Klubem Liderów Młodzieżowych.

Od maja do sierpnia NURT, we współpracy z lubańskim Klubem Liderów Młodzieżowych, prowadził międzypokoleniowe przedsięwzięcie, którego hasłem przewodnim było osiemsetlecie miasta nad Kwisą. W lipcu odbył się cykl warsztatów kolażu artystycznego dla seniorów i młodzieży z Lubania. Podczas czterech spotkań (stacjonarno-zdalnych) uczestnicy zajęć, wykorzystując proste materiały – stare gazety, kartki i klej – tworzyli kreatywne prace, spędzając wesoło wspólny czas. Głównym elementem projektu były 2 konkursy – literacki oraz plastyczny (na kolaż), zachęcające do tworzenia prac poświęconych Lubaniowi. Ich efektem jest urodzinowy prezent dla Lubania – książka „W cieniu Wieży Brackiej“, dokumentująca zapis chwili, myśli i wyobraźni mieszkańców oraz przyjaciół miasta. W publikacji zaprezentowano wybrane prace literackie - wiersze i prozę oraz kolaże, które napłynęły na oba konkursy oraz powstały na międzypokoleniowych warsztatach kolażu. Specjalną niespodziankę stanowią pozakonkursowe utwory przyjaciół Lubania.

Podczas podsumowania projektu w MDK w Lubaniu wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursów. Swoją premierę miała publikacja „W cieniu Wieży Brackiej“. Zaprezentowano też wystawę prac z międzypokoleniowych warsztatów kolażu. Całość wydarzenia uświetnił występ Grzegorza Żaka.

Lauretami konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z Lubania i powiatu lubańskiego, na który wpłynęło 20 prac od 16 autorów, zostali:

 * kategoria I - 6-10 lat:

- 1. miejsce: Nadia Błaszczak,

- 2. miejsce: Tymon Ramulewicz,

- 3. miejsce: Wojciech Rycerz,

- wyróżnienie: Adam Gryglewicz,

- wyróżnienie: Bartosz Gryglewicz,

* kategoria II - 11-15 lat:

- 1. miejsce: Wiktoria Błaszczak,

- 2. miejsce: Karolina Minkiewicz,

- wyróżnienie: Julia Nowak,

* kategoria III - 16-24 lata

- 1. miejsce: Katarzyna Długosz,

- 2. miejsce: Patryk Harapin,

- 3. miejsce: Tomasz Długosz.

 

Laureatami konkursu literackiego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z Dolnego Śląska, na który wpłynęlo 18 zestawów wierszy oraz 16 prac prozą, zostali:

* kategoria poezja - dorośli:

- 1. miejsce Elżbieta Moskalewicz-Strojna za wiersz „Wspomnienia z Lubania",

- 2. miejsce Anna Ewa Klimowicz za wiersz „Do(prawdy)",

- 3. miejsce Piotr Bigus za wiersz „Lubańska wierzba płacząca",

- wyróżnienie za zestaw wierszy Anna Nawrocka,

* kategoria proza - dorośli:

- 1. miejsce Bogusława Socha za tekst „Czas zmienia wszystko",

- 2. miejsce Jan Owczarek za tekst „Z Aniołem w Lubaniu",

- 3. miejsce Izabella Monika Bill za tekst "Mgła",

* kategoria poezja - młodzież:

- 1. miejsce Amelia Migut za wiersz „Lubań",

- 2. miejsce Karolina Krawczyk za wiersz "Wiersz na 800-lecie Lubania",

* kategoria proza - młodzież:

- 1. miejsce Amelia Skrodzka za tekst „Cień za oknem".

 

Osoby zainteresowane, które nie mogły osobiście uczestniczyć w podsumowaniu projektu, mają jeszcze szanszę na zdobycie niezwykłej książki-kolażu „W cieniu Wieży Brackiej“. Można ją otrzymać bezpłatnie w biurze Lokalnego Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Lubaniu (ul. Armii Krajowej 30, parter, wejście od podwórza), od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00. Warto się pośpieszyć. Książka została wydana w niewielkim nakładzie 250 egzemplarzy.

 

Projekt „MIASTU NA URODZINY – 800-lecie Lubania – ONLINE“ został zrealizowany przez DGL NURT z programu Dolnośląskie Małe Granty. Operatorem Programu jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dolnośląskie Małe Granty są dofinansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Fot. Anna Ewa Klimowicz oraz Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze“

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...