Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-03-2020

Planowana podwyżka stawki śmieciowej zbliża się wielkimi krokami. O tym, dlaczego zostanie wprowadzona zmiana dotychczasowych opłat lubańscy radni dowiedzieli się na marcowym szkoleniu.

W listopadzie minionego roku w artykule Segregacja obowiązkowa można było zapoznać się z informacjami na temat wejścia w życie obowiązkowej selekcji odpadów komunalnych. Już wówczas wiadomo było, że najpóźniej od września 2020 r., każdy z nas będzie zobowiązany segregować śmieci. Te zmiany w życie zostają wprowadzone na mocy wielokrotnie poprawianej Ustawy z dnia 13 września 1996 rok zmieniana po raz kolejny w lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właśnie ten dokument określa szereg niezwykle istotnych zmian związanych z gminnymi systemami gospodarki odpadami komunalnymi.

W sobotę 14 marca br. lubańscy radni zapoznali się z najnowszymi informacjami z obszaru odpadów. W sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej spotkanie poprowadził Michał  Turkiewicz,  Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w asyście Piotra Browarczyka, Dyrektora ds. Techniczno-Eksploatacyjnych ZGiUK Lubań. Na początku zgromadzeni poznali bieżącą sytuację spółki miejskiej. Po przedstawieniu podstawowych informacji dotyczących działalności ZGiUK przystąpiono do meritum spotkania. Wyliczenia na temat bieżących cen pozwoliły poznać składowe przyszłej stawki śmieciowej. W pierwszym rzędzie należy pamiętać, że nowelizacja ustawy wprowadza wspomniany już obowiązek segregacji. Znaczy to tyle, że każdy musi segregować odpady na 5 frakcji. Nie będzie już możliwości wyrzucania odpadów wyłącznie zmieszanych. W sytuacji jeśli konsument nie będzie segregował zostanie na niego nałożona kara pieniężna równa od dwukrotności do czterokrotności opłaty za selektywną zbiórkę odpadów płaconej będzie za miesiące, w których wystąpił brak selektywnej segregacji odpadów.  Jeśli do tej pory lubanianie za odbiór odpadów płacili 15 zł za jedną osobę, to rodzina złożona z trzech członków miesięcznie przeznaczała na ten cel 45 zł. Jeśli nasi radni na najbliższej sesji podejmą odpowiednie uchwały, to od lipca opłata ta wzrośnie do 25 zł, tym samym trzyosobowa rodzina zapłaci za śmieci 75 zł.

- Podwyżka stawki śmieciowej jest nieunikniona, co uświadamiał radnym na spotkaniu prezes ZGiUK – mówił Kamil Glazer, Przewodniczący Rady Miasta Lubań. -  Przez kilka ostatnich lat (dokładnie od 2013 roku) opłata nie była podwyższana, a ceny cyklicznie idą w górę. Pewnych spraw nie przeskoczymy. Musimy też podporządkować się odgórnym ustaleniom, jakie na samorządy nakłada nowa ustawa. Jednocześnie, nie możemy się przy tym sugerować stawką opłat jaką płacą mieszkańcy innych miejscowości. Pamiętajmy, że gmina miejska i wiejska mają różne przeliczniki. W tym miejscu chciałbym zdecydowanie zdementować manipulacje pojawiające się na forach społecznościowych, jakoby opłata za odpady niesegregowane wynosiła 100 złotych. W sytuacji jeśli konsument nie będzie segregował zostanie na niego nałożona kara pieniężna, zgodnie z ustawą, równa od dwukrotności do czterokrotności opłaty za selektywną zbiórkę odpadów płaconej przez pół roku. Jaka to będzie opłata, o tym zdecydują radni podejmując odpowiednią  uchwałę. Na następnej Sesji Rady Miasta Lubań (marcowa się nie odbędzie w wyniku pandemii) radni będą podejmować uchwały dotyczące kwestii śmieci. Przed ich uchwaleniem przeanalizują sprawę i z pewnością podejmą właściwą decyzję. Jeśli przyjmie się stawka równa 25 zł, to będzie ona obowiązywać dopiero z dniem 1 czerwca. Nie działając wstecz. W związku z tym można przyjąć, że opłata w roku 2020 na jednego mieszkańca wyniesie około 20 złotych.  Co więcej, biorąc pod uwagę kolejne lata, jeśli nie wydarzy jakaś katastrofa nie przewidujemy kolejnych podwyżek – zapowiada K. Glazer.

Segregacja i podwyżki opłat są nieuniknione. Każda gmina ma obowiązek dostosować swoje przepisy do obowiązującej ustawy, czyli do piątego września 2020 roku.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...