Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-09-2018

Tylko 5 dni na przygotowanie przedstawienia teatru cieni - to ambitne zadanie, którego podjęła się wspólnie grupa młodzieży z Lubania i litewskiego Prienai w ramach międzynarodowego projektu „W cieniu legend”, realizowanego od 10 do 15 września.

We wtorek uczestnicy projektu gościli z wizytą u Burmistrza Miasta Lubań – Arkadiusza Słowińskiego.

Prienai jest jednym z miast partnerskich Lubania. Wieloletnia współpraca z litewskim partnerem przybierała dotąd różne formy. Tym razem swój wkład w rozwijanie polsko-litewskich kontaktów pomiędzy oboma miastami, oddalonymi od siebie aż o ponad 900 kilometrów, wniosła lubańska młodzież. Z inicjatywy Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, 8-osobowa grupa młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego spotyka się od 10 września z rówieśnikami z Litwy z Prienų "Žiburio" gimnazija. W ciągu kilku dni wspólnego pobytu w Lubaniu oraz okolicy uczestnicy przygotują i wystawią  przedstawienie dla dzieci w formie teatru cieni, inspirowanego lokalnymi legendami z Górnych Łużyc i Litwy. Za grupą intensywne dni: integracja, eksperymenty z teatrem cieni i praca nad przedstawieniem, wieczór tańców narodowych, gra miejska w Lubaniu, gotowanie potraw w obu krajów czy też symboliczne polsko-litewskie wesele.

Organizację spotkania wspiera Miasto Lubań za pośrednictwem Miejskiego Domu Kultury.

Wtorkowe spotkanie z Burmistrzem Lubania było okazją do bliższego zaprezentowania miasta młodym gościom z Litwy. Młodzież została także obdarowana materiałami informacyjnymi na temat Lubania oraz gadżetami promocyjnymi.

Premiera przedstawienia odbędzie się w najbliższy piątek 14 września 2018 o godz. 11:00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu, z udziałem dzieci z lubańskich szkół podstawowych oraz zainteresowanych osób. Wstęp wolny.

Projekt "W cieniu legend" jest realizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze”, we współpracy z Prienų "Žiburio" gimnazija w Prienai, przy finansowaniu ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

 

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie
Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze"
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
tel. +48 75 721 50 77
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na facebook-u:
https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE
https://www.facebook.com/Lokalny-Inkubator-NGO-w-Lubaniu-1640507489564088/?ref=aymt_homepage_panel

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...