Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-05-2020

Z żalem żegnamy zasłużonego mieszkańca naszego miasta, artystę, działacza i samorządowca – Konrada Smolarczyka.

15 maja br. w wieku 70 lat zmarł lubanianin Konrad Smolarczyk, który w latach 1994-1998 był radnym Rady Miejskiej w Lubaniu, gdzie był członkiem Komisji Infrastruktury Społecznej oraz Komisji Rewizyjnej. Za promowanie Lubania, zasługi włożone w jego rozwój oraz pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców Uchwałą Nr XLVI/344/2006 Rady Miasta Lubań z dnia 30 maja 2006 r. został odznaczony Medalem "Za Zasługi Dla Miasta Lubania". Medal był ukoronowaniem działań jakie Konrad Smolarczyk podejmował na rzecz naszego miasta. Jako radny, ale przede wszystkim jako jego mieszkaniec. Swego czasu prężnie działał najpierw na rzecz odbudowy, a następnie rozwoju lubańskich struktur „Solidarności”. Oddany, dyskretny i chętny do pomocy. Zawsze zaangażowany w działalność na polu społecznym, politycznym, a nade wszystko artystycznym. Po dzień dzisiejszy widoczny jest ponadczasowy, rzeźbiarski i malarski, wkład lubańskiego artysty w wygląd Lubania. Mało kto wie, że Konrad Smolarczyk był projektantem i wykonawcą Kurhanu obok kościoła Świętej Trójcy, obelisku Sybiraków na lubańskim cmentarzu czy pomnika Orląt Lwowskich obok Ratusza. Poza tym na zawsze zostanie zapamiętany jako autor wystroju wnętrza kościoła na Osiedlu Piastów w Lubaniu i obrazu Świętego Ojca Kolbe w świątyni na Księginkach. W 2010 roku w Ziemi Lubańskiej ukazał się artykuł "Ruszam na Wschód" dotyczący 35-lecia działalności artystycznej oraz 30-lecia uprawiania sztuki sakralnej Konrada Smolarczyka (Ziemia Lubańska nr 23(406) z 2010 roku). Warto sięgnąć  do tej lektury zwłaszcza dzisiaj, kiedy żegnamy tak zacnego lubanianina.

„Cmentarz zawsze prowokuje mnie do pytań o losy ludzkie, o trwanie i przemijanie. Spośród wszystkich niezwykłych miejsc jest tym bardziej szczególnym”. To słowa Konrada Smolarczyka. Teraz on sam spocznie w miejscu tak dla niego wyjątkowym. Składamy serdeczne wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...