Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-06-2020

W piątek, 26 czerwca zakończył się rok szkolny. Z powodu epidemii COVID-19, był inny niż wszystkie dotąd. O formie i terminie odbioru świadectw przez uczniów zdecydowali dyrektorzy szkół. Jak wyglądało tegoroczne rozdanie świadectw w lubańskich podstawówkach?

W wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach zawieszono 12 marca. Do ostatniego dnia roku szkolnego realizowana była nauka zdalna. Nadszedł czas rozdania świadectw. Długo wyczekiwane przez dzieci i młodzież zakończenie, kojarzące się z nadejściem wakacji i pożegnaniem się z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki, przybrało inną formę i nie pozwoliło na świętowanie takie jak zwykle. Mając na względzie bezpieczeństwo uczniów oraz przestrzeganie obostrzeń sanitarnych, dyrektorzy przyjęli różne rozwiązania i formy przekazania świadectw.

Tegoroczne zakończenia przebiegały szybko, mniej licznie, zachowując dystans i wszelkie środki bezpieczeństwa, ale jednocześnie wyjątkowo, gdyż po kilkumiesięcznej nauce na odległość i izolacji, nadszedł czas radosnych i wyczekiwanych spotkań z nauczycielami i rówieśnikami. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom dyrektorzy czterech szkół podstawowych, różnie zaplanowali dzisiejsze uroczyste zakończenie roku szkolnego. W zależności od szkoły, odbywały się one w mniejszych grupach, o różnych godzinach i w różnych miejscach na terenach szkół m.in. na boiskach szkolnych, w salach gimnastycznych, w salach dydaktycznych. Świadectwa wydawano również w wejściach do budynków szkół. Uczniowie nieobecni na zakończeniu, będą mogli odebrać dokumenty indywidulanie w sekretariatach.

Tradycyjnie na zakończenie roku kilka słów do pracowników szkół i samych uczniów kierował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. Tym razem, z uwagi na zaistniałe okoliczności nie mogły być one odczytane na oficjalnych uroczystościach.

„Szanowne Grono Pedagogiczne,  
Drodzy Uczniowie,
Dziś żegnamy rok szkolny 2019/2020. Był to wyjątkowy czas, który na długo zapadnie w naszej pamięci. Choć każdą klasę kończycie bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, tym razem wakacje rozpoczynacie z nieco innym bagażem wspomnień. Ostatnie cztery miesiące były dla nas pewnego rodzaju sprawdzianem, do którego musiał przystąpić każdy bez względu na wiek. Choć ten niezwykły egzamin trwa nadal, dziś uczniowie otrzymują świadectwa szkolne. To podsumowanie ostatnich miesięcy ciężkiej pracy nie tylko dzieci i młodzieży, ale też nauczycieli, rodziców czy dziadków. Była to praca, która wymagała od zaangażowanych wielkiej siły i motywacji. Na pewien czas ławki szkolne zastąpiły domowe biurka. Pełni obaw rozpoczęliśmy zdalną edukację. Dziś wiemy, że warto próbować i starać się wspierać nawzajem mimo przeciwności losu. Choć wrześniowa rzeczywistość stoi pod znakiem zapytania to z całą pewnością warto wykorzystać przerwę wakacyjną na odpoczynek i regenerację. Cieszmy się czasem nieco spokojniejszych dni. Pamiętajmy jednak, że nadal trwa wspomniany egzamin z życia.  Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa w trosce o samych siebie i wszystkie osoby z naszego otoczenia. Dziękując za miniony rok szkolny życzę wszystkim udanych wakacji.”

Podobnie jak burmistrz miasta uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz powrotu we wrześniu do szkół i tradycyjnego nauczania. W tym miejscu warto również przytoczyć słowa Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, który w swoim liście na zakończenie roku szkolnego mówi o tym, że „nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach”.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z zakończenia roku szkolnego 2019/2020 w szkołach podstawowych w Lubaniu: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...