20-06-2018

Od 20 czerwca w Lubaniu obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych, czyli od godziny 22.00 do godziny 6.00. Zakaz nie dotyczy restauracji, klubów, pubów i innych lokali.

W dniu 29 maja 2018 r. Rada Miasta Lubań podjęła uchwałę (link) wprowadzającą zakaz sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych czyli od godziny 22.00 do godziny 6.00. Zakaz wchodzi w życie 20 czerwca br.

Uchwałę w tej sprawie miasto przygotowało na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która po zmianach daje radzie gminy taką możliwość.

Zakaz wprowadzono w odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców związane z zachowaniem osób kupujących i spożywających alkohol w miejscach publicznych w porze nocnej i liczne interwencje służb porządkowych z tego powodu.

Spodziewanym efektem ograniczenia możliwości zakupu napojów alkoholowych w godzinach nocnych ma być zmniejszenie spożywania go w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. W ten sposób zakaz ma przyczynić się do poprawy ładu i porządku publicznego w godzinach nocnych w mieście i na jego obrzeżach.

Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych nie dotyczy restauracji, klubów, pubów i innych lokali.