21-12-2018

W miejskim samorządzie szykują się zmiany. Od początku roku zacznie pracę nowy zastępca burmistrza. Nie jest to jednak wszystko, jak zapowiada burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński, będą też inne przegrupowania.

– Nowym wiceburmistrzem zostanie Mateusz Zajdel – mówi Arkadiusz Słowiński burmistrz Lubania. - Obecnie radny Rady Miasta Lubań, i, co warto podkreślić, radny, który uzyskał w mieście największą ilość głosów. To pokazuje, że cieszy się on dużym zaufaniem społecznym. Mateusz Zajdel jest osobą młodą, chętną do nauki. Mam również nadzieję, że wprowadzi pewien powiew świeżości w działanie urzędu.

Nie oznacza to, że będziemy mieć dwóch zastępców burmistrza. Dotychczasowy wiceburmistrz, Mariusz Tomiczek przestanie pełnić tę rolę, przechodząc na samodzielne stanowisko do spraw pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym środków unijnych, do spraw nadzoru nad strategią miasta Lubania i wszystkimi programami strategicznymi, które samorząd miasta Lubania dotychczas wygenerował, współpracy z partnerami zarówno z powiatu, województwa, Polski jak i z zagranicą.

- Podtrzymuję to, co swego czasu obiecałem w roku 2010, że będę pracował z jednym wiceburmistrzem w samorządzie i tak trzymam się od roku 2010 tej deklaracji - komentuje Arkadiusz Słowiński. - To będą nowe zadania Mariusza Tomiczka, zbieżne z tym, co robił wcześniej w starostwie powiatowym. Będzie mógł skupić się tylko na tym i formalnie będzie to  bezpośrednia podległość pod moją osobę, z tych zadań będzie rozliczany. Oczywiście przez pewien czas również pomoże przy sprawach oświatowych.

Kolejne zmiany organizacyjne nastąpią w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

- Wydzielamy tam dwie komórki. W jednej, z naczelnikiem Tomaszem Bernackim pozostanie sama Gospodarka Przestrzenna, zostaje również zieleń, zostają również drzewa, bezdomne zwierzęta - informuje burmistrz Lubania. - Z wydziału wydzielamy zaś referat inwestycji, którym pokieruje Marcin Kociański, dotychczasowy zastępca naczelnika wydziału OŚiGP. Ten referat podlegać będzie bezpośrednio pode mnie. Wracamy tu do stanu sprzed 2014 i połączenia wydziałów. Praca urzędu jest pewną układanką osób, zakresów obowiązków, w różnych okresach to różnie wygląda, ale najważniejsze, żeby było skutecznie.