Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-08-2019

Przez ostatnie 3 lata trwała przebudowa Przedszkola Miejskiego nr 5. Działania są już na finiszu i wszystko wskazuje na to, że niebawem Osiedle Piastów ponownie wypełni gwar przedszkolaków.

 W 2016 roku rozpoczęto prace mające na celu przebudowę Przedszkola Miejskiego nr 5, o czym pisaliśmy tutaj (http://luban.pl/artykul/108493/rusza-remont-pm5).
W pierwszym rzędzie wykonano audyt energetyczny budynku w celu określenia jego stanu technicznego i dalszych możliwych przedsięwzięć.
Kolejne działania ze strony Gminy Miejskiej Lubań dotyczyły opracowania programu funkcjonalno-użytkowego.
W listopadzie 2017 roku pomiędzy Województwem Dolnośląskim – Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą, a Gminą Miejską Lubań została podpisana umowa o dofinansowanie Projektu „Przebudowa Przedszkola Miejskiego Nr 5 przy ul. Mieszka II/1 w Lubaniu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Realizacja inwestycji w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj” obejmowała wykonanie projektu budowlanego, który zakładał termomodernizację, wymianę oświetlenia na energooszczędne i wykonanie innych robót budowlanych związanych z przebudową obiektu w celu jego dostosowania do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanitarno-epidemiologicznych.
Projekt zakładał zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w PM5 i związany z tym spadek emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnienie bezpiecznego i zgodnego z przepisami funkcjonowania placówki.
Kompleksowa modernizacja energetyczna obiektu obejmowała termomodernizację ścian, podłóg, stropodachu, okien i drzwi zewnętrznych, modernizację instalacji grzewczej, instalacji cieplnej wody użytkowej i wentylacji oraz wykonanie instalacji zarządzającej energią cieplną i elektryczną. Planowano zastosowanie paneli fotowoltaicznych i wymianę oświetlenia na energooszczędne dla zmniejszenia zużycia energii oświetlania budynku.
W między czasie nastąpiła zmiana wykonawcy zadania z powodu braku akceptacji przez Gminę Miejską Lubań wbudowanych przez wykonawcę okien i wykonania elewacji. Gmina zleciła przygotowanie nowego projektu i wyłoniła wykonawcę, który kontynuował realizację tego zadania.

Warto nadmienić, że w ramach przebudowy dostosowano obiekt do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Poruszanie się po budynku osobom niepełnosprawnym oraz wjazd z poziomu terenu na stosunkowo wysoki parter umożliwi dźwig osobowy o specjalnych parametrach i usytuowaniu. Budynek po przebudowie będzie spełniał normy bezpieczeństwa, ale przede wszystkim będzie przyjazny  najmłodszym.
Do projektu o wartości 5.847.402,70 złotych wkład z Funduszy Europejskich wyniósł 2.112.452,20 złotych.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...