27-02-2019

Potwierdzi tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnienia do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo umożliwi elektroniczną komunikację z administracją publiczną. Juz niebawem nastanie era e-dowodów.

dowód osobisty

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Cyfryzacji biorąc pod uwagę postęp elektroniczny i cenny czas obywateli wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. E-dowód to wspólny projekt ministerstw, który ma pomóc w załatwianiu spraw urzędowych w sposób tradycyjny, ale i drogą elektroniczną. Nowy dowód osobisty będzie zewnętrznie podobny do obecnego. Nowością jednak będzie umieszczony w nim chip, w którego pamięci znajdą się m.in. nasze dane identyfikacyjne. Dzięki temu e-dowód umożliwi m. in. logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), elektroniczne podpisywanie dokumentów czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach. Dla kogo e-dowód? Dla wszystkich obywateli (jednak jeśli nasz dowód osobisty jest nadal ważny, to nie musimy go wymieniać). Poza tym, jak już dostaniemy nowy dowód, to czy będziemy korzystać z jego dodatkowych funkcji będzie zależało od nas samych. Jeśli mamy ochotę skorzystać z nowych możliwości, przy odbiorze e-dowodu w urzędzie gminy zostaną ustalone kody PIN - PIN1 służący do logowania oraz PIN2 potrzebny do składania podpisu osobistego (jeśli ktoś wybierze wcześniej opcję podpisu osobistego w e-dowodzie). W przypadku kradzieży lub zagubienia e-dowodu zgłaszamy ten fakt na policji, w urzędzie gminy lub internetowo na stronie www.obywatel.gov.pl. E-dowód zostaje wówczas unieważniony lub czasowo zawieszony. Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r.
(ŁCR)