Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-05-2019

Zwiedzaliśmy, podziwialiśmy, poznawaliśmy historię… Zaś w powietrzu unosił się zapach kulinarnych fantazji. W sobotę, 18 maja od popołudnia, aż do późnych godzin nocnych Lubań tętnił życiem.

Kolejna, siódma edycja Nocy Muzeów już za nami. Tym razem wydarzenie zostało wzbogacone o Lubański Festiwal Smaków Świata. Do Lubania zjechały Food Trucki, które zabrały lubanian w kulinarną podróż. Można było posmakować potraw, które na co dzień nie goszczą na naszych stołach. Jednak meritum całej imprezy był kontakt z historią. Bezpłatne obiekty przyciągały zwiedzających. Ponad trzy i pół tysiąca odwiedzin to świetny wynik.

W tym roku, Muzeum Regionalne w Lubaniu (główny organizator wydarzenia) postawiło na podróż w wojskowy świat.  Na pikniku militarnym każdy zainteresowany wojskową tematyką mógł znaleźć coś dla siebie. Żołnierski skrawek rzeczywistości, w tym mundury, strzelnica, wozy bojowe, motory czy wojskowa grochówka cieszyły się popularnością i przyciągały uwagę uczestników imprezy. Dodatkowo każdy chętny na własnej skórze mógł poczuć oddech Bitwy Lubańskiej (inscenizacja historyczna). Żywa historia zakończona została rekonstrukcją bitwy o Lubań 1945 r.

Po widowisku rozpoczęło się zwiedzanie. Oglądając wystawę "Chusteczkowy biznes Lubania" można było dowiedzieć się tego, jak Lubań dawniej ucierał nosa całemu światu. Rozstrzygnięto konkurs dla dzieci „Na projekt chusteczki”. Komisja dokonała wyboru 3 najlepszych prac i wręczyła dyplomy oraz nagrody. Wszystkie prace zostały wystawione w Sali Ślubów a nagrodzone prace wzbogacą wystawę „Chusteczkowy biznes Lubania”. W lubańskim muzeum dostępne były także inne stałe wystawy, w tym między innymi wyróżniająca nas w regionie ekspozycja o historii Lubania oraz osadnikach wojskowych.

W Wieży Brackiej atrakcyjna okazała się nie tylko możliwość oglądania wieczornej i nocnej panoramy okolicy z wysokości 45 metrów ale również nadal ciesząca się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lubania wystawa pt. „Minerały Zachodnich Sudetów”.

Również wystawa Schron przygotowywana i udostępniana przez lokalnych pasjonatów historii ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc cieszyła się dużym powodzeniem. W Nocy Muzeów jak co roku wzięły udział Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. KZL w Lubaniu (Izba Pamięci) oraz Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu (Sala Tradycji).

Tajemnice Lubania można było bezpłatnie odkrywać do północy i faktycznie do ostatnich minut drzwi miejscowych atrakcji musiały być otwarte, bo nadciągały kolejne fale lubanian, mieszkańców regionu i turystów. Organizatorami spotkania byli: Muzeum Regionalne, Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, Miejski Dom Kultury, Łużyckie Centrum Rozwoju, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej oraz Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Ta noc miała ogromną moc.

/ŁCR/

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...