Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-06-2019

1 czerwca rozpoczęto działania mające na celu likwidację Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych. Jakie konsekwencje niesie za sobą likwidacja zakładu? Co w tej sytuacji powinni wiedzieć właściciele nieruchomości związani z MZWM?

Miejski Zarząd Wspólnot Mieszkaniowych (MZWM) jest zakładem budżetowym Gminy Miejskiej Lubań obsługującym 269 wspólnot mieszkaniowych. Zarząd przez ostatnich 10 lat kierował sprawami wspólnot mieszkaniowych i reprezentował je na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Dbał przy tym o należyty stan techniczny, prawidłowe zabezpieczenie i funkcjonowanie nieruchomości wspólnych i znajdujących się w nich lokali oraz wykonywał inne zadania z zakresu zarządu zasobem nieruchomości Gminy Miejskiej Lubań. Na majowej Sesji Rady Miasta Lubań radni przyjęli Uchwałę nr XI/64/2019 dotyczącą likwidacji zakładu. Wiąże się to ze zmianami, jakie zaszły w przepisach prawa. 
- Zgodnie z Ustawą z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej działalność MZWM w Lubaniu wykracza poza zadania o charakterze użyteczności publicznej i nie może być prowadzona w formie zakładu budżetowego  – wyjaśnia Marta Stępień, Kierownik Miejskiego Zarządu Wspólnot Mieszkaniowych. – Ponadto w oparciu o Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie Prawo przedsiębiorców), zarządca musi być przedsiębiorcą, czyli prowadzić działalność gospodarczą ze wszystkimi prawnymi tego konsekwencjami.
MZWM przestanie istnieć z dniem 30 września 2019 roku. Jednak właściciele nieruchomości w budynkach wielolokalowych zarządzanych do tej pory przez zakład mogą być spokojni.
- Będziemy się starać, aby wszystkie wspólnoty mieszkaniowe przeszły do już istniejącej spółki miejskiej, to jest Lubańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. – nadmienia M. Stępień. – Od 1 października to właśnie ta jednostka będzie realizowała nasze dotychczasowe zadania. Dla przeciętnego właściciela nieruchomości jest to tak naprawdę tylko kwestia podpisania umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną. Nie niesie to za sobą żadnych podwyżek, ani innych diametralnych zmian. Stanowczo stwierdzam, że powyższe zmiany nie będą w żaden sposób finansowo i organizacyjnie obciążały członków wspólnot mieszkaniowych – kontynuuje przedstawicielka MZWM.
Lubańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (LTBS) poza obsługą swoich nieruchomości będzie również świadczyć usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami. Zawarcie umowy z LTBS będzie możliwe zaraz po wypowiedzeniu umowy przez MZWM. O szczegółach nowej sytuacji osoby zainteresowane zostaną poinformowane na zebraniach. Tam oprócz otrzymania porcji praktycznych wiadomości, będzie można rozwiać swoje dotychczasowe wątpliwości.
- Dla osób do tej pory korzystających z naszych usług istotne jest to, że nowa sytuacja nie pociąga za sobą podwyżek i innych większych zmian – raz jeszcze zaznacza przedstawicielka MZWM. -  Tak naprawdę, większość czynności i pracy leży po naszej stronie. W zasadzie ta zmiana skutkuje dla dotychczasowego zarządcy, a nie dla właścicieli. Wszelkie czynności, które wykonywaliśmy zgodnie z umową, pozostają bez zmian. Opłata za usługę zarządzania, eksploatację czy fundusz remontowy, również się nie zmienią – uspokaja M. Stępień.
Rachunek bankowy, na który trafiały opłaty pozostanie ten sam. Pracownicy, którzy pracują teraz w MZWM, będą również pracownikami LTBS-u i będą obsługiwali swoich dotychczasowych klientów. Prawdopodobnie nie zmieni się też siedziba zakładu.
- Są to głównie zmiany organizacyjne po stronie zarządcy nie powodujące zmian w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych – powtarza Kierownik MZWM. - Serdecznie zapraszam na spotkania informacyjne i mam nadzieję, że wszystkie nasze wspólnoty zdecydują się na dalszą współpracę już w nowej jednostce, jaką  jest Lubańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. – podsumowuje M. Stępień.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...