Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-01-2020

Dnia 24 stycznia 2020 roku uczniowie klasy III b i III c wyruszyli na wycieczkę do Zamku Czocha w Leśnej w ramach podsumowania bloku tematycznego „W kapsule czasu”.

Zajęcia z przewodnikiem były utrwaleniem poznanych wiadomości o zamkach warownych budowanych na skałach, czasach rycerskich i o niezwyklej magii zamkowych pomieszczeń.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zajęć terenowych przy zaporze na Jeziorze Leśniańskim. W związku z realizowanym projektem „mali detektywi”  rozpoznawali budowę geologiczną okolicy (granity, gnejsy, bazalty). Niektórzy przywieźli do domu piękne łupki z miką. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię Zamku Czocha. Poznaliśmy mroczną legendę o „Białej Damie”, „O chciwej Annie i małżeńskim łożu”. Tajne przejścia, niezwykłe komnaty, sala tortur, podziemia sprawiły, że niczym za pomocą magicznej różdżki przenieśliśmy się w czasy rycerstwa jak „w kapsule czasu”. Na zamku Czocha ciągle ukryte są jeszcze tajemnice. Największą frajdę mieliśmy przy zdobywaniu wieży, z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Przepiękna architektura zamku stała się, scenerią do wielu filmów: Gdzie jest generał”, „Wiedźmina” „Legendę”,” Dolinę szczęścia” oraz seriale „Twierdzę szyfrów” czy „Dwa Światy”. Ostatnią produkcją był również teledysk  do piosenki Sylwii Grzeszczak.

Zamek Czocha robi niesamowite wrażenie a jego ciekawa historia zachęca do powrotu w to magiczne miejsce. Mamy szczęście, że takie cudeńko jest w naszej okolicy.

red. Wioletta Bućko, Beata Hanka

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...