Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-07-2020

W wyniku wieloletnich starań samorząd lubański otrzymał prawo własności gruntów pod zachodnią obwodnicę Lubania.

Obwodnica zachodnia miasta Lubań została zaplanowana w celu połączenia drogi krajowej nr 30, tj. ul. Papieża Jana Pawła II z drogą wojewódzką nr 357, tj. ul. Zawidowską i stanowi przedłużenie drogi wojewódzkiej nr 296 relacji Lubań–Godzieszów, biegnącej w kierunku autostrady A4.

26 czerwca 2020 r. Gmina Miejska Lubań na mocy aktu notarialnego podpisanego przez Burmistrza Miasta Lubań, Arkadiusza Słowińskiego nieodpłatnie otrzymała prawo własności do gruntów niezabudowanych należących do Skarbu Państwa, a będących pod władaniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa* (KOWR) Oddział we Wrocławiu. Przejęte działki stanowią grunty rolne o łącznej powierzchni ok. 2,82 ha, które zgodnie z aktualnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub zbiorczych.

Warto wspomnieć, że czynności związane z podziałem oraz przejmowaniem gruntów miasto rozpoczęło już w 2007 roku. Od tego czasu podejmowano szereg działań m.in. z inicjatywy radnych Rady Miasta Lubań zmieniony został przebieg obwodnicy w rejonie Osiedla Piastów. To wymusiło konieczność wykonania kolejnych podziałów, a co za tym idzie zmiany dokumentacji i wydatkowania środków finansowych z tym związanych.

– Pozyskanie gruntu pod planowaną od wielu lat inwestycję jest bardzo ważnym etapem w jej realizacji, dlatego cieszę się, że zakończył się on sukcesem dla miasta. Aktualnie podjęliśmy działania w kierunku podziału i wykupu w drodze umów cywilno-prawnych (aktów notarialnych) gruntów od trzech osób fizycznych. To pozwoli przygotować w całości pierwszy odcinek obwodnicy zachodniej, łączący ul. Papieża Jana Pawła II z ul. Esperantystów i Królowej Jadwigi – informuje Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. – To przyszłościowo bardzo ważna dla naszego miasta inwestycja. Dodatkowa droga to nie tylko szansa na ożywienie sytuacji gospodarczej, ale również duże ułatwienie dla kierowców i poprawa bezpieczeństwa – mówił A. Słowiński.

Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy osiedla Piast będą mogli korzystać z alternatywnej drogi, co rozładuje natężenie ruchu w obrębie ulic Wojska Polskiego, Esperantystów i Worcella.

– Planowana przez Gminę Miejską Lubań budowa obwodnicy zachodniej niewątpliwie w przyszłości uruchomi wiele terenów przeznaczonych pod inwestycje, w tym również stanowiących własność osób fizycznych oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – dodaje burmistrz.

(ŁCR)

  

* Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) powstał z dniem 1 września 2017 r. Przejął prawa i obowiązki znoszonej Agencji Nieruchomości Rolnych. Mienie Agencji Nieruchomości Rolnych stało się mieniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...