Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-03-2019

18 marca na najbliższej Sesji Rady Miasta radni zadecydują o nowej szansie dla Miejskiego Domu Kultury i infrastruktury sportowej i szkolnej. Pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały, rozpoczynającej drogę do upragnionych remontów - PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne.

Radni otrzymali już do wglądu projekt uchwały. Czytamy w nim o "udzieleniu upoważnienia Burmistrzowi Miasta Lubania do współpracy z Narodową Agencją Poszanowania Energii S.A. oraz podpisania umów wdrożeniowych przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących realizacji inwestycji służących efektywności energetycznej prowadzonej w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego". 

Więcej na ten temat poniżej w wywiadzie z Arkadiuszem Słowińskim, Burmistrzem Miasta Lubań.

Co jest celem uchwały?

Modernizacja funkcjonalna i głęboka modernizacja energetyczna Miejskiego Domu Kultury, infrastruktury sportowej i szkolnej w Lubaniu. Zadania te są ze sobą powiązane. Problem remontów tych obiektów coraz bardziej nabrzmiewa. Zapowiadane w programie wyborczym zobowiązanie, traktujemy bardzo poważnie. Szukamy rozwiązań dla gruntownego remontu zarówno MDK, jak i basenu krytego – pływalni Laguna. Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne bardzo trudno znaleźć środki w budżecie miasta czy środki zewnętrzne na ich realizację.

W jaki sposób zatem sfinansować te prace?

Jednym z rozwiązań, o którym mówiłem już w poprzedniej kadencji jest formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Samorząd miasta Lubania uczestniczył w kilku konferencjach poświęconych tej tematyce. Dzięki aktywności samorządu i zainteresowaniu podjęciem współpracy, Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE)* złożyła nam propozycję udzielenia grantu. W jego ramach zostaną przygotowane niezbędne analizy i dokumenty, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy zadania związane z bardzo głęboką termomodernizacją (patrz: remontem) MDK czy basenu uda się zrealizować w formule PPP. Zostaną przygotowane różne analizy, w tym ryzyka finansowego czy prawnego, które pozwolą na określenie sposobu rozwiązania naszych problemów. Mamy szansę otrzymać pełną wiedzę, dokumentację, znakomity program funkcjonalno-użytkowy (PFU), analizy oraz audyty energetyczne dla tych budynków.

Dlaczego wybieramy taki skomplikowany proces? 

Nie możemy sobie pozwolić na drobne remonty, bo to droga donikąd. W Polsce jest tendencja, że wykonawcy są zainteresowani dużymi przedsięwzięciami wartymi ponad 20 mln złotych. Dzięki przeprowadzonym analizom mamy szansę na otrzymanie szczegółowej dokumentacji, która pozwoli określić faktyczny stan budynków, jakie są prawdziwe potrzeby, co my chcemy tam zrobić i ile to będzie kosztowało. 

Skąd idea partnerstwo prywatno-publicznego?

Formuła PPP to w pewnym sensie rozwiązanie nowatorskie, ale już sprawdza się w Polsce i działa. Kraje Europy Zachodniej w kwestii tego typu rozwiązań mają długoletnie doświadczenie. To efektywny sposób rozwiązywania problemów infrastrukturalnych, który się sprawdza. Rozwój PPP jest wspierany przez państwo i Unię Europejską, uważa się je za optymalny sposób działania. Na Dolnym Śląsku nie jest to jeszcze dość popularne rozwiązanie i być może będziemy pionierami. W Polsce natomiast znamy przykłady, gdzie jest wykorzystywana i zyskuje coraz większą popularność. W ten sposób między innymi Państwo wyremontowało jeden z sądów. 

Jak długo będą trwały analizy?

Pierwszy etap związany z wykonaniem analiz prawnych i ekonomicznych oraz technicznych powinien zostać zakończony do końca wakacji br. Na tej podstawie zapadnie decyzja samorządu miasta czy formuła PPP będzie właściwym rozwiązaniem. Sama inwestycja byłaby wieloetapowa i zajęła by kilka lat - wstępne szacunki to 4 lata.

 

* NAPE S.A.- Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. od 1994 roku pomaga samorządom w identyfikacji, przygotowaniu, finansowaniu i przeprowadzaniu projektów termomodernizacji budynków, modernizacji źródeł energii i oświetlenia. Projekt "Rozwój ESCO dla samorządów" jest współfinansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem inicjatywy Climate-KIC. Climate-KIC to stowarzyszenie publiczno-prywatne, założone przez Europejski Instytut Technologii (EIT), będący jednostką Komisji Europejskiej.

Celem Climate-KIC jest wspieranie rozwoju innowacji służących ograniczaniu zmian klimatycznych, w tym przez europejskie miasta. Zgodnie z założeniem projektu planowane jest udzielenie przez Narodową Agencję Poszanowania Energii S.A. (NAPE) wsparcia w ramach współpracy z wybranymi, zainteresowanymi samorządami w procesie przygotowania i wdrożenia przedsięwzięcia w zakresie głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego z wykorzystaniem mechanizmu poprawy efektu energetycznego prowadzącego do częściowego spłacenia inwestycji z oszczędności w kosztach energii (ESCO).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...