Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-11-2019

Szybko, bo w kilka minut, bez żadnych kosztów i znanych nam długich kolejek. Samorząd miasta zaprasza mieszkańców miasta na bezpłatne badania.

„Zdrowa” trzydziestolatka z czystej ciekawości postanowiła skorzystać z bezpłatnych badań. Spirometria wyszła wzorowo, słuch również, gęstość kości… do dalszej diagnozy. Przez przypadek okazało się, że młoda osoba, może mieć problemy, których nie jest świadoma. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym lepiej! Co jakiś czas w przestrzeni miejskiej pojawiają się autobusy medyczne, w których można zbadać stan swojego zdrowia. Całkiem niedawno w centrum miasta na wszystkich chętnych czekali specjaliści badający słuch, mineralną gęstość kości oraz układ oddechowy. Przez kilka godzin postoju specjalistycznych pojazdów udało się przebadać kilkadziesiąt osób. Na badania spirometryczne zgłosiło się 45 pacjentów. Nieco więcej, bo 60 osób skorzystało z badania stanu kości, gdzie u prawie 50% badanych stwierdzono pewne nieprawidłowości. 15 osób opuściło osteobus ze zdiagnozowaną osteoporozą, zaś 14 pacjentów z osteopenią. Każdy przebadany otrzymał wyniki badań, z którymi powinien udać się na konsultację do swojego lekarza.

- Wszystko sprawnie i bez uszczerbku dla portfela pacjenta,  bowiem spirometria i badanie gęstości kości były finansowane ze środków Gminy Miejskiej Lubań – zaznacza Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. – Przez 8 godzin z usług medycznych mogło skorzystać zdecydowanie więcej osób. W przyszłości warto poświęcić te kilka minut i sprawdzić stan swojego zdrowia, do czego już dziś serdecznie zachęcam – zaprasza A. Słowiński.

Choć badanie słuchu możemy w Lubaniu przeprowadzić bezpłatnie, to powinniśmy wiedzieć, że za podstawowe badanie spirometryczne trzeba zapłacić nawet 50 zł. Podobnie wygląda cennik densytometrii określonej części kręgosłupa czy szyjki kości udowej. Dla oszczędności, ale przede wszystkim dla własnej wiedzy i możliwości szybkiej reakcji warto po prostu się zbadać. Informacje o badaniach pojawiają się na oficjalnej stronie miasta lub na plakatach. Jeszcze w tym roku, 9 grudnia do Lubania zawita mammobus (więcej informacji o tym do kogo kierowane są badania i jak się na nie zapisać znajdziemy m. in. na stronie miasta w kalendarium wydarzeń).

(ŁCR/foto: FB Osteomedik)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...