31-01-2020

Jak zmiany w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych wpływają na rozwój przedsiębiorczości na naszym terenie? Co trzeba zrobić by otrzymać wsparcie finansowe?

Na te, ale też na wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedzi 30 stycznia 2020 r. w lubańskiej Galerii Łużyckiej na szkoleniu dotyczącym możliwości wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Spotkanie poprowadził Tadeusz Rycharski, Prezes Kamiennogórskiej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A.
Celem spotkania było poinformowanie lokalnych przedsiębiorców o zmianach w zakresie działania dawnych stref ekonomicznych. Dotychczas mogły one zaoferować pomoc finansową jedynie firmom znajdujących się na ich terenie, aktualnie mogą wspierać przedsiębiorstwa na terenie całego kraju.
Na spotkaniu prezes KSSEMP S.A. omówił możliwości skorzystania z pomocy publicznej, jakie przewiduje ustawa o wspieraniu nowych inwestycji

- Naszą misją jest pomoc w otworzeniu każdej firmy – mówił Tadeusz Rycharski. Obecnie strefy ekonomiczne współpracują z beneficjentami przy tworzeniu nowego zakładu lub reinwestycjach: zwiększeniu zdolności produkcyjnej, wprowadzeniu nowych towarów lub zasadniczej zmianie procesu wytwarzania. Na pomoc publiczną w postaci zwolnienia podatkowego mogą liczyć głównie przedsiębiorstwa z sektora tradycyjnego przemysłu, ale również wybrane firmy z sektora nowoczesnych usług, które spełniają określone wymogi ilościowe i jakościowe. Zaletą tego rodzaju wsparcia jest krótki czas oczekiwania na wydanie decyzji, który trwa około trzech tygodni – podkreślał prezes.
KSSEMP S.A. zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy publicznej na realizacje nowych inwestycji.

W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy z terenu powiatu lubańskiego i zgorzeleckiego oraz przedstawiciele Urzędu Miasta w Lubaniu i Leśnej.

(ŁCR)