Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-09-2018

6 września Lubań odwiedził Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. O godz. 19.15 na lubańskim rynku odbyło się spotkanie z przybyłymi licznie mieszkańcami. Była to pierwsza w historii współczesnego Lubania wizyta urzędującego Prezydenta RP.

Prezydentowi towarzyszyli na lubańskim rynku Sekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski Minister Marzena Machałek, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i Wicestarosta Powiatu Lubańskiego Wojciech Zembik.

W imieniu zgromadzonych lubanian, Prezydenta RP powitał burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

- Chciałbym w imieniu społeczności miejskiej podziękować Panu Prezydentowi za przyjazd do Lubania, tu do nas, na sam kraniec Polski. Cieszę się, że możemy zaprezentować dziś Głowie Państwa nasze piękne, dolnośląskie, górnołużyckie miasto wraz z jego atutami, historią i tradycją, osiągnięciami, ale i problemami, rozterkami, dylematami, przed którymi stoimy – mówił burmistrz Lubania.

Arkadiusz Słowiński nawiązał także do historii miasta i samorządu, podkreślając strategiczne wyzwania, przed jakimi dziś stoi miasto oraz opisując pokrótce zrealizowane ze wsparciem programów zewnętrznych i rządowych przedsięwzięcia. Wspomniał między innymi o innowacyjnych rozwiązaniach ekologicznych, uporządkowaniu miasta, stworzeniu przyjaznej przestrzeni oraz nowej, międzynarodowej imprezie – Sudeckim Festiwalu Minerałów, pracującej na większą rozpoznawalność miasta. Następnie określił obecne potrzeby Lubania.

- Gdy mówimy, że potrzebujemy budowy dwóch rond na drodze K30, to mamy na myśli bezpieczeństwo mieszkańców żyjących wokół ruchliwej drogi tranzytowej oraz rozwój gospodarczy na nowych terenach miasta. I to są w naszym tu i teraz równie ważne cele i wartości, jak te, które stoją w osiach priorytetowych krajowych i europejskich programów i projektów – podkreślił Arkadiusz Słowiński.

Jak mówił burmistrz, postulat wykorzystania doskonałego położenia miasta dla rozwoju gospodarczego zawarty został w strategii rozwoju miasta, stworzonej przez ponad setkę lubanian.

- Tu, w Lubaniu, na Dolnym Śląsku, jesteśmy potomkami przesiedleńców. Ludzi, którzy po 1945 roku stanęli przed trudnym do wyobrażenia zadaniem. Nasze miasto jest przykładem tego, jak na powojennych gruzach można zbudować na nowo Polskę. Przykładem tego, jak można chronić pamięć i tradycję, mimo odcięcia od domów swoich przodków. I jestem pewien, że, mając takie dziedzictwo, jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli rola samorządu będzie wspierana przez najwyższe czynniki państwowe – zakończył burmistrz.

Prezydent podczas swojego wystąpienia przyznał, że jest w Lubaniu po raz pierwszy. - I jestem niezwykle poruszony, bo mieszkacie państwo w pięknym miejscu – powiedział, zwracając się do mieszkańców.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał do historii i katastrofalnego zniszczenia miasta podczas II wojny światowej. Jak dodał, to odbudowa miasta przez przybyłych tu przesiedleńców z różnych stron pokazuje, że Polska jest silnym narodem o bardzo mocnej kulturze i poczuciu wspólnoty: wiary, tradycji, obrony ojczyzny, stania na straży granic Rzeczypospolitej oraz nieustannego podnoszenia się po różnego rodzaju katastrofach, które nas dotknęły.

- W Lubaniu widać dobre funkcjonowanie samorządu, widać, że demokracja lokalna funkcjonuje bardzo dobrze; gratuluję wam waszego miasta - podkreślił Prezydent RP.

Andrzej Duda przedstawił także postulaty rządu.

- To ważne, bo Polska lokalna to zrównoważony rozwój, to właśnie takie miasta jak Lubań, jak Zgorzelec, to większość miast w Polsce. Tu mieszkają Polacy, którzy zasługują na to, żeby zostać dostrzeżeni – mówił, przedstawiając takie postulaty rządu jak pomoc państwa na termomodernizację domu, budowę dróg, szerokopasmowy internet, obniżanie kosztów ogrzewania.

Prezydent przypomniał również, że trwa wyjątkowy rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Mamy w związku z tym zupełnie wyjątkowy czas i wyjątkową datę. Proszę, żebyście ją uczcili tutaj na miejscu w jak największy sposób, jeszcze póki ten koniec 2018 roku nie nadszedł. Proszę o to władze miejskie, proszę o to władze powiatowe, proszę o to dyrekcje szkół, nauczycieli, wszystkich państwa o to proszę - podkreślił Andrzej Duda.

Na spotkaniu obecni byli harcerze, dzieci i młodzież, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, przedsiębiorcy, organizacje społeczne i duchowieństwo. Odpowiednią oprawę muzyczną uroczystość zyskała dzięki Lubańskiej Orkiestrze Reprezentacyjnej.  Po części oficjalnej przyszedł czas na rozmowy Prezydenta z mieszkańcami i pamiątkowe zdjęcia. W zapadającym zmroku migotały kolejne ekrany telefonów.  Podczas spotkania odbyła się manifestacja opozycji, która nie zakłóciła jednak przebiegu wydarzenia.

Spotkanie z mieszkańcami poprzedzone były krótkim spotkaniem Prezydenta RP z liderami życia społecznego. Przekazano na nim podarunki, pamiątką od miasta był piękny, cenny agat, nawiązujący do mineralogicznych tradycji i aspiracji Lubania. Powiat Lubański zaś przekazał wykonany na specjalne zlecenie komplet porcelany. Prezydent otrzymał także zaproszenie do Zamku Czocha.

Wizytę relacjonowały ogólnopolskie media, których reporterzy licznie przybyli do Lubania.

 (ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...