Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-02-2020

Na pierwszym w tym roku spotkaniu, z muzykami Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, uczniowie klas młodszych SP2, zdobyli informacje na temat fletu i trąbki.

  Flet to jeden z najstarszych instrumentów. Istnieją dwa jego rodzaje: flet prosty – wykorzystywany w zespołach muzyki dawnej, i flet poprzeczny – instrument wchodzący w skład orkiestrowego instrumentarium, także solistyczny. W XII wieku przywędrował do Europy flet poprzeczny. Najpierw budowano go z drewna, a otwory zamykano palcami. Z czasem jego budowę udoskonalono i dopiero w XVII wieku dodano klapy umożliwiające sprawniejszą grę. Współczesny flet ma ponad 70 centymetrów długości.

  Trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle, dzięki którym można wydobywać pełną skalę dźwięków. Wentyle to specjalne zawory, które włączają lub wyłączają w instrumencie dodatkowe rurki przedłużające słup powietrza. W orkiestrze są zwykle 2-4 trąbki. Instrument ten jest także powszechnie stosowany w orkiestrach dętych i w jazzie.

  Po ciekawej porcji wiedzy teoretycznej o instrumentach, wszystkie dzieci rozpoznawały tytuły znanych bajek, które wykonywane były na instrumentach omawianych tego poranka. Wspaniała zabawa w zgadywanie okazała się ,,żywą” lekcją muzyki,  w czasie której każdy mógł usłyszeć, dotknąć i zobaczyć instrument dęty dmuchany.                                                                                                                   

 WCz.                                              

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...