20-05-2020

W Lubaniu uruchamiana jest praca przedszkoli i żłobka miejskiego, choć nie ma obowiązku posyłania dzieci. Od poniedziałku 25 maja placówki te będą otwarte. Opieka nad dziećmi odbywać się będzie zgodnie z procedurami sanitarnymi.

Wielu rodziców jest gotowych posłać dziecko do przedszkola lub żłobka, dlatego lubański samorząd oraz dyrektorzy dokładają wszelkich starań, aby było to możliwe od 25 maja w bezpiecznych warunkach. Dzieci także będą musiały odnaleźć się w nowych dla nich przestrzeniach.

Liczba miejsc w przedszkolach jest ograniczona. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało szereg wytycznych przeciwepidemicznych, które zapewnią dzieciom i personelowi bezpieczne warunki, a dyrektorom pomogą w zorganizowaniu pracy w czasie epidemii. W naszym mieście trwają prace porządkowe i dezynfekcyjne w celu przygotowania placówek do funkcjonowania. Również w najbliższych dniach wszyscy pracownicy miejskich przedszkoli i żłobka poddani zostaną testom na przeciwciała COVID-19. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów władze Lubania postanowiły przebadać swoich pracowników. Gmina Miejska Lubań zleciła wykonanie testów Łużyckiemu Centrum Medycznemu w Lubaniu. Testy zostaną wykonane w piątek 22 maja. Dla pracowników Przedszkola Miejskiego nr 1 i 5 w siedzibie PM5 na Osiedlu Piastów oraz dla pracowników Żłobka Miejskiego i Przedszkola Miejskiego nr 3 w siedzibie placówek na ul. Różanej. Pobrane wyniki będą znane w szybkim czasie, do 15 min. W przypadku, gdy u któregoś z pracowników wynik wyjdzie pozytywny, zostanie on odizolowany i skierowany na szczegółowe badania na obecność koronawirusa.

W wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego (link) przeczytamy m.in. o tym, że:

• w przedszkolach będzie prowadzona dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń
  • w grupie będzie mogło przebywać do 12. dzieci
  • minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabaw i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4 m² na jedno dziecko i każdego opiekuna
  • w salach nie będą mogły być zabawki i przedmioty, których nie można uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe maskotki)
  • dzieci nie będą mogły zabierać ze sobą do placówki przedmiotów lub zabawek
  • do placówki może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko
  • nie będą organizowane żadne wyjścia poza teren przedszkola czy żłobka (np. spacer do parku).

Obecnie trwają rozmowy dyrektorów miejskich przedszkoli oraz żłobka z rodzicami w sprawie powrotu wychowanków do placówek. Rodzice muszą zadeklarować, czy chcą skorzystać z oferowanej opieki nad dzieckiem. Potwierdzają bądź nie wolę posłania dziecka do przedszkola lub żłobka oraz muszą także podpisać zgodę na pomiar temperatury w przypadku podejrzenia u dziecka złego samopoczucia i podwyższenia temperatury ciała.

Przedszkola nie będą funkcjonowały w pełnym wymiarze, tzn. w zakresie edukacji. Decyzja otwarcia przedszkoli i żłobków podyktowana jest potrzebą zapewnienia opieki dzieciom, których rodzice pracują i nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Zasiłki opiekuńcze nadal będą wypłacane dla rodziców, którzy nie chcą wysyłać dzieci do przedszkoli lub żłobków.

Każdy Rodzic powinien się zapoznać z procedurami bezpieczeństwa dotyczącymi zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19. Wytyczne przeciwepidemiczne lubańskich przedszkoli i żłobka miejskiego dostępne są w siedzibach placówek lub na stronach Biuletynów Informacji Publicznej poszczególnych jednostek, oto linki:

Żłobek Miejski http://bip.miastoluban.pl/zm,m,14356,procedury-covid-19.html

Przedszkole Miejskie nr 1  http://bip.miastoluban.pl/pm1,a,82676,zarzadzenie-nr-8-2020-w-sprawie-wprowadzenia-procedur-majacych-na-celu-zapobieganie-i-przeciwdzialan.html

Przedszkole Miejskie nr 3 http://bip.miastoluban.pl/pm3,a,82669,zarzadzenie-nr-102020-dyrektora-przedszkola-miejskiego-nr-3-w-lubaniu-z-dnia-19052020-r-w-sprawie-wp.html

Przedszkole Miejskie nr 5 http://bip.miastoluban.pl/pm5,a,82666,zarzadzenie-nr-72020-dyrektora-przedszkola-miejskiego-nr-5-w-lubaniu-im-j-tuwima-z-dnia-11-maja-2020.html

Kontakt:

Żłobek Miejski w Lubaniu