Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-06-2018

Na początku marca burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński zaprosił aktywne grupy mieszkańców do współorganizacji obchodów 100. Rocznicy Niepodległości, ogłaszając program małych grantów.

burmistrz

 

Już wiadomo, jakie inicjatywy zostaną dofinansowane.
– Nieczęsto przypada tak okrągły jubileusz wydarzenia tak znaczącego dla bytu naszego kraju – mówił burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński. – Moim zdaniem bez zaangażowania w lokalne „tu i teraz” w ogóle nie można mówić o patriotyzmie. Dlatego w mniejszych ośrodkach spoczywa na nas duża odpowiedzialność. Powinniśmy pokazać przez działania, jak bardzo kochamy nasz kraj.

Nie zabrakło chętnych do współpracy, w chwili obecnej już wiadomo, że dofinansowane będzie 8 inicjatyw, trwają też prace nad ostatnimi dwiema.
- Bardzo mnie cieszy tak dobry odzew liderów naszego lokalnego życia społecznego i kulturalnego. Obchody będą naprawdę kolorowe i ciekawe. Osiem inicjatyw to przekrój przez różnorodne formy aktywności. Nie zawiedli lokalni artyści, sportowcy i zaangażowana młodzież.

PTSM Lubań zorganizuje zwiedzanie miasta i wieczornicę okolicznościową. Odbędzie się spacer krajoznawczy po Lubaniu ze zwiedzaniem miejsc szczególnie ważnych i związanych z historią Polski, a następnie prelekcja, na której będą przypominane losy powojennych mieszkańców miasta Lubań, którzy w sposób szczególny przyczynili się w przeszłości do odzyskania Niepodległości. Podczas wieczornicy zaplanowano konkurs z wiedzy m. in. o historii Polski w czasie ostatnich 100 lat.

Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” zorganizuje trzy otwarte koncerty. Stowarzyszenie Literackie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej przygotuje projekt pod tytułem „Niepodległa na dotknięcie słowa”. Złoży się na niego spacer po Lubaniu z uwzględnieniem miejsc pamięci dotyczących lubańskich ludzi pióra (tablica Feliksa Netza, grób Henryka Gila), otwarte seminarium literackie oraz konkurs jednego wiersza. Na koniec odbędzie się biesiada literacka z koncertem muzyki poważnej lub poezji śpiewanej.

Swoją inicjatywę przeprowadzą też historycy. Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc realizuje dwa projekty – prelekcje historyczne. Pierwsza poświęcona będzie internowaniu w Lubaniu Polaków walczących o niepodległość Polski w latach 1914 – 1918”. Na prelekcji zaprezentowane będą także zdjęcia poświęcone obozowi jenieckiemu założonemu w Lubaniu podczas I wojny światowej, głównie dla carskiej Rosji. Drugie spotkanie będzie poświęcone udziałowi Polaków wcielonych do armii niemieckiej, walczących na frontach I wojny światowej. Wykładowi będzie towarzyszył pokaz zdjęć związanych z pruskim 19 Pułkiem Piechoty stacjonującym w Lubaniu podczas I wojny światowej. Adresatami działania będą mieszkańcy miasta Lubań, ale głównie uczniowie lubańskich szkół.

To nie jedyne działanie historyczne. Stowarzyszenie ZAMEK CZOCHA już w czerwcu realizuje spotkanie z Katarzyną Droga, autorką książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Jak wiemy, Aleksandra Szczerbińska – Piłsudska bliska jest historii Lubania z powodu internowania jej w naszym mieście.

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubań to organizacja, na której patriotyczną postawę zawsze można liczyć. W ramach programu ZHP zaproponowało przedsięwzięcie pod nazwą „Śladami Historii – w kierunku Niepodległości”, będzie to wycieczka – spacer oraz rajd rowerowy śladami zabytków historycznych.

Nie od dziś w Lubaniu pięknie połączyć daje się historię i aktywność fizyczną. Ostatnie z już zatwierdzonych przedsięwzięć to inicjatywa Sekcji Morsów M-LGKS Kwisa. Lubańskie Morsy znane są ze swoich malowniczych patriotycznych kąpieli 11 listopada o 11.11. W tym roku doroczna akcja – PATRIOTYCZNY ZLOT DOLNOŚLĄSKICH MORSÓW odbędzie się po raz ósmy i wpisze się w ramy obchodów. Kąpieli towarzyszył będzie turniej wiedzy o ojczyźnie – „Kocham Cię, Polsko – 100 lat Niepodległości”.

Podsumowując, warto zaznaczyć, że wszystkie grupy są znane ze swojego zaangażowania w życie miasta i doświadczenia zdobytego w czasie organizowania cennych inicjatyw, jest to gwarancją, że obchody odbędą się na wysokim poziomie. Dużym plusem też jest wielkie zróżnicowanie grup, do których są adresowane projekty – od najmłodszych po tych mniej młodych, od miłośników sztuki, po historię i połączenie sportu z patriotyzmem.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...