Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-05-2020

Co w kulturze i oświacie, powrót egzaminów na prawko, granty, umowy, przetargi, inwestycje… pierwsza połowa maja za nami.

 - Stopniowo swoją działalność rozszerzają instytucje kultury. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu znów można wypożyczyć nowości wydawnicze, zaś Muzeum Regionalne w czerwcu planuje udostępnić wystawy zwiedzającym. Miejski Dom Kultury na bieżąco wydaje Ziemię Lubańską i pomimo pandemii stara się kulturalnie aktywizować mieszkańców poprzez np. Balkonową Majówkę.

- Zostały podpisane pierwsze umowy z mieszkańcami Lubania o powierzenie grantu w ramach realizacji projektu pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Miasta Lubań”. Tego typu wsparcie otrzyma ponad 120 osób z naszego miasta.

- Do 4 lubańskich placówek oświatowych (żłobek i przedszkola miejskie) trafi po 40 litrów płynów dezynfekujących, które decyzją Wojewody Dolnośląskiego trafiły do naszego samorządu. Środki dezynfekcyjne będą przeznaczone dla pracowników placówek, które będą prawdopodobnie otwarte po 24 maja 2020 r. O przygotowaniach do otwarcia przedszkoli i żłobka można przeczytać tutaj.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu w odpowiedzi na zapytanie Gminy Miejskiej Lubań w sprawie zabezpieczenia kładki dla pieszych przy SP nr 2 w Lubaniu nad drogą krajową nr 30 poinformowało, że aktualnie trwa ocena stanu technicznego kładki. Po wykonaniu oceny (II lub III kwartał bieżącego roku) GDDKiA we Wrocławiu podejmie dalsze decyzje.

- W maju br., do budżetu miasta Lubań, wpłynęło o 800 tysięcy złotych mniej z tytułu podatku od osób fizycznych niż w maju roku ubiegłego. W tym roku otrzymaliśmy 1.207.232 zł, podczas gdy w 2019 r. była to suma 2.068.047 zł, zaś w 2018 r. 1.996.691 zł.

- Został ogłoszony przetarg na przebudowę ulic: Tkackiej, Mikołaja i Granicznej. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na 27 maja. Gmina Miejska Lubań na opisane zadanie inwestycyjne otrzymała dotację z Funduszu Dróg Lokalnych w wysokości ponad 900 tys. złotych, o czym pisaliśmy tutaj.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu zaprojektowała i wykonała przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II z drogą wojewódzką nr 296. Inwestycja doszła do skutku, w wyniku kierowanych przez lubańskie władze samorządowe pism, w sprawie braku przejść dla pieszych na wspomnianym odcinku drogi.

- Do Lubania wróciły egzaminy na prawo jazdy kat. B. Każdy, kto zdecyduje się zdawać egzamin będzie zobowiązany do przestrzegania specjalnych zasad bezpieczeństwa.

- Trwa II etap rozbudowy Instalacji Komunalnej w Lubaniu. W ciągu dwóch lat powstaną dwie nowe linie technologiczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zaplanowane prace mają pochłonąć prawie 37 mln zł, przy 17 mln zł dotacji zewnętrznej.

- Od 1 czerwca do 7 lipca 2020 r. na terenie Lubania prowadzona będzie zbiórka odpadów gabarytowych.

- 14 maja odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Lubań, na której poruszono sprawę zmiany siedziby Przedszkola Miejskiego nr 1, przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości, emisję obligacji komunalnych oraz zmiany uchwały dot. przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2020-2033.

- Gmina Miejska Lubań realizuje projekt pn. „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Dzięki unijnej dotacji zakupiono 19 laptopów i 70 punktów dostępowych do Internetu dla lubańskich podstawówek. Dodatkowe 11 laptopów gmina zakupiła ze środków własnych. Czytaj więcej.

- W połowie maja Centrum Projektów Polska Cyfrowa uruchomiła nabór wniosków w ramach programu „Zdalna Szkoła Plus”, w którym wsparcie jest uzależnione od liczby rodzin wielodzietnych korzystających z pomocy gminy. Zgodnie z limitem nasza gmina może wnioskować o kwotę 55 tys. złotych.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...