23-10-2018

19 października 2018 r. uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu brali udział w obchodach Lubańskiego Dnia Krajobrazu.

Wśród zaproszonych gości byli min: Katarzyna Łapińska - Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalny Konserwator Przyrody we Wrocławiu, Barbara Rymaszewska z Nadleśnictwa Świeradów oraz Wojciech Rejman - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Spacerując z lubańskimi przewodnikami uczestnicy akcji odkrywali miejsca pamięci narodowej oraz piękno  lubańskich krajobrazów. Szczególną atrakcją okazało się zwiedzanie wieży wieńczącej budynek Urzędu Miasta na ul. Mickiewicza, która zwykle nie jest udostępniana turystom oraz opowieść o odbudowie pomnika poświęconego żołnierzom, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej walcząc w armii pruskiej, a którzy w większości byli Polakami z Wielkopolski.

Punktem kulminacyjnym tego dnia było sadzenie na Kamiennej Górze dębów poświęconych pięciu wybitnym Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę  niepodległości w 1918 r. Swoje drzewa od tego dnia w parku na Kamiennej Górze mają: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Roman Dmowski. Część oficjalną zakończyło odśpiewanie patriotycznych pieśni intonowanych przez Krąg Instruktorów i Starszyzny Harcerskiej ZHP Lubań „Korzenie” oraz grupę z Domu Dziennego Pobytu. Dzień Krajobrazu zakończyło pieczenie kiełbasek i biesiada przy ognisku.

red. Monika Boniarczyk