04-03-2019

26 lutego 2019 r. w Sali Rajców spotkali się lubańscy radni na VI sesji Rady Miasta Lubań. Tematem przewodnim były inwestycje Powiatu Lubańskiego, współpraca z miastem Lubań oraz emisja obligacji komunalnych.

Obrady otworzył Przewodniczący RM Kamil Glazer. Po żywej dyskusji przyjęto protokoły IV i V sesji Rady Miasta oraz sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym. Radni złożyli również interpelacje i zapytania.

Zgodnie z kolejnym punktem obrad głos zabrał Walery Czarnecki Starosta Powiatu Lubańskiego. Starosta przedstawił inwestycje Powiatu Lubańskiego, omówił współpracę z miastem Lubań w minionej kadencji oraz plany na przyszłość.
– W bieżącej kadencji plany inwestycyjne dotyczą ul. Kopernika i Słowackiego w ciągu drogi powiatowej. Aktualnie sporządzana jest dokumentacja tego zadania. Jest to dość skomplikowane ze względu na dużą liczbę sieci położonych w ciągu tych ulic – powiedział W. Czarnecki. W celu poprawy bezpieczeństwa zaplanowano wybudowanie wyniesionych i doświetlonych przejść dla pieszych, co spowolni ruch i wymusi na kierowcach ostrożniejszą jazdę. Ponadto wspólnie z miastem Lubań i ościennymi powiatami zgorzeleckim, lwóweckim i bolesławieckim planowana jest realizacja projektu informatycznego. Na zakup sprzętu zostanie przeznaczona kwota 1 mln 800 tys. złotych.

Następnie radni przystąpili do podjęcia uchwał. Jednogłośnie podjęto uchwalę dotyczącą reprezentowania Gminy Miejskiej Lubań w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kwisa” w czasie nieobecności Burmistrza Miasta Lubań. Zastępstwo powierzono Kamilowi Glazerowi Przewodniczącemu Rady Miasta Lubań. Przyjęto jednolity tekst uchwały w sprawie wysokości diet radnych oraz zwrot kosztów podróży służbowych radnym Rady Miasta Lubań. Podjęto uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działania Dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 5 w Lubaniu, którą uznano za niezasadną. Uchwalono zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w śródmieściu miasta Lubań – terenów przy ulicy Mickiewicza, Dąbrowskiego, Parkowej i Łąkowej. Dokonano zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lubań. Wprowadzono zmiany w budżecie miasta na 2019 rok. Plan dochodów budżetu miasta po zmianach wynosi 83 402 357,59 zł, a wydatków po zmianach wynosi 83 784 357,59 zł. Zmieniono wieloletnią prognozę finansową Gminy Miejskiej Lubań na lata 2019–2033.

Przed przystąpieniem do głosowania ostatniego ósmego projektu uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu, do wystąpienia zaproszono gościa. W ramach uzasadnienia do tego projektu   Michał Schab Prezes Zarządu ProPolis Consulting Sp. z o.o. przedstawił analizę możliwości emisji obligacji Miasta Lubań w 2019 r.

Jak wynika z podjętej uchwały Gmina Miejska Lubań wyemituje obligacje komunalne na okaziciela w łącznej liczbie 3 416 sztuk o wartości nominalnej 1 tysiąca złotych każda, na łączną kwotę 3 mln 416 tysięcy złotych. Obligacje wyemitowane zostaną w 2019 roku w dziesięciu seriach. Emisja obligacji ma na celu pokrycie planowanego deficytu budżetowego w 2019 roku związanego z wydatkami majątkowymi, a także spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Uchwała została przyjęta przy 15 głosach za i 5 przeciw. Z treścią podjętych uchwał można będzie zapoznać się odwiedzając Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań.

Po komunikatach zakończono obrady.

(ŁCR)