Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-03-2020

Jak w sytuacji epidemiologicznej funkcjonuje Lubań? Czy w dobie pandemii życie w mieście zamarło? Czy będąc na kwarantannie można liczyć na pomoc? I czy da się mimo wszystko załatwić niezbędne sprawy?

Biorąc pod uwagę dane na dzień 19 marca warto wiedzieć, że jak do tej pory w Lubaniu nie został potwierdzony żaden przypadek COVID-19. Głównie z uwagi na powroty z zagranicy mieszkańców Lubania i okolic w tym momencie kwarantanną domową objętych jest 21 lubanian. Poza tym zostały wdrożone określone procedury mające na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców. Instytucje, spółki czy przedsiębiorstwa działają w ograniczonym zakresie. Proponuje się odkładanie zajęć na później lub załatwianie spraw poprzez kontakt niebezpośredni, a drogą telefoniczną lub e-mailową.

Ogólnopolski apel do wszystkich, żeby ograniczyć swoją aktywność powtarza też Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński.
- Przede wszystkim prosiłbym o to, żeby strać się maksymalnie ograniczyć wyjścia z domu. Przypilnować dzieci, które przechodzą teraz okres dwutygodniowej kwarantanny. Lepiej unikać dużych skupisk ludzkich. Róbmy wyłącznie niezbędne zakupy, przemieszczajmy się tylko tam, gdzie musimy. To od każdego z nas zależy teraz, jak dalej będzie rozwijała się pandemia. Choć jej nie zatrzymamy, to możemy ją w pewnym stopniu ograniczyć. W tym miejscu apeluję też do osób starszych, aby starali się pozostać w bezpiecznych czterech ścianach. Zachęcam do korzystania  z samopomocy sąsiedzkiej lub rodzinnej. Przy okazji chciałbym podziękować za inicjatywy oddolne, społeczne. Dobrze wiedzieć, że wielu lubanianom nie jest obojętny los innych ludzi i potrafią otwarcie oferować swoją pomoc – podkreśla burmistrz.

Szeroko pojęta pomoc to również działania prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu (MOPS).
- Godziny otwarcia placówki pozostają bez zmian, jesteśmy do dyspozycji klientów w poniedziałki, środy, czwartki od 7:30 do 15:30, we wtorki od 7:30 do 17:00, a w piątki od 7:30 do 14:00. Jednak obecnie większość spraw staramy się załatwiać telefonicznie (75 646 04 11) lub poprzez pocztę e-mail (mopsluban@op.pl) - przekazuje Aneta Szpytma, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu. - Wnioski interesantów są przyjmowane, a świadczenia przygotowywane i przekazywane. Należne świadczenia są na bieżąco wypłacane, więc nie ma potrzeby ustawiać się w kolejce po odbiór pieniędzy. Ze względu na zagrożenie ograniczyliśmy pracę w terenie. Dla bezpieczeństwa nas wszystkich lepiej nie gromadzić się w godzinach porannych przed wejściem do MOPS. Prosimy o wyrozumiałość i przychodzenie do Ośrodka jedynie w sprawach pilnych. W placówce wydzielono specjalną strefę obsługi, gdzie klienci mogą uzyskać potrzebne informacje i druki. Chcielibyśmy podziękować ludziom dobrej woli, którzy przygotowują posiłki czy wspierają wolontariuszy. Na bieżąco współpracujemy też ze Strażą Miejską - zaznacza A. Szpytma.

Straż Miejska w Lubaniu ściśle współpracuje z MOPS w zakresie pomocy osobom samotnym czy potrzebującym. Strażnicy dostarczają przygotowane przez MOPS artykuły pierwszej potrzeby do miejsca zamieszkania osób zainteresowanych. Jednak to nie koniec zadań SM.
- Pozostajemy w stałym kontakcie i ściśle współpracujemy nie tylko z MOPS, ale też z Komendą Powiatową Policji w Lubaniu (KPP) - informuje Jan Baniak, Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu. - Na prośbę KPP kontrolujemy na terenie miasta obowiązek przestrzegania kwarantanny domowej. Jak na razie nie został on naruszony. Na początku bardzo dużo ludzi przemieszczało się pieszo. Aktualnie znacznie zmniejszył się ruch na ulicach, panuje większy spokój. Jeżeli chodzi o gromadzenie się większej liczby ludzi w miejscach publicznych, szczególnie dzieci czy młodzieży, sytuacja uległa poprawie. O ile zaraz po zwieszeniu działania szkół takie sytuacje zdarzały się, tak teraz już nie - dodaje komendant.

