Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-11-2018

Nowe twarze wśród lubańskich radnych, nowy przewodniczący, nowa komisja, nowy sposób głosowania i nowy-stary burmistrz. Za nami inauguracyjna Sesja Rady Miasta Lubań.

21 listopada br. odbyła się pierwsza powyborcza sesja lubańskich radnych.  Dokładnie miesiąc wcześniej, 21 października, w wyniku wyborów samorządowych zostali wybrani burmistrz i radni, którzy będą reprezentować sprawy lubanian przez kolejne pięć lat. Po odśpiewaniu hymnu narodowego Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, Anna Zawłocka odczytała komunikat powyborczy. Następnie dokonano wręczenia zaświadczeń o wyborze na Radnego Rady Miasta Lubań i zaświadczenia o wyborze na Burmistrza Miasta Lubań. Po otwarciu sesji odbyło się ślubowanie radnych i burmistrza.

- W tym miejscu, korzystając ze sposobności, jeszcze raz chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zdecydowali się pójść do urn i za pomocą kartki wyborczej wskazali swoje oczekiwania i kierunek rozwoju naszej Małej Ojczyzny – mówił w swoim exposé Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. -  Myli się ten, kto uważa, że po ośmiu latach wytężonej pracy można spocząć na laurach. Przed nami bowiem kolejne "szczyty do zdobycia", wyzwania i problemy do rozwiązania. Najbliższe 60 miesięcy to dla mnie i mojego środowiska społeczno-politycznego czas na realizację zapisanych w haśle 5X5 punktów programu wyborczego. Mamy siłę i determinację, aby go zrealizować! Zapewniam jednocześnie, że pomni dewizy, z którą szliśmy do wyborów RAZEM DLA LUBANIA, otwarci jesteśmy na konstruktywny dialog z radnymi wybranymi z konkurencyjnej listy wyborczej. Liczę na efektywną współpracę dla dobra naszego miasta, bo samorząd pracuje dla wszystkich Mieszkańców, bez względu na  polityczne przekonania. Razem zmieniajmy Lubań. Dla siebie i dla przyszłych pokoleń! – podkreślał samorządowiec.

W dalszej części obrad przystąpiono do wyboru Przewodniczącego Rady Miasta Lubań. Komisja Skrutacyjna w składzie: Henryk Rogacki (przewodniczący), Marlena Adler oraz Mateusz Zajdel czuwali nad sprawnym przeprowadzeniem tajnego głosowania. W jego wyniku, jednomyślną decyzją radnych na czele rady stanął Kamil Glazer, którego kandydatura została zgłoszona przez Jana Hofbauera, przewodniczącego Rady Miasta VIII kadencji samorządu. Wiceprzewodniczącymi zostali Stanisław Jastrzębski oraz Wiesław Wydra. Radni bieżącej kadencji reprezentują trzy kluby - Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Wyborczy Lubań 2018 Razem, Komitet Wyborczy Wyborców Łączy Nas Lubań oraz Komitet Wyborczy Wyborców Nowy Lubań, który wyodrębnił się z KWW Łączy Nas Lubań. 

Po wybraniu prezydium przystąpiono do podjęcia uchwał. Dotychczasowe głosowanie radnych poprzez podnoszenie ręki zastąpił system do głosowania imiennego. W bieżącej kadencji radni będą mogli korzystać z bezprzewodowej aparatury do wspomagania głosowań (cyfrowe głosowanie). Swój głos (za/ przeciw/wstrzymuję się) oddaje się za pomocą terminali do głosowania (tzw. pilotów do głosowania). Istnieje możliwość archiwizacji wszystkich danych z głosowań.

- Obecnie posiadamy terminale ICV-T3 ze sterownikiem głosowania M50R – wyjaśniał Artur Nachrebecki, inspektor z Referatu Informatyki Urzędu Miasta Lubań. -   Wraz z oprogramowaniem ARS PPT będącym dodatkiem do posiadanego już MS PowerPoint pozwala tworzyć i przeprowadzać głosowania imienne i prezentować ich przebieg oraz wyniki bezpośrednio podczas obrad na ekranie projekcyjnym, co zaprezentowano Radnym podczas krótkiego szkolenia oraz, co bardzo sprawnie i z entuzjazmem wykorzystali, podczas głosowań na I sesji inauguracyjnej – przekazał informatyk.

Powołano komisje stałe Rady Miasta Lubań. Przewodniczącym Komisji Budżetowo – Gospodarczej został Jan Hofbauer, a jego zastępcą Teresa Kraska. Na przewodniczącego Komisji Infrastruktury Społecznej wybrano Stanisława Wisłockiego, a na jego zastępcę Tomasza Ottona. Z kolei Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej mianowano Ryszarda Piekarskiego, zaś jego zastępcą została Jolanta Stanasiuk. Powołano również nową komisję pod nazwą Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, której przewodniczył będzie Henryk Rogacki, z zastępcą Michałem Kraską.

Jednogłośnie lubańscy radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta Lubań. Z kolei większością głosów uchwalono wysokość stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień z podatku od nieruchomości. Proponowany wzrost stawek podatkowych w roku 2019 z tytułu podatku od nieruchomości spowodowany jest zwiększeniem maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. W roku 2019, podobnie jak w zeszłych latach istnieje możliwość udzielenia pomocy w regulowaniu zobowiązań podatkowych, przez Burmistrza Miasta – osobom fizycznym lub prawnym – w formie umorzenia, odroczenia i rozłożenia zobowiązań na raty, na podstawie Ordynacji podatkowej,  przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Obrady zakończyły komunikaty, wśród których znalazła się informacja o sesji nadzwyczajnej zaplanowanej na 29 listopada. Kolejne, comiesięczne spotkanie radnych odbędzie się we wtorek 18 grudnia. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość oglądania transmisji na żywo z sesji organów samorządowych z terenu całej Polski, w tym z Lubania, których zapis po zarchiwizowaniu będzie ogólnodostępny na portalu Centrum Realizacji Video: https://crv.pl/.

(ŁCR)

I Sesja Rady Miasta Lubań

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...