21-05-2018

Projekt wakacyjny WORCATION z Görlitz-Zgorzelca organizowany przez stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen otrzymał 8.05.2018 r. w Akwizgranie Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego.

Był on jednym z 320 projektów z całej Europy, zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Parlament Europejski i Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie. Projekt w Polsce został zgłoszony przez ubiegłorocznego uczestnika Tomasza Tomalik.  Polską edycję wygrał Artur Meier, który odebrał nagrodę jako uczestnik projektu na etapie europejskim. Od 1945 r. teren obozu znajduje się po polskiej stronie miasta Görlitz/Zgorzelec. 9 maja 2018 r. uczestnicy projektu mieli możliwość porozmawiania o projekcie z Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji odebrał nagrodę im. Karola Wielkiego 10 maja 2018 r.

O projekcie

WORCATION to dwutygodniowe międzynarodowe spotkanie młodzieży o charakterze workcampu odbywające się w Europamieście Görlitz-Zgorzelec. Uczestnicy spędzają wspólnie czas, w ciągu dnia biorąc udział w różnych warsztatach. Podczas dwutygodniowego, wakacyjnego spotkania uczestnicy mają nieustanny kontakt ze sobą, co daje im możliwość poznania siebie nawzajem, odmiennego języka oraz wymiany międzykulturowej. Ponadto poznają miejsce - były obóz jeniecki Stalag VIII A - w którym mogą w sposób czynny wspólnie doświadczyć historii Europy, która dotyczy nas wszystkich. Zgodnie z tegoroczną myślą przewodnią „W międzynarodowym towarzystwie o historii Europy“ młodzież, poprzez zrozumienie przeszłości, weźmie aktywny udział w kreatywnym kształtowaniu ich wspólnej przyszłości.

O miejscu:

Nad saksońsko-polską rzeką Nysą, która łączy kraje znajduje się miejsce, w którym podczas wakacji po raz kolejny zgromadzą się młodzi ludzie, aby kształtować przyszłość - teren byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Podczas II wojny światowej przez obóz przeszło 120 tys. jeńców różnych narodowości.  Dzisiaj ten były obóz jeniecki stanowi miejsce pamięci i edukacji dla ludzi z całego świata i znajduje się po polskiej stronie Europamiasta Görlitz-Zgorzelec, polsko-niemieckiego miasta przygranicznego.

MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.
Demianiplatz 40 | Koźlice 1
02826 Görlitz | 59-900 Zgorzelec