Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-05-2020

W lubańskiej oczyszczalni powstaje ulepszacz gleby. W sposób bezpieczny wrócił do naturalnego obiegu, stając się wysokiej jakości produktem z osadu ściekowego.

Wszystko wskazuje na to, że EKO-ZGIUCZEK, którego produkcję ma w planach Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o. o. właśnie zyskał swojego lubańskiego kolegę zwanego NATUR-GLEB. Przez ostatni rok Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Lubaniu prowadziło działania, mające na celu zbadanie pozyskiwanego z oczyszczalni komunalnego ustabilizowanego osadu ściekowego. Wyniki badań są jak najbardziej pozytywne, stąd w odpowiedzi na złożony w styczniu br. wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi LPWiK otrzymał pozwolenie na wprowadzenie do obrotu organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Otrzymany produkt może być stosowany na wszystkich glebach w uprawach polowych roślin rolniczych, w uprawach sadowniczych i roślin ozdobnych oraz do rekultywacji gruntów zdegradowanych.

- NATUR–GLEB to organiczny środek poprawiający właściwości gleby, który został uzyskany w wyniku eksploatacji specjalistycznej instalacji do stabilizacji komunalnych osadów ściekowych na lubańskiej oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Janusz Głuszek, prezes Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. - Wieloletnia optymalizacja tego procesu, doskonalenie obsługi oraz ciągła kontrola procesu stabilizacji pozwoliła pozyskać produkt, który uzyskał pozytywne opinie wszystkich polskich instytutów badawczych i może być stosowany jako w 100% bezpieczny środek poprawiający właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne gleb - mówi prezes LPWiK. 

NATUR - GLEB posiada dopuszczenie wydane Decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr G-927/20 z dnia 21.04.2020 zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu (Dz.U. z 2018 r., poz. 1259 z późn. zm.). Oznacza to, iż produkt jest w pełni bezpieczny, pełnowartościowy i gotowy do zastosowania. W celu potwierdzenia użyteczności produktu jak i jego bezpieczeństwa dla ludzi, zwierząt i środowiska wykonano szereg badań celem uzyskania opinii od państwowych instytucji badawczych, w tym Głównego Inspektoratu Weterynarii, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytutu Ogrodnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytutu Medycyny Wsi.

- Dobra znajomość procesu, jego ciągła kontrola, wyniki badań i treść wydanych opinii z państwowych instytutów badawczych daje nam przekonanie co do słuszności zastosowania ustabilizowanego osadu ściekowego jako pełnowartościowego produktu - kontynuuje prezes LPWiK. - Niezwykłą zaletą naszej oczyszczalni jest eksploatacja specjalistycznej instalacji do stabilizacji komunalnych osadów ściekowych znana pod nazwą „instalacja ATSO - autotermiczna tlenowa termofilowa stabilizacja osadów". Procesy te prowadzą nie tylko do stabilizacji osadów ściekowych (proces, podczas którego dochodzi do rozkładu substancji organicznych), lecz również pełnej jego higienizacji. Cały proces przebiega w układzie 2 lub 3 szeregowo pracujących, izolowanych termicznie reaktorach, co pozwala na równoczesną pasteryzację i higienizację osadu - dodaje J. Głuszek.

- Jestem bardzo zadowolony z prężnej działalności spółek miejskich - przy okazji nadmienia Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Niedawno dowiedzieliśmy się o rozpoczęciu działań w ramach II etapu rozbudowy Instalacji Komunalnej Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o. o. sukcesywnie rozszerza system ciepłowniczy, stosując przy tym najlepsze i przyjazne środowisku naturalnemu technologie. Teraz dobrze prosperujący LPWiK wypuszcza na lubański rynek produkt, który dzięki spółce „zyskał nowe życie”. Cieszy mnie jak miejskie spółki właściwie realizują swoje zadania. A gdy swoją aktywność wzbogacają o dodatkowe, proekologiczne działania jestem tym bardziej dumny - podkreśla A. Słowiński.

Organiczny środek poprawiający właściwości gleby NATUR – GLEB zawiera w 1 tonie co najmniej 6 kg azotu (N), 7 kg  fosforu w przeliczeniu na P2O5 oraz substancję organiczną. Szczegółowe informacje na temat dawki, sposobu i terminu stosowania przedstawione zostały w instrukcji stosowania dostępnej na stronie internetowej Przedsiębiorstwa www.lpwik.pl. Osoby zainteresowane pozyskaniem produktu proszone są o kontakt - tel. 698 975 743.

(LPWiK/ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...