Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-03-2019

Nowy punkt przyjęcia odpadów zmieszanych, nowoczesna sortownia surowców wtórnych i kolejna kompostowania odpadów zielonych to efekt najnowszej inwestycji ZGiUK, której koszt wyniósł 29 mln złotych.

Zakład Usług i Gospodarki Komunalnej w Lubaniu jest spółką znaną w całej Polsce. Stosowanie innowacyjnych rozwiązań, dynamiczny rozwój i wyznaczanie nowych kierunków rozwoju sprawiło, że może śmiało konkurować z podobnymi zakładami z większych miast. 13 marca br. odbyło się uroczyste otwarcie najnowszej inwestycji spółki.

- W związku ze zmieniającymi się przepisami (zarówno krajowymi jak i unijnymi) w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, musieliśmy przystąpić do kolejnego etapu rozbudowy naszej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych – uzasadniał konieczność działań prezes ZGIUK, Michał Turkiewicz. – Przyszłość stawia przed nami mnogość wymagań. Już dziś wiemy, że do roku 2030 gospodarkę odpadami czeka wiele wyzwań. Dla przykładu za 8 lat RIPOK-i będą musiały zostać przekształcone w Regionalne Centra Recyklingu. Jeżeli chcemy utrzymać się na rynku musimy nadążać za przepisami -  mówił prezes.

O najnowszej inwestycji najłatwiej mówić, dzieląc ją na trzy segmenty: nowy punkt przyjęcia odpadów zmieszanych, nowoczesną sortownię surowców wtórnych i kompostowanię odpadów zielonych. Każdy z segmentów został wybudowany na najwyższym poziomie. Nowoczesny punkt przyjęcia odpadów posiada rozwiązania ograniczające wydostawanie się pyłów i odorów na zewnątrz. Sortownia o przepustowości 10 tys. ton odpadów rocznie została wyposażona w 9 separatorów, w tym 6 optycznych, które są najnowocześniejszymi maszynami tego typu w Polsce (zastąpią pracę kilkudziesięciu osób, ale nie przełoży się to na zwolnienia w zakładzie). Trzeci segment to jednocześnie trzecia kompostownia ZGiUK, tym razem do kompostowania odpadów zielonych.

- Jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy wybudowali już trzecią kompostownię o obszarze blisko 1 hektara – zaznaczał prezes ZGiUK. – Wkrótce pojawią się wymagania osobnego kompostowania odpadów zielonych od bioodpadów. W nowej kompostowni będziemy przetwarzać trawy, liście, krzewy. Tego typu odpady nie zawierają chemii i pozwolą nam na produkcję „kompozgiuczku”, czyli lokalnego, naturalnego kompostu. Po uzyskaniu niezbędnych certyfikatów, będzie on rozprowadzany wśród mieszkańców za przysłowiową złotówkę. Chcę, aby inwestycja służyła nam przez wiele lat jak najlepiej – zapowiadał M. Turkiewicz.

O skali przeprowadzonej inwestycji świadczą też ciekawostki, które mogli usłyszeć uczestnicy uroczystości otwarcia. Przy inwestycji użyto do budowy 9 tys. ton kamienia konstrukcyjnego, zamontowano 58 ton stali zbrojeniowych, wykorzystano 9 tys. 400 ton betonu, długość kanałów napowietrzających w punkcie kompostowniczym wynosi 1260 metrów, średnio na budowie pracowało 30 osób na jednej zmianie oraz 20 rodzajów sztuk różnego sprzętu (ładowarki, koparki, podnośniki, itp.). Projekt pn. „Rozbudowa Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu o infrastrukturę podstawową do przyjmowania i sortowania odpadów komunalnych oraz niezbędną infrastrukturę tworzącą na potrzeby obsługi wybudowanych instalacji zagospodarowania odpadów – etap I” jest kilkudziesięciomilionową inwestycją. Bez pozyskania środków zewnętrznych, w tym unijnych trudno byłoby ją przeprowadzić. Została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Przy projekcie współpracowali: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, 14 okolicznych gmin korzystających z usług ZGiUK oraz sam Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Lubaniu.

(ŁCR)

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...