Za niewychodzeniem z domu przemawia też fakt, iż w tym momencie do większości obiektów i tak nie wejdziemy. O ile sklepy spożywcze i  apteki nadal świadczą usługi, o tyle do instytucji kulturalnych, użytku publicznego i innych miejsc mamy ograniczony dostęp. Czasowa zmiana trybu pracy ma na celu zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego przy jednoczesnym prowadzeniu działalności.
- Urząd Miasta Lubań podobnie jak większość innych instytucji publicznych, nadal działa, jednak na nieco innych zasadach - przypomina Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. – W apelu wystosowanym do mieszkańców poruszałem już to zagadnienie. Warto śledzić internetową stronę miasta luban.pl, gdzie staramy się przekazywać oficjalne komunikaty i przydatne informacje. W kwestii działania urzędu przypomnę, że dla osób niemogących dokonać przelewu drogą elektroniczną obowiązek zapłacenia podatku od nieruchomości oraz opłaty od użytkowania wieczystego został przesunięty na koniec drugiego kwartału 2020 r. I tu chciałbym podkreślić, że w razie kłopotów finansowych właścicieli firm do każdego przypadku będziemy podchodzić indywidualnie i jednocześnie ze zrozumieniem.
Jednocześnie chciałbym dodać, żeby kontaktować się z naszymi spółkami miejskimi wyłącznie telefonicznie bądź e-mailowo. Na ten moment dostarczanie wody, ciepła czy odbiór śmieci, przebiegają bez zarzutu. Aby ten stan trwał, musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo pracowników Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o. o. oraz Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o. o. Ograniczenia są niezbędne, żeby to wszystko przebiegało należycie.

Życie chwilowo zmieniło swój rytm. Sytuacja epidemiologiczna wymusza pewne zmiany zarówno w funkcjonowaniu mieszkańców, jak również instytucji. Co z zaplanowanymi inwestycjami miejskimi?
- Z uwagi na niepewność wynikającą z obecnej sytuacji gospodarczej Polski spowodowanej pandemią koronawirusa samorząd miejski zawiesza ogłaszanie kolejnych przetargów na zaplanowane w tym roku zadania inwestycyjne - wyjaśnia Arkadiusz Słowiński. - Trudno jest oszacować jak wpłynie obecne wyhamowanie gospodarki na dochody lokalnych samorządów. Ne możemy podpisywać kolejnych kontraktów nie mając pewności zapewnienia źródeł finansowania. Warto jednak wspomnieć, że z pozytywnym finałem zakończono przetarg na budowę parkingu przy ulicy Różanej. Do przetargu przystąpiło 11 firm, z czego 5 zaproponowało cenę niższą niż wysokość środków przeznaczonych na ten cel w budżecie miasta Lubań na 2020 rok. Czekamy jeszcze na dostarczenie przez potencjalnego wykonawcę koniecznych dokumentów.

To miał być wyjątkowy rok. Osiemsetletnia rocznica nadania Lubaniowi praw miejskich, siedemsetlecie Sióstr Magdalenek w Lubaniu, trzydziestolecie samorządu, trzecia edycja Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Tymczasem świat doświadczył pandemii. Co teraz?
- Obecnie obowiązuje Rozporządzenie nr 8 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych, które w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 w celu zapobieżenia epidemii, zawiesza na terenie województwa dolnośląskiego organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych - przypomina Burmistrz Miasta Lubań. - Moim zdaniem nie odbędą się wszystkie imprezy, które były planowane na kwiecień i maj. Również czerwiec jest daleko wątpliwy. Nie zrealizujemy tego tak, jak planowaliśmy. Konieczne są odwołania, ewentualnie przesunięcia w czasie. W tym momencie, zbiorowo walczymy o zdrowie ogółu i jak najszybszy powrót do zwykłej codzienności. Nie zapominajmy o tych wszystkich, dzięki którym możemy przetrwać ten trudny czas. Służbie zdrowia i pracownikom aptek, pracownikom handlu, zaopatrzeniowcom,  kierowcom transportu publicznego, służbom mundurowym, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy poważnie podchodzą do zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego. Tym Państwu bardzo serdecznie dziękuję.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...