Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-05-2020

W Lubaniu 6 maja nie ruszą przedszkola miejskie oraz żłobek. Gmina dokłada starań do jak najszybszego otwarcia placówek, ale w pierwszej kolejności musi zadbać o ich bezpieczne funkcjonowanie w czasie pandemii.

Od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą mogły być otwarte. Będą mogły nie oznacza, że będą funkcjonować, bo żeby otworzyć placówkę trzeba najpierw spełnić szereg procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i wychowanków danej jednostki oświatowej. Tym samym w Lubaniu trwają działania mające na celu spełnienie wymogów natury sanitarnej i technicznej.

- Jeżeli chodzi o żłobek to wiemy, że ruszy on najwcześniej 18 maja – zaznacza Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mateusz Zajdel. – Jednak jest to na razie data umowna, która może ulec zmianie. W tym momencie staramy się nabyć niezbędne środki ochrony osobistej, bez których nie możemy dopuścić do przywrócenia pracy żłobka czy przedszkoli. Środki nie dość, że są obecnie bardzo drogie, to do tego trudno dostępne. Te, które udało nam się zamówić, otrzymamy dopiero w połowie maja, stąd pewnych spraw nie przyśpieszymy. Jednak nie jest to dla nas czas stagnacji. Żłobek Miejski czekając na środki utrzymuje kontakt z rodzicami podopiecznych i sprawdza ilu wychowanków chciałoby wrócić do placówki. Jednocześnie trwają prace porządkowe i dezynfekcyjne. Wspólnie z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym opracowywane są również procedury zapewniające bezpieczeństwo dzieci, które będą przebywać w placówkach – podkreśla M. Zajdel.

Podobnie ma się sytuacja w przypadku przedszkoli miejskich. Rozpoczęto już konsultacje z rodzicami przedszkolaków na temat ewentualnego powrotu dzieci do placówki. Od deklaracji złożonych przez rodziców zależą dalsze kroki odnośnie uruchomienia opieki przedszkolnej.
- Musimy wiedzieć jak sprawa wygląda ilościowo pod względem dzieci powracających do przedszkola – zauważa Mateusz Zajdel. - Przy tym mamy obowiązek podobnie, jak w przypadku żłobka spełnić określone wymogi wystosowane przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Tu znów mowa m. in. o środkach ochrony osobistej, które stanowią teraz podstawę bezpiecznego funkcjonowania. Trzeba oszacować ile ich potrzebujemy, a po złożeniu zamówienia cierpliwie czekać na ich dostarczenie. Sytuacja w kwestii uruchomienia publicznych oddziałów przedszkolnych cały czas się rozwija. Postaramy się na bieżąco przekazywać konkretne informacje – zapewnia Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...